A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében

A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében

Utolsó módosítás:2022.07.13 13:44

Meddőséget és köztes, pecsételő vérzést sok betegség okozhat. Az igazán ijesztő helyzet azonban jellemzően akkor alakul ki, amikor szexuális együttlét után jelentkezik a vérzés, hiszen ilyenkor mechanikai sérülésre is gyanakodnak az emberek. Ha azonban a jelenség rendszeres, akkor nagyobb valószínűséggel polippal állunk szemben, melynek mibenlétéről, a diagnosztizálásról, és a kezelési lehetőségeiről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

Mi az a polip?

Valószínűleg sokan hallottak már orr, esetleg végbélpolipról. A polypusok szerencsére jóindulatú elváltozások, amik csak ritkán tartalmaznak rákos sejteket. Ez nem jelenti azt, hogy gondot ne okoznának.

A leggyakrabban 40 éves kor felett jelentkezik, de ez természetesen nem törvényszerű. A polip kialakulásának okai között a leggyakrabban a hormonális változások, eltérések szerepelnek, de sokszor válthatja ki gyulladásos folyamat is. Sokszor keverik össze a miómával, ám a kettő messze nem ugyanaz. Tény, hogy mindkét elváltozás jóindulatú, és a tüneteik is sok ponton megegyeznek, de míg a mióma a méhizomból és a rostos szövetből fejlődik ki, addig a polip hám eredetű, vagyis a nyálkahártya megvastagodása, kitüremkedése.

Tünetei

Ahogy azt említettük, a polip tünetei sok pontban megegyeznek a miómáéval. A rendszertelen vérzés, vagy az esetleg kialakuló meddőség mindkét esetben fennáll.

A polip megléte azonban egy kicsit módosít a tüneteken. A rendszertelen vérzés mellett jelentkezhet elhúzódó, bő darabos vérzés, kezeletlen esetekben pedig akár meddőség okai is lehetnek. Ha felmerül a gyanúja, hogy valami nem stimmel, érdemes felkeresni nőgyógyászunkkal, főleg, ha még a rákszűrésünk is aktuális. – mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

Diagnózis

A tünetek megléte esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ultrahang segítségével vizsgálható a nyálkahártya vastagsága illetve láthatóak az esetleges gyanús képletek. Ha felmerül a gyanú méhűri és szövettani vizsgálat javasolható. Régebben ezt altatásban, a köznapi szóhasználatban "kaparással", szaknyelven  abrazio segítségével végeztük.

Ma ez már történhet hiszteroszkóp segítségével is, melyet szintén altatásban szoktunk végezni. Ez a beavatkozás is nagyon sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben, így már nemcsak a diagnosztikában segít, hanem már operatív megoldásokra is lehetőséget ad az eszköz. Nem beszélve a lézer orvosi alkalmazásáról, mely szintén bevethető a képlet eltávolításában. A beavatkozás során egy vékony csőszerű eszközt vezetnek a méhbe, amelyben egy lencserendszer és száloptika mellet gyakran munkacsatorna is van. Így pontosabb képet kapunk a polypus méretéről és  elhelyezkedéséről, sőt az operatív technika segítségével  precízebb, tökéletesebb eltávolításra is mód lehet. Ennek az esetleges kiújulásban tulajdonítunk jelentőséget.

Kezelés

A kezelés tehát minden esetben műtéti, hiszen a szövettani diagnózisnak minden esetben ki kell zárnia a rosszindulatú daganat lehetőségét. Sajnos erre csak a panaszok illetve csak az ultrahangos kép alapján pedig nincs mód.

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Előfordulhat, hogy teherbe estem? Április óta Ditinell nevű fogamzásgátlót szedek, de mindig van közti vérzésem is. A megvonásos vérzés előtt egy héttel kezdődik, és tart a "menzeszig". Érezhető a változás, hogy mikor kezdődik a rendes vérzés, az erősebb és másabb. Ettől ugyanúgy hat a gyógyszer? Az orvosomnak is elmondtam, hogy köztes vérzéseim vannak, ő továbbra is ezt a gyógyszert írta fel. Július másodikán kezdődött az utolsó megvonásos vérzésem (előtte már egy héttel elkezdődött a köztes) és aznap együtt voltam a párommal. A rákövetkező héten elkaptam valamit, ami miatt viszketésem és folyásom is volt. Canestennel kezeltem, de a viszketés elmúlt, de a nyákos (megszáradva) sárga folyás nem. Olykor érzem, hogy bizsereg a mellem, 2 napig délutánonként émelyegtem, ma pedig eléggé érzékeny a hasam alja. Nem nyomásra, hanem úgy érzem, mintha megjönne, pedig még van két hetem. Nem tudom, hogy a folyás és a többi az esetleges teherbeesés jelei-e, de nagyon félek. Július 2-a előtt nem emlékszem mikor voltunk együtt, ugyanis nincsen rá sok alkalmunk. Az biztos, hogy előtte utoljára június 18-án találkoztunk, és akkor nem volt szex. Válaszát előre is köszönöm, nagyob kétségbe vagyok esve!
Szabó Erika

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Erika!

Sajnos látatlanban, fizikális vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
A fent említett panaszokról elsősorban a kezelőorvosát kellene tájékoztassa, aki a fogamzásgátló készítményt is felírta.
Természetesen készséggel látjuk rendelőnkben, hogy vizit keretében megválaszolhassuk a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Végig partnerként kezelt

A doktornő a fennálló betegség diagnosztizálásán kívül további két lehetséges problémára hívta fel a figyelmet, és ezek kivizsgálását is javasolta. Ezt őelőtte más orvos még nem tette meg. Végig partnerként kezelt, a kezelés módjára vonatkozóan is két utat javasolt, meghagyva a döntés szabadságát.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus