A két leggyakoribb hüvelyi fertőzés, azok okai, és kezelési lehetőségeik

A két leggyakoribb hüvelyi fertőzés, azok okai, és kezelési lehetőségeik

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:37

A női hüvely egy érzékeny egyensúlyú szerv, mely odafigyelést és megfelelő gondoskodást igényel. Sem a túlzásba vitt tisztálkodás, sem pedig az elhanyagolt higiénia nem tesz jót, hiszen ha így tesz, akkor szinte biztosan számolnia kell a fellépő fertőzésekkel. A két leggyakoribb hüvelyi fertőzésekről, és azok kezeléséről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

A női hüvely egy érzékeny egyensúlyú szerv, mely odafigyelést és megfelelő gondoskodást igényel. Sem a túlzásba vitt tisztálkodás, sem pedig az elhanyagolt higiénia nem tesz jót, hiszen ha így tesz, akkor szinte biztosan számolnia kell a fellépő fertőzésekkel.

A két leggyakoribb hüvelyi fertőzésekről, és azok kezeléséről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

Mi az oka a megbetegedésnek?

A hüvely a női test egy olyan területe, ami igen sok fertőzési lehetőségnek van kitéve. Ennek köszönhető, hogy a hölgyek oda is figyelnek a megfelelő tisztántartásra. Inverz módon az egyik vezető oka a fertőzések kialakulásának éppen a túlzott higiénia.

A hüvelyben a pubertás után sajátos baktériumflóra alakul ki, amiben fontos szerepe van a lactobacilus-nak. A hüvely flórája enyhén savas lesz (normál esetben pH 3,8-4,2), amit pedig a túlzott tisztítással, vagyis a tusfürdők és az intim mosakodó gélek hüvelyen belüli használatával fel lehet borítani.  Ha ez megtörténik, akkor a saját bacilusok háttérbe szorulnak, és más, ártalmas kórokozók szaporodnak el.

A fertőzés valószínűségét növeli még a végbél közelsége, valamit a hüvely szexualitásban betöltött szerepe. A belső, vérbő, nedves és meleg felszín a baktériumok és a gombák számára is ideális környezet, így mindenképpen odafigyelést igényel

A leggyakoribbak

A bakteriális fertőzések között a leggyakrabban a bakterialis vaginosis-al találkozhatunk. Kialakulása a normál baktériumflóra valamilyen okból történő eltűnésének következménye. A lactobacilusok számának visszaszorulása ideális terepet biztosít a kórokozók szaporodásához. 

A fertőzés tünete a hüvelyi folyás felerősödése, mely szürkésfehér színű, és kellemetlen szagú lehet. A kezelése azért is nagyon fontos, mert felfelé terjedve méhnyálkahártya illetve kismedencei gyulladást is okozhat. Terhesség esetén különös figyelmet kell szentelni neki, mivel idő előtti burokrepedést válthat ki.

A gombás hüvelyfertőzés (candida) a másik leggyakoribb probléma, amivel a hölgyek szembekerülnek. a fertőzés minden 8. nőt életében legalább egyszer érint. A candida tünetei között is szerepel a hüvelyváladék felszaporodása, fehéres-sárgás színűvé válása, és „túrós” állag megjelenése. Ha a fertőzés hosszabban fennáll, akkor a folyás tejszerűvé válik, és a betegséget erős viszketés, égő érzés is kíséri. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy amennyiben egy évben 4-5 alkalommal is jelentkezik, akkor akár immungyengeség is állhat a háttérben.

A kezelés általában helyileg történik, de gyakran alkalmazunk szisztémás kezelést is.

Diagnózis és kezelés

A hüvelyi váladék rendellenessé válását minden esetben az orvossal való konzultáció kell, hogy kövesse. Az elhanyagolt probléma ugyanis komoly következményekkel is járhat, hiszen a fent említett problémákon kívül nemi betegségek, vagy például kismedencei gyulladás is állhat a háttérben.

A diagnózis jellemzően hüvelyváladék vizsgálattal történik, és a legtöbb esetben helyileg illetve gyógyszeresen kezelhető a gond.

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztel Doktor Úr/Nő, Sürgős kérdésem lenne, ugyanis 2 napja voltam együtt a párommal, Pharmatex kapszulával védekeztünk. A felhelyezés után pár perccel kezdtünk bele a dologba, az ejakulációig így eltelt az 5-10 perc, amit a tájékoztatóban írnak. Az utolsó menstruációm október 2-án volt, és a ciklusok kb. 30-31 naposak (általaban 1-2 nappal később jön meg, mint az előző hónapban). Nem szeretnék teherbe esni, ezért az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint hathatott-e már a kapszula, vagy be kellene vennem esemény utáni tablettát? Eddig is ezt a terméket használtam, most csak a szűkös 5-10 perc miatt aggódom kicsit... Gyors válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kata
Kata

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Kata!

Sajnos ezzel kapcsolatban biztosat nem mondhatunk. Azt javaslom, hogy vegyen be esemény utáni tablettát.
A Pharmatex inkább kiegészítő fogamzásgátlóként használatos más eszközzel/módszerrel egyidejűleg.
Ha a menstruáció több mint két hetet késik, akkor javasolt terhességi teszt elvégzése. Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati vizsgálat szükséges, mert biztosat csak ultrahang vizsgálatot követően mondhatunk.


Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Másnak is ajánlanám

A doktorno, mint mindig most is nagyon kedves es segitokesz volt. 100%-os odafigyelessel kezelte a problemamat. Szaktudasaval is meg voltam elegedve. A legtobb nogyogyaszati vizsgalatkor megalazva erzem magam, de a doktornonel semmi ilyesmit nem ereztem. Masnak is ajanlanam a doktornot.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus