Mi az oka, ha gyengébb a menstruációnak?

Mi az oka, ha gyengébb a menstruációnak?

Utolsó módosítás:2020.08.14 10:30

A havi vérzést bonyolult hormonális folyamat szabályozza, amennyiben a rendszerbe hiba csúszik, és rendellenes menstruációs vérzés lép fel, fontos az érintett nő kivizsgálása. Mi állhat a kevesebb vérzés hátterében? Ezt is megtudjuk dr. Hetényi Gábortól, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászától.

 

A menstruációt bonyolult folyamatok befolyásolják, ezért előfordulhat időnkénti eltérés. Amennyiben valakinek rendszerint 28 napra jön meg a menstruációja, ne aggódjon, ha egy-egy alkalommal ez hamarabb vagy később következik be. Egyéni adottságok szerint változhat a vérzés mennyisége is.
Normális menstruációról beszélünk, amennyiben átlagosan 30 ml vért veszít a nő a havi ciklus során, létezik egy felső határ, ami 60-80 ml. Gyenge a menstruáció, ha a távozó vér mennyisége túl kevés (20 ml-nél kevesebb), illetve ha 1-3 nap múlva véget ér a vérzés a megszokott 4-7 nap helyett.

Mi állhat a háttérben?

Előfordulhat, hogy a menstruációs problémát a hormonrendszer nem megfelelő működése okozza, ezért érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi áll pontosan a hátterében. A nőgyógyász mellett endokrinológus szakorvos bevonása is szükséges lehet.

– A túl kevés, illetve rövid menstruáció leggyakoribb oka a hormonális fogamzásgátlók (pl. tabletta, hüvelygyűrű, hormontartalmú spirál) alkalmazása. Ebben az esetben nincs ok aggodalomra.

– Az endometrium, a méhnyálkahártya vastagsága nagyon sok mindentől függ: hány terhessége volt a nőnek, hány alkalommal szült, illetve a fogamzásgátló szedése is befolyásolja, mert ilyenkor vékonyabb. Gyenge menstruáció léphet fel, amennyiben vékonyabb a méhnyálkahártya.

– Az ovuláció, a peteérés elmaradása is okozhat gyenge vérzést, illetve annak elmaradását. Amennyiben gyakran előfordul, akkor hormonális betegséget jelezhet. Az anovuláció hátterében lehet inzulinrezisztencia, PCOS, pajzsmirigyzavarok, magas androgén- vagy prolaktinszint.

– A gyenge menstruációs vérzés a változókorba lépést is jelezheti. A szervezet ilyenkor hormonális változásokon megy keresztül, ennek során lecsökken az ösztrogén szintje, és ennek következtében vérzészavarok léphetnek fel. Az ösztrogén több száz folyamatot szabályoz a testben.

– Meglepő, de a túl kevés vérzés felhívhatja a figyelmet a terhességre is!

– A nem megfelelő táplálkozás oka is lehet a kevesebb vérzés.

Megoldás a gyenge menstruációra!

A túlságosan kevés, vagy kimaradó vérzés hátterében, ahogyan a fentiekből kiderült, nagyon sok probléma, betegség állhat, amelyekkel mindenképpen foglalkozni kell. A szakorvos labor- és képalkotó vizsgálatokkal kideríti a problémát, vagy akár a terhesség meglétét.

Szerencsére a legtöbb probléma gyógyszeresen (esetleg hormonpótló készítménnyel) és életmódváltással sikeresen kezelhető, így a menstruáció normalizálódik.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

 

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Több éve szedek Tri-regol fogamzásgátlót és most elfelejtettem bevenni az 5. és a 6. szemet(vasárnap és hétfő). Ezeket kedden bevettem,reggel és este,de közben kedd este el kezdtem vérezni, olyan mintha megint menstruálnék. Mi a teendő ilyenkor? Szedjem tovább a gyógyszert?
Kedves Ilona!

Szedje tovább, de ebben a ciklusban alkalmazzon kiegészítő fogamzásgátlást is.

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász