Ne tegye tönkre a házasságát a klimax

Ne tegye tönkre a házasságát a klimax

Módosítás:2020.08.13 14:16

A menopauza számtalan kellemetlen tünettel jár, amely nem csak az érintett, de annak családjának mindennapjaira is kihathat. Ugyanis a hangulatingadozások és a libidó csökkenése komoly próbatétel elé állítják a párkapcsolatot, házasságot. Míg régebben a változókorral járó panaszokkal kénytelen volt a nő együtt élni, ma már igen hatásos kezelési módszerek léteznek arra, hogy elviselhetőbb legyen az egész család számára ez az időszak. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász, endokrinológusát kérdeztük a témában.

Minden nő rémálma előbb-utóbb valóra válik: az ifjúságukat hátrahagyva nem csak az idő múlásával szembesülnek, hanem olyan panaszokkal is kénytelenek megküzdeni, mint a hőhullámok, éjszakai izzadások, ingerlékenység, frusztráltság és a szexuális étvágy elvesztése vagy csökkenése. A változókor általában 45-50 évesen okoz komolyabb tüneteket- ám ez természetesen nem kőbe vésett szabály, hiszen ez elérkezhet korábban és később is.  Ráadásul sajnos nem lehet olyan gyorsan kiheverni, mint egy egyszerűbb betegséget, ugyanis akár 10-15 évig is megkeserítheti az ember életét. Ez többek között azért is baj, mert egyrészt komoly szövődményekkel is járhat a klimax okozta hormonváltozás -pl. szív-és érrendszeri problémák, csontritkulás-, másrészt a korosodó nő környezetét is megviselheti ez az állapot.

Stressz, állandó sírás és csökkenő libidó

A legjobban a házastársakra van hatással a menopauza, hiszen ekkorra rendszerint a gyerekek már nagyobbak, kevesebbet vannak otthon, esetleg ki is repültek a családi fészekből. A párkapcsolat azonban gyakran megsínyli ezt az időszakot, ugyanis a férj úgy érezheti, felesége megváltozott.

klimax, klimax kezelése, hormonpótlásEz bizonyos mértékben igaz is, hiszen a hormonok játéka több negatív dolgot is maga után von. A csökkenő progeszteron és ösztrogén miatt a hangulatingadozások sora, összeférhetetlenség és nagyfokú izzadás lép fel a nők életében, amelyet csak tovább rontanak a hirtelen és váratlanul érkező nagyfokú hőhullámok és az alvászavarok. A házastársak közti problémát még tovább fokozza a hüvelyszárazság, a szexuális étvágy csökkenése, illetve elvesztése is. Ennek oka, hogy nem csupán a női nemi hormonok, hanem a tesztoszteron szintje is csökken.

Visszaút az elsárkányosodásból

Mivel az klimax okozta panaszok hosszú évekig is tarthatnak, érdemes még idejében megfelelő terápiás módszerekhez nyúlni- mondja Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. Természetesen mindenkinél más-más mértékben jelentkeznek a tünetek – ráadásul van, akinél az összes fellép, és van, akinél csak néhány, és azok is kisebb mértékben-, igy fontos, hogy megfelelő kezelési módszert válasszon. Mivel a menopauza egy igen összetett állapot, melyben elsődleges szerepük van a hormonoknak, érdemes olyan szakemberhez fordulni, akinek van tapasztalata ezen a területen. Ugyanis a személyre szabott terápia elengedhetetlen ahhoz, hogy a klimax során –és után- a lehető legjobb életminőséget tartsa fenn a nő.

Bár léteznek természetes megoldások is a klimax tüneteinek enyhítésére, azonban súlyosabb esetlen hormonpótlás válhat szükségessé, hiszen ezzel nem csak a panaszok mérséklődnek, de a szövődmények kialakulásának kockázata is csökken. Amennyiben a szakember úgy ítéli meg, nincs semmi kontraindikációja (pl. daganat, migrén, trombofÍlia) a terápiának, úgy a hiányzó női nemi hormonokat (ösztrogént, progeszteront, vagy mindkettőt) juttatnak mesterségesen a szervezetbe. Ezáltal bár visszatérhet a vérzés, ám a kellemetlen tünetek megszűnnek, amit sokan megváltásként élnek meg, hiszen igy minden visszaállhat a régi kerékvágásba. Fontos azonban tudni, hogy a hormonpótlás csakis szakorvosi javallatra alkalmazható, rendszeres ellenőrzés mellett, és egyénileg meghatározott ideig!

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! Az utolsó menstruációm 2017 december legelső napjaiban jelentkezett, így most nagyjából az 5. terhességi hét végén, de inkább a 6. terhességi hét elején tartok. Nőgyógyásznál kétszer jártam: az 5. terhességi hét elején és ma, a 6. terhességi hét elején. Mindkét alkalommal azt mondta az orvos, hogy szabályos formájú és átmérőjű petezsák látható (ma 8,8 mm), benne embrióval, amely azonban még olyan pici, hogy nem mérhető. Az orvos azt mondta, hogy "nem igazán tetszik neki, amit lát" és egy hét múlva menjek vissza, akkorra eldől, hogy a terhesség élő-e vagy sem. A kérdésem az lenne, hogy az Ön véleménye szerint van-e okom aggodalomra az UH-n látottak miatt, vagy minden okom megvan a bizakodásra? Valóban a 7 hetes UH dönti majd el a továbbiakat? Én nagyon bizakodó vagyok, csak az orvos reakciója nem volt megnyugtató. Nagyon várom ezt a kis embert! Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm: Málna
Kedves Hölgyem!

Sajnos fizikális vizsgálat és ultrahang-vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Így véleményt sem mondhatok Önnek.
Próbáljon megnyugodni, és bízzon az orvosa szakértelmében, mert folyamatos megfigyelés alatt tartja a várandósságot.
Ha bármilyen korábban nem tapasztalt tünetet észlel, arról értesítse a kezelőorvosát.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak