A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében

A mióma mellett a polip is állhat a rendszertelen, pecsételő vérzés hátterében

Utolsó módosítás:2022.07.13 13:44

Meddőséget és köztes, pecsételő vérzést sok betegség okozhat. Az igazán ijesztő helyzet azonban jellemzően akkor alakul ki, amikor szexuális együttlét után jelentkezik a vérzés, hiszen ilyenkor mechanikai sérülésre is gyanakodnak az emberek. Ha azonban a jelenség rendszeres, akkor nagyobb valószínűséggel polippal állunk szemben, melynek mibenlétéről, a diagnosztizálásról, és a kezelési lehetőségeiről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

Mi az a polip?

Valószínűleg sokan hallottak már orr, esetleg végbélpolipról. A polypusok szerencsére jóindulatú elváltozások, amik csak ritkán tartalmaznak rákos sejteket. Ez nem jelenti azt, hogy gondot ne okoznának.

A leggyakrabban 40 éves kor felett jelentkezik, de ez természetesen nem törvényszerű. A polip kialakulásának okai között a leggyakrabban a hormonális változások, eltérések szerepelnek, de sokszor válthatja ki gyulladásos folyamat is. Sokszor keverik össze a miómával, ám a kettő messze nem ugyanaz. Tény, hogy mindkét elváltozás jóindulatú, és a tüneteik is sok ponton megegyeznek, de míg a mióma a méhizomból és a rostos szövetből fejlődik ki, addig a polip hám eredetű, vagyis a nyálkahártya megvastagodása, kitüremkedése.

Tünetei

Ahogy azt említettük, a polip tünetei sok pontban megegyeznek a miómáéval. A rendszertelen vérzés, vagy az esetleg kialakuló meddőség mindkét esetben fennáll.

A polip megléte azonban egy kicsit módosít a tüneteken. A rendszertelen vérzés mellett jelentkezhet elhúzódó, bő darabos vérzés, kezeletlen esetekben pedig akár meddőség okai is lehetnek. Ha felmerül a gyanúja, hogy valami nem stimmel, érdemes felkeresni nőgyógyászunkkal, főleg, ha még a rákszűrésünk is aktuális. – mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

Diagnózis

A tünetek megléte esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ultrahang segítségével vizsgálható a nyálkahártya vastagsága illetve láthatóak az esetleges gyanús képletek. Ha felmerül a gyanú méhűri és szövettani vizsgálat javasolható. Régebben ezt altatásban, a köznapi szóhasználatban "kaparással", szaknyelven  abrazio segítségével végeztük.

Ma ez már történhet hiszteroszkóp segítségével is, melyet szintén altatásban szoktunk végezni. Ez a beavatkozás is nagyon sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben, így már nemcsak a diagnosztikában segít, hanem már operatív megoldásokra is lehetőséget ad az eszköz. Nem beszélve a lézer orvosi alkalmazásáról, mely szintén bevethető a képlet eltávolításában. A beavatkozás során egy vékony csőszerű eszközt vezetnek a méhbe, amelyben egy lencserendszer és száloptika mellet gyakran munkacsatorna is van. Így pontosabb képet kapunk a polypus méretéről és  elhelyezkedéséről, sőt az operatív technika segítségével  precízebb, tökéletesebb eltávolításra is mód lehet. Ennek az esetleges kiújulásban tulajdonítunk jelentőséget.

Kezelés

A kezelés tehát minden esetben műtéti, hiszen a szövettani diagnózisnak minden esetben ki kell zárnia a rosszindulatú daganat lehetőségét. Sajnos erre csak a panaszok illetve csak az ultrahangos kép alapján pedig nincs mód.

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Dr. Lőrincz Ildikóhoz szeretném intézni a kérdésem! 43 éves vagyok, 2 szülés után 10 évig kaptam a DepoProvera injekciót. Egy éve hagytam abba. A menstruációm 8 hónap után megjött, igaz, elég rendszertelen, általában 3 hetente megjön, de pár nap alatt elmúlik. 2 hete elmentem a nőgyógyászomhoz rákszűrésre, ahol az orvos megállapította, hogy a bal mellemből váladék jött nyomásra. Elküldött vérvételre, mammographiára. A rákszűrés eredménye negatív lett, a mammographia folyamatban van. Problémám a véreredményemmel van. A vérvétel közvetlenül a menstruációm elmúlása után történt, az ösztradiol meghatározás: 2537 pmol/L, a progeszteron meghatározás: 6.99nmol/L. Az orvosom szerint a vérképem teljesen rendben van, de ahogy utánaolvastam az ösztrogén-dominanciának, amely egyéb tünetekkel is jár, amelyek szintén jelen vannak, pl. puffadás, hasi zsír megnövekedés, rendszertelen menstruáció, felmerült a gyanúm, hogy ez van esetleg nekem is. Kérdésem az, hogy e két laborérték alapján van-e okom a félelemre, hogy esetleg ösztrogén-dominanciában szenvedek? Köszönettel: G. Ildikó
Gueth Ildikó

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Kedves Ildikó !


Sajnos nem tudni a vérvétel hányadik ciklusnapon történt, mi volt a mértékegység.
Ezekkel a laboreredményekkel lehet konkrétat mondani.
Várjuk a központunkban !


Üdvözlettel:

Dr. Lőrincz Ildikó
szülész- nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon emberi az egész hozzáállása

A doktornő nagyon alapos, mindenre kiterjedő a tájékoztatása és figyel a páciensre. Másodszorra jártam most nála, nagyon elégedett vagyok. Jó tanácsokat is kapok, melyet ezúton is köszönök. Nagyon emberi az egész hozzáállása, nem egy darab tárgynak érzem magam közben :) 

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus