A rendszeres önvizsgálat mellett az orvosi hozzáértés is elengedhetetlen a mell betegségeinek megelőzésében, és időben történő felismerésében

A rendszeres önvizsgálat mellett az orvosi hozzáértés is elengedhetetlen a mell betegségeinek megelőzésében, és időben történő felismerésében

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:43

Az emberek számára egyre fontosabb az egészséges életmód, ami nem is csoda, hiszen egy sor betegség kerülhető el általa. Nem is hinné mennyi, hiszen a rendszeres, de nem túlzásba vitt sport, és a megfelelő táplálkozás olyan betegségek kockázatát is csökkenti, mint például a mellrák. Az önvizsgálat mikéntjéről, és a szűrések, valamint a rendszeres orvosi felügyelet fontosságáról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél

A mell megbetegedései

A mell szövetei között találunk izom, zsír illetve mirigyes szöveteket is, hiszen funkciója igen sokrétű. Természetesen, mint másodlagos nemi jelleg fontos szerepet tölt be a szexualitásban – így pedig az önértékelésben is. mirigyes állományának hála a tejtermeléssel a csecsemő táplálását is ellátja, és igen nagyfokú rugalmasságra is képes, hiszen a megduzzadó kismama mell gond nélkül veszi a tejtermelés megindulását.

A sokfajta szövet, és a folyamatosa mechanikai hatásoknak való kitettség azonban veszélyeket is rejt magában. A mellszövet elváltozásaival minden esetben komolyan kell foglalkozni, hiszen ha nem tesszük, akkor olyan veszélyes betegségekre nem derül fény idejében, mint a melldaganat.

Önvizsgálat

Természetesen mindenki hallott már az önvizsgálat fontosságáról, ám ennek ellenére viszonylag kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. Ennek oka elsősorban a feledékenység, másrészt az érdektelenség. Pedig a nemtörődömség sajnos olyan következményekkel is járhat, amitől minden nő retteg.

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy az önvizsgálat mikéntje nem bonyolult. Álljon a tükör elé, kezeit maga mellett tartva. Ezután emelje a karokat a feje fölé, és vizsgálja meg vizuálisan a melleit, hogy nem lát-e dudorokat, bőrelváltozást, kipirosodást. Ezután ujjbegyeivel apró, körkörös mozdulatokkal tapintsa át a mellett kívülről a mellbimbó felé haladva. Nem szabad kihagyni a hónalj tájékot sem, hiszen a mell szövetei egészen eddig kinyúlnak, és az esetleges problémák itt is jelentkezhetnek.

Nincs ok a pánikra

Ha valamilyen elváltozást tapasztal a mellén, akkor várjon néhány napot, de ha a probléma megmarad, haladéktalanul forduljon orvoshoz.

Fontos felhívni a figyelmet arra is, hogy a rendszeres szűrés, valamint a nőgyógyász hozzáértése segít megelőzni, vagy nagyon korán felfedezni az esetleges elváltozásokat. A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok során a szakember ellenőrzi a mellett is, és gyakorlottan fedezi fel az esetleges elváltozásokat. Fontos tudni, hogy a legtöbb esetben az idejében felismert problémák jó eséllyel teljesen rendbe hozhatóak, de a kezelésük minden esetben könnyebb.

Ha elértést tapintunk fiatalabb korban az emlő ultrahanggal, negyven éves kor felett mammográfia segítségével vizsgálható. A vizsgálatokat radiológus szakorvos  végezni. Eltérés esetén általában tűbiopszia visz közelebb a diagnózishoz, de apróbb ciszták, jóindulatúnak tűnő elváltozások esetén a rendszeres kontroll is elképzelhető.

A biopsziából nyert szövettan dönti el a további terápia szükségességét: műtéti, gyógyszeres illetve egyéb kiegészítő kezelésekre is szükség lehet.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt orvosok! Már 40 napja tart a ciklusom, az előző menstruációm Június 17.-én kezdődött, 6 napig tartott, ma már Július 26.-a van és még mindig nem jött meg, azaz kb. 10 napja késik. Későn kezdtem menstruálni, 15 és fél évesen, és a legutolsó menzeszem is 5 napot késett az az előttihez mérve. Igazi szexuális életet nem élek, párommal csak ujjal kényeztettük egymást, vagy meztelenül pettingeltünk, úgy nevezett "száraz szex" volt. Érdemes terhességi tesztet csinálnom, forduljak nőgyógyászhoz, vagy mi tévő legyek? Válaszukat előre is köszönöm!
Maczik Laura

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Laura!

Általában azt szoktuk javasolni, hogy ha több mint két hetet késik a következő menstruáció, akkor egy terhességi tesztet kellene végezni.
Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelést kell felkeresni, mert biztosat csak ultrahang és fizikális vizsgálatot követően mondhatunk.
Amennyiben negatív az eredmény, illetve jelentkezik a vérzés, akkor érdemes egy endokrinológiai kivizsgálást kérni, hogy kiderüljön mi lehet az oka a meghosszabbodott ciklusoknak.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Végig partnerként kezelt

A doktornő a fennálló betegség diagnosztizálásán kívül további két lehetséges problémára hívta fel a figyelmet, és ezek kivizsgálását is javasolta. Ezt őelőtte más orvos még nem tette meg. Végig partnerként kezelt, a kezelés módjára vonatkozóan is két utat javasolt, meghagyva a döntés szabadságát.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus