Csontritkulás és menopauza
A csontritkulás egyre gyakoribb betegség, amely elvékonyítja a csontokat, ezáltal valószínűbbé téve a csonttörés kockázatát. Egy csonttörés különböző egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a tartós fájdalom, görnyedt tartás vagy mozgási nehézségek. Sok ember jelentős mennyiségű csontot veszít élete során, de mi áll a háttérben és hogyan befolyásolja mindezt a menopauza jelentkezése?
Ösztrogén szerepe
A menopauza tünetei mögött a petefészkek ösztrogén termelésének csökkenése áll, ez pedig hatással van a petesejtek érésére. A csökkenő ösztrogénszint kihat továbbá a kalcium csökkenő beépülésére a csontokba, így növelve a csontritkulás kockázatát. Az ösztrogénszint csökkenésével párhuzamosan lassul a csontátalakítás, a csontvesztés folyamata viszont felgyorsul. Ez a folyamat a menopauza után kb. 10 évig tart, majd végül visszatér a menopauza előtti szintre, azonban az új csontok termelődésének üteme már nem.
Kapcsolódó cikkünk
Csontritkulás okai
Kapcsolódó cikkünk
Sajnos a csontritkulás okairól nagyon keveset tudunk, a kifejlődéséről és az emberi életre gyakorolt hatásáról annál többet. Az emberi test folyamatosan lebont és újraépít csontokat, ahogy felnövünk, a test több csontot épít, mint amennyit lebont, majd egy bizonyos kor után a csontok elhalásának üteme gyorsul, az újak pedig lassabban termelődnek. A csontritkulás megelőzésére viszont nagyobb hangsúlyt tudunk helyezni. Ha az egészséges életmódot kellően korán élete részévé teszi, megelőzheti a csontvesztést és ezzel csökkentheti egy csonttörés valószínűségét, valamint a menopauza okozta kellemetlen mellékhatásokat is csökkenteni tudja.
Csontritkulás tünetei
Kezdetben nincs jellegzetes tünete, ellenben az évek múlásával elsőként az alábbiak jelezhetik a bajt:
- hátfájás
- magasság csökkenése
- görnyedt tartás
- gyakori törött csont a gerincben vagy csípőben
Ha a csontritkulás egyre előrehaladottabbá válik, a mindennapi mozgás következtében (ülés, állás vagy akár az ölelés) is fájdalmas csonttörésekkel kell szembenéznie a betegnek.
Csontritkulás kockázatai
Genetikai háttér: a családi kórképeket nézve, a csontritkulásról feltételezhető az örökletes hajlam. Ha a közeli családtagok közül valaki csontritkulás miatt szenvedett el törést, akkor nagyobb eséllyel lép fel a betegség a többi rokonnál is.
Nem: sajnálatos módon a nők 4-szer nagyobb eséllyel szenvedik el a csontritkulás okozta kellemetlenségeket.
Kor: A statisztikai adatokat figyelve jellemzően az 50 év feletti nőket és férfiakat érinti a csontritkulás, ám a nők aránya a menopauza, az ösztrogénszint csökkenése miatt erőteljesebb. Tévhit azt gondolni, hogy a fiatalabb korosztályt nem veszélyezteti a csontritkulás, hiszen a korai menopauza során érintett nők nagyobb eséllyel szenvednek majd a csontritkulás tüneteitől.
Testsúly és csontszerkezet: Kiscsontú, vékony nők és férfiak esetében is igaz, hogy nagyobb valószínűséggel kapják el a betegséget.
Dohányzás: Számos kutatás kimutatta, hogy a dohányosok alacsonyabb csontsűrűséggel rendelkeznek, így nagyobb csonttörési kockázattal bírnak.
Gyógyszerek: Bizonyos szteroidok és pajzsmirigygyógyszerek is növelik a csontritkulás kialakulásának esélyét.
Sportolás a csontritkulás ellenszere
Célszerű a kardio edzések mellett a saját súllyal történő edzések bevezetése és mindennapi alkalmazása. A megfelelő mozgásforma kiválasztása mellett a sportolással töltött időnek és intenzitásnak is fontos szerepe van. A menopauza során a test változásait heti 150 perc mozgással már formában lehet tartani. 75 perc erőteljes edzés és 75 perc könnyebb mozgás a megfelelő arány ennek elérésére. Erőteljesebb edzés során jelen esetben azt értjük, hogy induljon el a test természetes verejtékezési folyamata, valakinél például ez egy intenzívebb gyaloglás során is megkezdődik.
Menopauza esetén is jó edzésforma:
- futás, kocogás
- séta
- tánc
- úszás
- biciklizés
- jóga
- gerinctorna
Fontos, hogy az edzést nem szabad túlzásba vinni, és minden esetben konzultálni érdemes gyógytornásszal, mielőtt csonthiánnyal nekikezdene egy súllyal való edzésprogramnak.
Csontritkulás ellenszere a kalcium
Míg a szakértők szerint az ajánlott napi kalciumbevitel 1000mg az emberek többségénél, addig a menopauzában érintett nők számára 1200mg az ideális kalcium mennyisége. Ilyen mértékű kalcium bevételénél ügyelni kell az egyenlő eloszlásra, így célszerű 4 részletben bevinni a szervezetbe. A helyes életmód alkalmazásával az alábbi ételek kiváló természetes kalciumforrások lehetnek:
- Tej és tejtermékek
- Lazac és a szardínia
- Sötétzöld, leveles zöldségek
- Hozzáadott kalciumot tartalmazó termékek
Csontritkulás ellen D-vitaminnal
A menopauza időszakában is elengedhetetlen a szervezet számára, hogy időt töltsön a napon és D-vitamin előállítására sarkalja a testet. Ezáltal pedig képessé válik a kalcium feldolgozására.
A nap jótékony hatása mellett ételekkel, étrendkiegészítőkkel is segíthetjük a szervezet D-vitamin raktárainak feltöltését:
- Tojás
- Zsíros halak (pl. lazac)
- D-vitaminnal dúsított ételek és italok
Téma szakértője
Dr. Margitai Barnabás
nőgyógyász, életmód orvos-
Specialitások:
- menopauza kezelése
- terhesgondozás (távmonitorozása a vércukor, vérnyomás, testsúly értékeknek)
- meddőség kivizsgálása, kezelése
- menstruációs zavarok
- fogamzásgátlás
-
Nőgyógyászati rendelés (20 perc):
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- csütörtökön délelőtt 8.00 - 12.00 óráig
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Életmód orvosi rendelés (40 perc):
- személyes, rendelői vizit: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. 2.emelet
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- csütörtökön délután 14.00 - 18.00 óráig
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Nőgyógyászati Központ +36 70 621 2443 -
Specialitások: