A hüvely egészségéről egy mindenkiben megtalálható baktérium flóra gondoskodik, melynek aránya egyénenként változó, de az elmondható hogy túlnyomó részt kactobacillusok alkotják ezt a flórát. Ezen baktériumok feladata gondoskodni a savas kémhatásról a hüvelyben. Egylnileg változó de ha minden rendben van akkor egy hüvely pH értéke általában 3,9-4,2 közötti értékű, ami önmagában meggátolja a baktériumok, kórokozók elszaporodását a hüvelyben.
A hüvelyi folyás természetes és szükséges jelenség, hiszen ez biztosítja a hüvely egészségét és véd a fertőzésekkel szemben. Minden nő tapasztalja, melynek mennyisége és állaga a ciklus során változó képet mutat. Hogy mikor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, arról dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Hüvelyi folyás- mikortól van probléma?
A hüvelyi váladék színének, szagának, mennyiségének változása
Hüvelyben jelentkező égő, viszkető érzés
Vérzés (szexuális aktus után vagy spontán jelentkező vérzés)
A hüvelyben tapintható elváltozás
Bakteriális vaginózis vagy vaginális bakteriózis a leggyakoribb hüvelyi fertőzé., A „folyás” hátterében legtöbbször ez áll.
Szintén a hüvelyi pH eltolódásával kezdődik, a megváltozott hüvelyflórában elszaporodik a candida gomba aminek leggyakrabban a túlsúly, túlzásba vitt cukrofogyasztás, cukorbetegség az oka. A tipikus tünetek miatt gyakran az otthoni kezelés mellett döntenek a betegek, de ha a recept nélküli készítmények 2-3 nap alatt nem segítenek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!
Klimaxhoz köthető probléma, általában 50 éves kor után jelentkezik, amikor az ösztrogénhiány miatt a hüvelyhám elvékonyodik, a váladék csökken. Továbbá ennek tudható be, hogy a hüvely vérellátása csökken. Ezen problémák összességében a hüvely pH értéke eltolódik, így segítve a káros baktériumok elszaprodását. Ebben az esetben mindenféleképpen orvoshoz kell fordulni, hogy személyreszabott kezeléssel segítsen!
Trichomoniázis ma is a leggyakoribb szexuális úton átvihető betegség, melyet egy parazita terjeszt. Ha a parazita megfelelő életteret talál magának és szaporodásához kedvező körülmények társulnak zöldes, habos, bűzös folyást okoznak a beteg hüvelyében. Továbbá égő, viszkető érzés társul a hüvelyben és a külső nemi szerveken. A vizeletürítés is kellemetlen ilyenkor. Minden esetben szakorvosi kezelés szükséges!
Habár nem minden hüvelyi probléma előzhető meg, a rendszeres vizsgálat, szűrővizsgálatok során időben fény derülhet azokra a problémákra, betegségekre melyek nem okoznak tünetet de mégis kockázatot jelentenek a hüvely egészségére.
A hüvelyi folyás hátterében igen sok betegség, vagy más probléma, fertőzés állhat, így ha olyat tapasztal, ami a normálistól eltér, mindenképpen érdemes felkeresnie szakorvost.
Téma szakértői
A menstruáció előtt és alatt jelentkező fájdalom sokaknál kifejezetten erős, és olyan további panaszokkal jár, mint hányinger, hasmenés vagy épp székrekedés, puffadás. A dismenorrhea nevű jelenség kezelési lehetőségeiről dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész beszélt.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".