Amikor korábban érkezik a változókor!

Amikor korábban érkezik a változókor!

ódosítás:2019.04.04 12:09

Akár már 40 éves kor környékén elérkezhet a változókor, a klimax, amely számos tünettel – nem csupán nőgyógyászati problémával – jelentkezik. Tudta? A cukorbetegség megháromszorozza a korai menopauza esélyét! Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza segít a témában!

A változókor rendszerint 50 éves kor után köszönt be, ám van, hogy ennél jóval előbb jelentkeznek a panaszok. A korai menopauza során csökken a női szervezet reproduktív képessége: szabálytalanná válnak a menstruációs periódusok, csökken a fogamzóképesség, fokozatosan kialakul a meddőség.

A folyamat hátterében az alacsony ösztrogénszint áll, ilyenkor megemelkedik az FSH szintje (a folliculus-stimuláló hormont az agyalapi mirigy termeli, egy összetett rendszer szabályozza).

Korai menopauza: egy tucat problémát okozhat!

  • A hüvely nyáktermelése változik, érzékenyebbé válik.
  • Gyakoribb a vizelési inger.
  • Hajlam a nőgyógyászati fertőzésekre.
  • Alvászavar lép fel.
  • A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon.
  • Csökken az izomtömeg.
  • Hangulati ingadozások jelentkeznek: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressztűrő képesség csökken, szorongás, mérsékeltebb munkaképesség.
  • Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn.
  • Szőrnövekedés tapasztalható az arcon, a hason.
  • A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak.
  • Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban.

klimax, dr. hetényi gábor, nőgyógyászati központA cukorbetegség megháromszorozza a korai klimax esélyét! Ráadásul növekszik a kockázata a szív-és érrendszeri betegségek (magas vérnyomás, érszűkület, infarktus), a csontritkulás kialakulásának.

Így kezelhető a klimax!

Átfogó kivizsgálást igényel a korai változókor, vérvételre (az FSH-szint meghatározása fontos a menstruációs zavarok kivizsgálásában), valamint nőgyógyászati vizsgálatra van szükség. A meddőség kivizsgálása esetén szükség lehet endokrinológiai, immunológiai, belgyógyászati, valamint egyéb irányú diagnosztikára, hogy elindulhasson a probléma oki kezelése.

A terápia fontos része a tüneti kezelés. Erős panaszok esetén alkalmazhatóak különböző hormonpótló készítmények az ösztrogénhiány tüneteinek kezelésére, valamint fájdalomcsillapítók. A Nőgyógyászati Központ orvosa a korai menopauza kivizsgálását és egyéni terápiás lehetőségeit, valamint a rendszeres szakorvosi kontrollt emelte ki.

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

 

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! 39 éves vagyok, 2 gyermek édesanyja. A ciklusaim 24-28 naposak általában és 4-5 napig tart. Február végén bárányhimlős lettem és a betegség 2 hete alatt lett volna esedékes a menzeszem, de az 42 napra jött meg. azóta 17, 21, 20 és most 19 napra jelentkezett a menzeszem és 3-4 napig tart. Semmi más panaszom nincs. Eddig a betegségem és az abból adódó késés számlájára írtam a rendszertelen ciklust, de most már kezd komolyan aggasztani. Ami még fontos lehet, hogy a nemi életem igen ritka, mert a párom külföldön dolgozik és csak 6-8 hetente jár haza. Mi lehet ez Ön szerint? Mit tegyek? Lehet komoly betegség áll a háttérben? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Jancsik Anikó!

Ennyivel a betegség után be kellett volna álljon a ciklus. Ezért javasolt hormon vizsgálatok elvégzése.
Készséggel állunk mi is rendelkezésére.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

https://www.speedmedical.hu/vervetel-labor-vizsgalat

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász