A női hormonális működés ívének vége a klimax időszaka, az ún. "változó kor". Legtöbben a hőhullámokra, hangulati változásokra és a vérzészavarokra gondolunk. A jelenség a hormonális változások következtében jön létre. A természetes folyamat részeként ötven éves kor környékén jelentkezik a menopauza a nők körében. Ettől lehet korábban és később is természetesen, számos tényező (életmód, genetika, stb.) függvényében.
A női reprodukciós időszak a nemi éréstől (kb. 10-12 éves kor) 45-50 éves korig tartó időszak. Ezt követően rövidül a peteérés és a ciklusok is. A menopauza (klimax) hossza 5 év és 15 év között változhat. Művi menopauzáról (klimaxról) beszélünk a petefészkek eltávolítása esetén. Ilyenkor a műtéttől számítva elkezdődik a hormonális változás folyamata.
Kapcsolódó cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el |
A klimax tüneteit hormonális elváltozások, pl. az ösztrogénhormon hiánya is okozza. A klimax tünetei az enyhétől az egészen elviselhetetlen tünet-együttesi terjedhetnek.
Jellemző manopauzás / korai menopauzás tünetek:
A menopauza igen kellemetlen tünetekkel járhat, melyek nagyban kihathatnak a nők mindennapjaira. Bár régebben elterjedt nézet volt, miszerint a változókorban jelentkező panaszok enyhítésére szolgáló hormonterápia veszélyes, ám ma már a modern készítményeknek hála biztonsággal alkalmazhatóak ezek a szerek. A témában dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
4 nyomós érv a klimax hormonterápiája mellett
A menopauza (klimax) tüneteinek csökkentésére szolgáló készítmények felírása és terápia megkezdése a hormonális változások miatt minden esetben igényli a nőgyógyász szakorvos mérlegelését.
Az enyhébb tünetek esetére alkalmazhatóak természetes szerek, az erős tünetek esetén alkalmazhatóak a különböző hormonpótló készítmények. Az, hogy kinél milyen készítmények alkalmazhatók sikerrel, érdemes nőgyógyászati szakorvos tanácsát és vizsgálatát kérni. Ebben a nőgyógyászati felelősség a megfelelő hormontartalom meghatározása. Ma már alacsony hormontartalmú készítmények is jó hatásfokkal csökkentik a klimax kellemetlen tüneteit.
A legfrissebb kutatások is alátámasztják, hogy a cukorbetegség (diabétesz) a korai klimax/ korai menopauza esélyét megháromszorozza. Ennek következtében a változókor tünetei akár már 40 éves korban is beköszönthetnek. A Nőgyógyászati Központ biztosítja a korai menopauza egyéni terápiás lehetőségeinek kivizsgálását a szükséges szakorvosi kivizsgálással és kontrollal.
A korai menopauza során, a hormonális változásoknak köszönhetően a menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemez, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be.
Korai menopauza / korai klimax kivizsgálása és kezelése a Nőgyógyászati központban.
Téma szakértői
Egyes vizsgálatok szerint van összefüggés a menopauza, pontosabban a csökkenő ösztrogénszint és a COVID-fertőzés közt. A kutatásokról és menopauza további hatásairól dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.
Menopauza alatt a havi vérzés végleges elmaradását értjük. A nők 50-52. életévükben szembesülnek a havi vérzés elmaradásával és az ezzel járó változókori tünetekkel. Amennyiben a tünetek és a vérzés elmaradása a 47. életév előtt jelentkeznek, korai klimaxról beszélünk. A korai menopauza az időben jelentkező menopauzához hasonlóan számos kellemetlen tünetet okoz. Dr. Margitai Barnabás, a Nőgyógyászati Központ szakorvosa a klimakteriális tünetegyüttes kezelésére és a kezelés kockázatcsökkentő szerepére hívja fel a figyelmet.