A nők körében rendszeresen végezendő szűrések közül az egyik legfontosabb a méhnyakrák szűrése, ugyan is nők körében az emlőrák után a méhnyakrák a második daganattípus, amely a leggyakrabban halálos szövődményekkel jár. Éppen ezért a rendszeresen szűrésen résztvevők körében, az időben diagnosztizált betegség megfelelő kezeléssel a legtöbb esetben teljes gyógyulás vár a betegre.
Méhnyakrák jellemzően a két hámfelület találkozásánál alakul ki. A méhnyak belső felületét borító mirigyhám, és a külső méhszájat a hüvelyhámra emlékeztető laphám találkozásánál. A méhnyakrák döntő többsége (~90%) laphámrák, és csak az esetek kisebb (~10%) hányadában fordulhat elő mirigyrák formájában.
A császármetszés általi szülés számtalan rizikót és szövődményt hordoz magában, mégis egyre több manapság a nagy hasi műtét során született gyermek. Az egyik leggyakoribb szövődménye a beavatkozásnak az összenövések keletkezése. Hogy ez pontosan mit takar, milyen tünetei vannak, illetve, hogy milyen veszélyeket rejt magában, arról dr. Józan Gyöngyit, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük. Kapcsolódó cikkünk
Császármetszés utáni összenövések is okozhatják a hasi fájdalmat
A méhnyakrák az emlőrák után a női szervezet második leggyakoribb rosszindulatú daganata. Magyarországon a statisztikák szerint évente 1500 új beteget diagnosztizálnak, az esetek többségében 30-40 éves korban. A méhnyakrák kialakulásában a legfontosabb tényező mára ismertté vált, ez a HR-HPV ( magas kockázatú típúsú Humán Papillóma Vírusok) által történő fertőződés. Ezen kívül további kockázati tényezők is szerepet játszanak, sokkal kisebb hangsúllyal:
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
A méhnyakrák megfelelő eszközzel (kolposzkóp) segítségével szabad szemmel is látható. A méhnyakrák kialakulása több rákmegelőző állapoton keresztül következik be, hosszú idő alatt (ezért a szűrés fontossága hangsúlyozandó!) és a nem túl szerencsés elnevezés: „ méhszájseb”, legtöbbször ártalmatlan, panaszt nem okozó elváltozás, azonban a korai méhnyakrákkal pontosan megegyező küllemű is lehet.
A méhnyak kolposzkópos vizsgálata után a nőgyógyász cytológiai mintát vesz . Ez a vizsgálat nem csak a különböző mértékben kóros hámsejtek vagy már daganatsejtek kimutatására, hanem más betegségek, esetleges fertőzések kimutatására is alkalmas. Ha gyanús elváltozást észlel a kezelőorvos akkor biopsziát végez, mely már szövettani eredményt ad, az elváltozás pontos típusa így meghatározható.
A méhnyakrák szűrés eredményének értékeléséhez többek között, még ma is a P-skálát használják, melynek 5 szintjét különböztetik meg:
Ez a skála sokkal alkalmasabb a pontos diagnózis felállításához, valamint a nőgyógyász számára részletes, kommunikáló „csatorna” a cytopatológussal.
Bethesda klasszifikáció szerint (leegyszerűsített) lehet a lelet:
Méhnyakrák kezelésében elsősorban a kiterjedtség (stádium) a meghatározó. Egyes korai esetekben akár a fertilitás megtartására is van lehetőség. Előrehaladottabb állapotoknál műtét már nem jön szóba, ilyenkor a sugárkezelés a megfelelő térápia.
Itt is elmondható, mint minden rák típusnál, hogy a minél hamarabb „szűrjük ki” az elváltozást annál nagyobb esély van a teljes gyógyulásra is, ezért is biztatunk mindenkit, hogy évente járjon el szűrővizsgálatra!
Jelentkezzen be teljeskörő nőgyógyászati szűrővizsgálatra, méhnyakrák vizsgálatra a Nőgyógyászati Központba!
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Nőgyógyászati Központ |
Rendelési helyszínek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 1015 Budapest, Ostrom u. 16. Rendelés típusa:Téma szakértője
dr. Józan Gyöngyi
Páciensek mondták
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Sokan a gyermekvállalás nehézsége kapcsán szembesülnek a diagnózissal: endometriózis. A meddőséggel küzdő nők tizede szenved ettől a betegségtől, amely sokszor kellemetlen vagy fájdalmas tünetekkel is jár. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza a diagnózis, a kezelés és a teherbe esés lehetőségeiről beszélt.