A korai vetélések aránya 15-20 százalék, ám ez az érték PCOS esetében 35-35 százalék is lehet. Miért jelenthet problémát a PCOS a gyermekvállalásnál? Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa válaszolja meg a kérdéseket. Meddőségnek nevezzük azt, amikor fogamzásgátlást mellőzve, rendszeres szexuális élet mellett sem jön létre terhesség egy évnél hosszabb idő után sem. A meddőség a legtöbb esetben azonban csak állapot, ami kisebb terápiával megszűntethető és a hormonháztartás és termékenység helyreállítható. Becslések alapján minden ötödik pár találkozik a meddőség problémájával.
A női terméketlenség leggyakoribb okai között a petevezető károsodása, elzáródása, az endometriózis, a peteérés rendellenességei, a prolaktin szint emelkedése, a policisztás ovárium szindróma kialakulása, a korai menopauza, a jóindulatú méhüregi fibroidok, és a kismedencei összenövések szerepelnek. Kapcsolódó cikkünk
Meddőség és PCOS? Fontos kérdések és válaszok!
Női terméketlenség lehetséges okai
Mint látható a fogamzás útjában számos hormonális ok és mechanikus okok is állhatnak. A nőgyógyász szakorvosunk minden esetben egyéni kórtörténet áttekintésével és kikérdezéssel kezdi a probléma kivizsgálását. A nőgyógyászati kivizsgálás mellett, szükség lehet endokrinológiai, immunológiai, belgyógyászati, és egyéb irányú vizsgálatokra, hogy a meddőség oki kezelése megvalósulhasson. A meddőség sok esetben csak egy piciny hormonegyensúlyi eltolódáson vagy egy jól kezelhető enyhébb elváltozáson múlik.
A sikertelen fogantatásnak szerteágazó lehetséges okainak felkutatása után, az oki problémát kezeljük. A meddőség, mint a fogamzás létrejöttének hiánya a gátló körülmény kikezelésével vagy megszűntetésével együtt szűnhet meg. Tehát októl függően a PCO kezelésével, a hormonegyensúly helyreállításával, vagy épp a mechanikai akadályok szakorvosi rendbetételével. Bizonyos esetekben a fizikai akadályok mellett pszichikai gátak is okai a terméketlenség.
Téma szakértői
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Sokan a gyermekvállalás nehézsége kapcsán szembesülnek a diagnózissal: endometriózis. A meddőséggel küzdő nők tizede szenved ettől a betegségtől, amely sokszor kellemetlen vagy fájdalmas tünetekkel is jár. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza a diagnózis, a kezelés és a teherbe esés lehetőségeiről beszélt.