A petefészekrák sokáig tünetmentes – de akár a szorulás is utalhat rá

A petefészekrák sokáig tünetmentes – de akár a szorulás is utalhat rá

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2023.12.08 12:43

A petefészek daganat sokszor csak későn okoz tüneteket, amelyek legtöbbször nem is kifejezetten specifikusak. Ennek ellenére az elmúlt évtizedekben némileg csökkent az ilyen tumorok száma és javultak a túlélési mutatók is. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája a betegségről, az okokról, a rizikót csökkentő tényezőkről és a rendszeres szűrés jelentőségéről beszélt.

Online Bejelentkezés

Dr. Hernádi Balázs

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A nehéz diagnosztizálás ellenére javuló adatok

A petefészekrák akár szorulást, gyakori vizelést is okozhat.A National Cancer Intelligence Network beszámolója szerint az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent Angliában a petefészekrák miatt előforduló halálozások előfordulása. Míg 2001-ben 100 ezer nőből 11.2 nő halt bele a betegségbe, 2010-ben ez „csak” 8.8 volt ez az arány. Ez nagyon jó hír, hiszen az Egyesült Királyságban ez az ötödik leggyakoribb daganatfajta a nők közt. Sajnos a petefészek tumort nem csak diagnosztizálni, de kezelni sem könnyű, épp ezért fontos minden ezzel kapcsolatos kutatás, új felismerés. 
A genetikai tényezők miatt érdemes rendszeres nőgyógyászati szűrésen részt venniük azoknak, akiknek a családjában már fordult elő hasonló megbetegedés, valamint azoknak is, akik túl vannak a menopauzán – hangsúlyozza Hernádi doktor. - Mivel a petefészekrák sokáig tünetmentes, ebben a stádiumban csak képalkotó vagy laboratóriumi vérvizsgálattal (tumormarker-meghatározással) azonosítható a daganat. A tünetmentesség és a szűrővizsgálatok hiánya miatt a petefészek daganatos elváltozását ritkán fedezik fel korai stádiumban. Amennyiben már érzékelhető tumor alakult ki, az a szűrés során is könnyen kitapintható.

A petefészekrák pontos szövettani diagnózisához a tumoros területről mintát kell venni. Amennyiben beigazolódik a tumor jelenléte, az áttétek kizárása, illetve pontos behatárolása miatt más vizsgálatok is szükségesek – ezek közül a legkézenfekvőbb a nyirokcsomók kitapintása, az ultrahang, a CT, az MR vizsgálat.

A petefészekrák sokáig tünetmentes lehet

- A jóindulatú tumorok általában nem okoznak súlyos tüneteket, bár, ha nagyra nőnek, az alhas feszülését, valamint szorulásos panaszokat, gyakori vizelési ingert eredményezhetnek. A rosszindulatú daganatok a fenti tüneteken kívül kifejezett fájdalommal, puffadással, teltségérzéssel járnak, később pedig ezekhez társulhat a legyengülés, a fogyás, sőt akár alsó végtagi trombózis is – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája. - Ha felmerül a petefészek-daganat gyanúja, a tumort műtéttel el kell távolítani, egyúttal szövettani vizsgálattal dönthető el biztosan, hogy milyen típusú a rosszindulatú elváltozás. Ha a beteg a menopauza közelében van, vagy már nem szeretne gyermeket, a méhet és a függelékeket (mindkét oldali petefészket) kell eltávolítani, a műtét célja, a teljes tumor mentesség elérése. A petefészekrák sok esetben összetett kezelést igényel, melyben a sebészeti ellátás mellett kiemelkedő szerep jut a kemoterápiának. A 90-es évekig a citosztatikus terápia fejlődése, ezt követően a biológiai kezelés hozott számottevő javulást a petefészekrák túlélésben, a betegek után követése, a daganat kiújulásának felismerése miatt nagyon fontos.

A nőgyógyászati szűrés tünetmentesen is fontos

A petefészekrákkal kapcsolatban az is az utóbbi évtizedek eredménye, hogy mind az egyéves, mind az ötéves túlélési arány is javult, ennek pedig több oka is lehet. Szerepet játszik benne a felismerés és a kezelés lehetőségeinek javulása, hiszen mind a monitorozás, mind a műtéti- és a kemoterápiás kezelések is fejlődtek. 
Ugyanakkor az is igaz, hogy az esélyek a kor előrehaladtával romlanak, és ez minden bizonnyal összefügg az évek során jelentkező peteérések számával – minél nagyobb a szám, annál inkább nő az esély a petefészekrákra.  Vagyis ami akár természetesen leállítja a peteérést – tehát a terhesség, a szoptatás, a menopauza, és egyes fogamzásgátló módszerek – némileg csökkenti a rizikót. Ugyanakkor a lombik kezelések emelik. Mindazonáltal nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrés jelentőségét, minden évben, tünetmentesen is!

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! 41 éves vagyok, gyermektelen (7 éve volt egy méhen kívüli terhességem, műtét nélkül, metotrexáttal orvosolva). Sosem volt óramű pontosságú a menzeszem (25-28 naposak), de nagyobb eltérés nem mutatkozott. 2 éve alacsony AMH, inhibin érték, valamint rossz FSH/LH arány miatt azt mondták, kimerülőben van a petefészkem (édesanyámnak 40 éves kora előtt maradt el a menzesze, de 38 évesen még szült). Egy hónapja voltam komplex rákszűrésen, eredmény p2, semmiféle gyulladás nincs jelen, ismétlés 1 év múlva. Ultrahang is készült, 13. napon, a bal betefészekben 1,8 cm-es domináns tüszőt mutatott és minimális folyadékot a douglas-ban, 9 mm-es endometriumot, semmi kórosra utaló jel nem volt látható. A ciklusom az utóbbi 3 alkalommal: 29., 30. ill. 33. napra jött meg, és most vagyok a 8. napon. Nagyon enyhén, de még mindig tapasztalok vérzést, és ez ijeszt meg igazából. Elnézést kérek a hosszú levélért, de gondoltam, mindent leírok, ami fontos lehet. A kérdésem az lenne, mi ilyenkor a teendőm, kell-e aggódnom, hogy valami komoly dolog áll a háttérben annak ellenére, hogy egy hónapja voltam orvosnál? Lehet hormonális eredetű a probléma? Nagyon szépen köszönöm előre is, ha tud válaszolni! Szép napot kívánok, Szentiványi Boglárka
Szentiványi Boglárka

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Szentiványi Boglárka!

Legvalószínűbb, hogy hormonális hátterű ez a menstruációs zavar, mivel a hüvelyi ultrahanggal a petefészkek kóros elváltozása nem volt látható.
Ha három hónapon belül nem rendeződik, akkor kontroll vizsgálat javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Tényleg segíteni szeretnének

Tényleg azt éreztem, hogy a recepciótól kezdve a Doktor úron át mindenki segíteni szeretett volna, hogy mielőbb meggyógyulhassak. Ez nagyon jól esett. Csak ajánlani tudom mindenkinek!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók