Mi állhat a gyakori menstruáció hátterében?

Mi állhat a gyakori menstruáció hátterében?

Utolsó módosítás:2020.08.12 14:22

A 21 napnál gyakoribb menzesz egyebek mellett hormonális egyensúlyzavarra is utalhat, ezért mindenképpen szakorvosi vizsgálatra van szükség. Dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

A menstruációt bonyolult folyamatok befolyásolják, előfordulhat időnkénti eltérés: korábbi vagy későbbi vérzés, gyakori és ritkább menstruáció. Amennyiben valakinek rendszerint 28 napra jön meg a menstruációja, nem kell aggódnia, ha egy-egy alkalommal ez hamarabb vagy később következik be. Befolyásolhatja a menstruációt a stresszes életmód, a nem megfelelő táplálkozás, illetve bizonyos gyógyszerek szedése, illetve életmódbeli változások vagy az erőteljes fizikai aktivitás.

Számos probléma a háttérben!

A Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza elmondta: amennyiben túl gyakori vérzés a probléma, annak hátterében szervi elváltozás állhat (gyulladás, ciszta vagy daganat), esetleg hormonális egyensúlyzavar, emellett a fokozott vérvesztés önmagában is veszélyes, és további szövődmények forrása lehet.

A túl gyakori menstruáció vagy folyamatos vérezgetés hosszú távon vérszegénységhez vezethet akkor is, ha az egy-egy alkalommal történő vérvesztés nem látszik jelentősnek. Ebben az esetben mindenképpen keresse fel kezelőorvosát!

Rendszeres nőgyógyászati kontroll

A havi vérzést bonyolult hormonális folyamat szabályozza: közösen végzi el a folliculusstimuláló hormon (FSH) és a luteinizáló hormon (LH). Amennyiben a rendszerbe hiba csúszik, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi áll pontosan a hátterében, majd elkezdődhet a megfelelő kezelés – tette hozzá dr. Hetényi Gábor.

Problémát jelenthet a megszokottnál ritkábban jelentkező menstruáció, illetve az is jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál bővebb vérzést tapasztal a nő. Amennyiben a vérzések mennyisége csak a későbbi időszakban nőtt meg, még inkább nőgyógyászati okokat kell keresni. A továbbiakban ezekkel a problémákkal is foglalkozunk.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor! Teljesen kétségbe vagyok esve. Három szülésem volt sima hüvelyi úton, egy halott magzattal. (20 hetesen szívmegállás) Az utolsó szülésem után a hüvelybemenetnél két kisebb gombócka szerű kitüremkedés látszott. A két gombóc között volt a hüvelynyílás. Ezzel nem is foglalkoztam, mert nem zavart. Mindaddig, amíg most kettő hónapja tartó krónikus köhögésem van és ez a két gombóc már szinte kilóg a hüvelyből, néha a fehérnemű is dörzsöli. Reggelre mindig visszahúzódik kicsire, de a nap folyamán egyre nagyobb. Köhögéskor lüktető érzés van odalenn. Ezen kellemetlenségen kívül mást nem észlelek. vizelettartási, széklettartási problémáim nincsenek, szexben sem zavar. De most már szexelni sem merek a férjemmel, mert az utóbbi egy hétben az erős köhögéstől még jobban kitüremkedik. Nagyon félek, hogy mi lehet ez. Pont ma jött meg a menstruációm, így meg kell várnom mire orvoshoz megyek. Kérem, ha még mostanában tud valaki válaszolni, mert az ünnepek is úgy telnek el, hogy iszonyú félelemben vagyok, mi lehet ez. KÖszönöm előre is válaszukat. Üdvözlettel. Natália
Kedves Natália!

Valószínűleg jóindulatú elváltozásról van szó.Mindenféleképpen nőgyógyászati szakvizsgálat szükséges.
Szívesen látjuk szakrendelésünkön.

Üdvözlettel: Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Dr. Herendi Balázs doktor munkájával maximálisan meg voltam vele elégedve. Kitűnő szakember, kedves, figyelmes.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász