A nők egy része rendszertelenül menstruál. Ennek számtalan oka lehet, de az esetek jelentős részében csak arról van szó, hogy a "biológiai órájuk", amely az agyalapi mirigyben található, nem működik szabályosan. Az ilyen típusú nőknél az első terhességi gyanújel, a vérzéskimaradás nyilván nem valószínűsit terhességet, ezért fontos a többi gyanújeleit is figyelni.
Akik rendszeresen menstruálnak azoknak sem kell megilyedni az első napon, mikorra várták a mesesüket, hiszen a menstruációjuk késésének számtalan oka lehet, mint a stressz, sport. Ha a menses 7 napnál többet késik akkor kell gyanakodni terhességre főleg ha az alábbi panaszok egyikét észleli magá.
A megtermékenyült petesejt néhány nap után beágyazódhat a méh üregében és ezzel kezdetét veszi a terhesség. A terhesteszt tehát már a vérzéskimaradás előtt is pozitívvá válhat, de azt leginkább a vérzéskimaradás után egy - két nappal érdemes csak megcsinálni.
A várrandóság korai kimutatására szolgáló 5 mIU / ml érzékenységű terhességi tesztcsík a megtermékenyítéstől számolva a 7. napon már pozitív lehet, bár fontos tudni, hogy mindenkinél más-más értékeket mutat a hcg hormon a vizeletben a terhesség korai szakában.
A vizeletbe mártott terhességi teszt pozitivitását a magzatboholy által termelt HCG (humán gonatropin hormon) nevű hormon okozza, amelynek termelődése a beágyazódáskor indul meg.
A gyógyszertári tesztek pontossága elég jó, bár közel sem 100%-os. Sok esetben téves eredményt adnak, amibe persze bele kell számítani a tesztet végző személy bizonytalanságát is.
A két határozott csík általában terhességet jelent.
A teszt pozitivitása esetén mindig célszerű nőgyógyászhoz fordulni és ultrahang vizsgálattal a terhesség tényét megerősíteni illetve nagyságát meghatározni.
Egy csík negatív tesztet jelent, de ha a vérzés továbbra sem jön, érdemes egy hét múlva a tesztet megismételni. Ha a vérzéskimaradás erős alhasi panaszokkal, rosszulléttel jár, akkor mielőbb nőgyógyászhoz kell fordulni!
A vizeletből történő terhességi hormon kimutatásnál sokkal érzékenyebb módszer a vér vizsgálata. Így korábban, és sokkal kisebb hormonszintek is kimutathatóak. Ezt bizonytalan esetekben, pl. méhen kívüli terhesség vagy elhalt terhesség gyanúja esetén végezzük.
Kezdetben a terhesség 4-5. hetében ultrahang vizsgálattal csak petezsák mutatható ki, benne az embrio még nem látható. A petezsákon belüli szikhólyag megjelenése már a terhesség megállapítható egyértelműen igazolva a méhen belüli terhességet. Ilyenkor tapintással még nem minden terhesség diagnosztizálható.
A 6. héttől már a petezsákban legtöbbször látható az embryo, melynek szívműködése is észrevehető vagy hallható. Nem marad tehát le semmiről az, aki biztosra megy és csak a terhesség 6. hetében jön az első vizsgálatra.
Nőgyógyászati központunkban működő nagy felbontású ultrahang segítségével már a terhesség korai szakaszában is észrevehető így megállapítható a terhesség.
Ha nincsenek panaszok, mint a friss piros vérzés, az erős alhasi görcsök vagy a komoly rosszullét, akkor az első ultrahangot érdemes a vérzés kimaradás utáni 2-3. héten, tehát a 6-7. terhességi héten elvégeztetni.
A tervezett ultrahang függ a terhességi kortól
Manapság szinte mindenki azonnal terhes tesztet csinál és hamar orvoshoz szalad, de ilyenkor még nem látható mindenképpen a terhesség. Előfordul, hogy a megtermékenyülés nem akkor történt, amikor a ciklus közepén jártunk, illetve a peteérés is később volt. Ilyenkor persze a terhesség is lehet kisebb a számítottnál és legtöbbször aggodalomra semmi ok.
Téma szakértői
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Sokan a gyermekvállalás nehézsége kapcsán szembesülnek a diagnózissal: endometriózis. A meddőséggel küzdő nők tizede szenved ettől a betegségtől, amely sokszor kellemetlen vagy fájdalmas tünetekkel is jár. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza a diagnózis, a kezelés és a teherbe esés lehetőségeiről beszélt.