Gyermektervezés előtt felmerülhet a leendő anyukában a kérdés, vajon miben veszélyezteti a terhességet a vérzékenység. Mivel a vérzékenységnek többféle erőssége és típusa ismert. A vérzékeny kismamáknak nem csak rendszeres szülészeti kontrollra, de rendszeres hematológus orvosi gondozásra is szüksége van.
Amennyiben nincs kivizsgálva, hogy a vérzékenység fenn áll-e, a következő tünetek utalhatnak rá:
A kivizsgálás azért is fontos, mert ha kezeletlen marad a vérzékeny állapot, az vashiányt okozhat, ami további szövődményeket eredményez a terhesség során.
Amennyiben jelen van a vérzékenység, a diagnózis vérvételből és laboratóriumi vizsgálatból könnyen felállítható. A vérzékenység leggyakoribb típusa a Willebrand szindróma, aminek 80%-ban az enyhébb formája jelentkezik a kismamáknál.
Az enyhe és közepesen súlyos vérzékenység a terhességet nem befolyásolja, hisz a terhesség alatt Willebrand faktor mennyisége is megnövekszik, így gyakorlatilag eltűnik a vérzékenység. Szülést követően a kismama véralvadási faktor szintje rendszerint ismét alacsonyabb, tehát vérzés alakulhat ki. A vérzékenység nem játék, hiszen olyan egyszerű beavatkozások is, mint amilyen egy foghúzás, olyan vérzéseket generálhat, amelybe az anya belehalhat. Nem is beszélve arról, ha valaki, aki vérzékenységben szenved, szülővé is szeretne válni.
A legfontosabb, hogy a terhesség első szakaszában már kiderüljön az esetleges alvadási faktorok csökkent működése, mert a szüléshez és a gyermekágyban a megfelelő kezelést csakis így lehet megkapni és így kerülhetőek el a vérzéses szövődmények. Kapcsolódó cikkünk
A terhesség és a szülés vérzékenységgel is biztonságos lehet, a megfelelő orvosi felügyelet mellett
Ma a véralvadási faktorokat már könnyen lehet pótolni és a laboratóriumi vizsgálat is jól begyakorlott módszerekkel történik. A lényeg az orvosi utasítások betartása, és amennyiben panaszai vannak, netán vérzést észlel, azonnal jelezze orvosának! A vérzékeny kismamáknak nem csak rendszeres szülészeti kontrollra, de rendszeres hematológus orvosi gondozásra is szüksége van. Tehát őrá és babájára két orvosnak kell vigyázni.
Terhesség véralvadási zavarral és vérzékenységgel kivizsgálható a Nőgyógyászati központban.
Téma szakértői
A menstruáció előtt és alatt jelentkező fájdalom sokaknál kifejezetten erős, és olyan további panaszokkal jár, mint hányinger, hasmenés vagy épp székrekedés, puffadás. A dismenorrhea nevű jelenség kezelési lehetőségeiről dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész beszélt.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".