A hólyaghurutot, hétköznapibb nevén a felfázást nem szabad félvárról venni, mert könnyen elfajulhat!
A tél rendszerint az is jelenti, hogy a hölgyek, de akár az urak körében is megnő a felfázások száma. Ennek köszönhetően a legtöbben a hideggel hozzák összefüggésbe a betegséget, pedig az bakteriális eredetű. A gyulladásos betegségről, és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza beszél.
Érzékenyebb rendszer
Bár a felfázás mindkét nemet érintheti, a női nemi szervek és a húgyutak sérülékenyebb rendszert alkotnak, mint a férfiaké, így ez a betegség a hölgyeket nagyobb számban érinti. Ez egészen pontosan azt jelenti, hogy a nők 80% élete során találkozik ezzel a kellemetlen kórral.
Az ok – az érzékenységen túl – az, hogy a végbél nyílása igen közel helyezkedik el asokkal rövidebb hugycső kivezetéséhez, így az ott megtalálható baktériumok könnyebben jutnak át, és fertőzik meg a húgyvezetéket, a húgyhólyagot, és más szerveket. A fertőzés télen a szorosabb ruházattal hozható összefüggésbe, hiszen a nedves, meleg környezet kedvez a kórokozók szaporodásának. Ugyancsak erősen elősegíti, mintegy hidat képez a tanga a baktériumoknak, így állandó viselése a hétköznapokban igencsak meggondolandó.
A felfázás bakteriális okokra vezethető vissza
A felfázás egy gyulladásos folyamat a szervezetben, mely jellemzően a húgyutakat, illetve szinte mindig a húgyhólyagot érinti, mértékétől függően beszélhetünk alsó, vagy felső húgyuti fertőzésről is, ahol az alsó kisebb kiterjedésű területet fed le.
A gyulladásért több kórokozó is felelős lehet, közöttünk az E. coli baktériumok, vagy éppen a staphylococcusok, melyek mind a végbél környékéről is vándorolhatnak. A felfázás tünetei elég jellegzetesek, így nem nehéz felismerni a baj meglétét:
- Sűrű, sürgető vizelési inger, ám vizelet szinte egyáltalán nem távozik.
- Vizelésnél szúró, égő érzés
- Alhasi, kismedencei fájdalom, mely súlyos esetben akár a deréktájra is terjedhet
- Rossz szagú, esetleg zavaros vizelet (ez utóbbi okozója a genny)
- Hányinger
- Hidegrázás
- Súlyos esetben láz
Diagnózis és kezelés
Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy a húgyuti fertőzéseket a vizeletminta tenyésztésével vizsgálják. A tünetek megléte a baj meglétét ugyan egyértelművé teszi, de hogy pontosan mivel is állunk szemben, az csak a tenyésztéssel derül ki. Ennek jelentősége azért van, mert a felfázás remekül kezelhető antibiotikummal, de csak abban az esetben, ha a megfelelőt alkalmazzuk. Ha nem, akkor csak rontunk a helyzeten (növeljük a kórokozók baktériumokkal szembeni ellenállását, késve kezdjük meg a hatékony kezelést, ez sok plusz időbe, pénzbe és fájdalomba kerül, növekszik az esetlegesen kialakuló szövődmények valószínűsége).
Arra mindenképpen figyelmet kell fordítni, hogy ezeket a betegséget ne vegye félvárról. Ha ugyanis nem foglalkozik velük, akkor a fertőzés könnyen terjedhet, és vesemedence, illetve vesegyulladáshoz vezethet, mely mindkettő igen fájdalmas, és komoly betegség. A kezelést minden esetben bízzuk szakemberre, mert a félrekezelt felfázás is elfajulhat.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Nõgyógyászati Központ+36 70 621 2443 |