Kismedencei gyulladás nőgyógyászati kezelése, kivizsgálása

Kismedencei gyulladás nőgyógyászati kezelése, kivizsgálása

Szerző: Nőgyógyászati központ Utolsó módosítás:2021.10.26 12:31

Mit takar a kismedencei gyulladás?

kismedencei gyulladás tüneteiA kismedencei gyulladás egy súlyos szövődményekkel járó elsősorban a szexuálisan aktív hölgyeket érintő betegség. A betegség alatt gyakran a petefészek-gyulladást, vagy a felfázást értjük, bár a tünetek nem teljesen egyeznek meg. A kismedencei gyulladás gyakorlatilag a női nemi szervek gyulladásos állapota, aminek hátterében elsősorban petevezetéken át történő fertőzés áll.

A kismedencei gyulladás tünetei

A betegség helyi fájdalommal jelentkezik. A menzeszt követően jelentkező, nem ritkán lázzal is társuló fájdalom.  A gyulladás miatt rendszertelenül jelentkező vérzések, szexuális élet, közösülés fájdalmassá válik.

A kismedencei gyulladás okai

A kismedencei fertőzést szexuális úton, hüvelyen keresztül történt bakteriális fertőzések okozzák. azok a nők, akik már korán elkezdik a nemi életet, gyakrabban szembesülnek a kismedence gyulladással. A szexuális partner gyakori váltogatása növeli a rizikófaktort. Ezen kívül a betegség még kialakulhat spirál felhelyezését követően, vagy egyéb nőgyógyászati beavatkozás után, de akár genetikai hajlam is lehet rá.

A megbetegedés súlyos szövődményekkel járhat, ezért javasolt a tünetek megjelenése után mielőbb nőgyógyászati szakorvoshoz fordulni a kezelés megkezdése érdekében.

A kismedence gyulladás veszélyei

Legnagyobb veszélye, hogy a későn kezelt, vagy kezeletlen gyulladás végeredményben akár meddőséghez is vezethet. A lokális gyulladás a szervezetben továbbterjedhet, ami a szervezetben máshol is gyulladást idézhet elő. Nem múló alhasi fájdalomnál tehát gondolni kell a kismedence gyulladására és mielőbb nőgyógyászhoz fordulni segítségért.

A kismedencei gyulladás kezelése

Az időben történő kivizsgálás és megkezdett kezelés első lépésben antibiotikumokkal történik és többnyire sikeres. A későn megkezdett kezelése sikertelensége tályogok kialakulásához vezethet.  Tályogok jelenléte (petevezetéken, medence területén) esetén már sebészeti beavatkozás is szükséges. A kezelt gyulladás a kezelést követően is problémát okozhat. Menstruációs panaszok továbbra is megmaradhatnak, illetve a méhen kívüli terhesség is veszélyes lehet.
A Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászai a megelőzés és a nőgyógyászati betegségek kezelésének, valamint a nőgyógyászati problémák más betegségekkel társult (terhesség cukorbetegen, PCO-val, vérzékenyen) formáinak szakértői. Központunk a nőgyógyászati problémák endokrinológiai, immunológiai kivizsgálását is biztosítja. 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész