Menopauza pszichológiai hatása

Menopauza pszichológiai hatása

Módosítás:2023.03.29 14:44

A menopauza egy megterhelő időszak a hölgyek számára. A menopauza számos kellemetlen tesi tünetet okoz, de emellett érzelmi, hangulati változásokat is. Úgy érezhetik a nők perimenopauzában vagy menopauzában, mintha folyamatosan egy érzelmi hullámvasúton lennének. Fontos azonban tudni, hogy ezek az érzelmi változások a menopauza normális részei. Segíthetünk a hangulatunk stabilizálásában elegendő alvással, megfelelő táplálkozással, rendszeres testmozgással és relaxációs technikákkal. Szükség esetén az orvos javasolhat egyéb pszichológiai terápiát, gyógyszeres kezelést vagy mindkettőt a menopauza érzelmi változásainak enyhítésére.

Nőgyógyászati Központ szolgáltatásai menopauza esetén:
Mi az a menopauza?
Mi az a perimenopauza?
Hogyan hatnak a pszichés jóllétünkre a menopauza alatti hormonális változások?
Milyen érzelmi változásokkal jár a menopauza?
Hogyan lehet megbirkózni a menopauza érzelmi változásaival?
Segíthet a hormonpótló terápia a menopauza alatt?
Hogyan kezelhetőek a menopauza alatti alvászavarok?
Mit tehetek a megváltozott testképemmel kapcsolatban?

Nőgyógyászati Központ szolgáltatásai menopauza esetén:

Mi az a menopauza?

A menopauza egy természetes biológiai folyamat. Egyszerűen fogalmazva, a menopauza az, amikor megszűnik a menstruáció, és már nem tud természetes úton teherbe esni a nő. Ez akkor következik be, amikor a petefészkek elöregednek, és természetes módon kevesebb reproduktív hormont termelnek. Ha méheltávolításon esett át egy nő, és eltávolították a petefészkeit is, akkor azonnal eléri a menopauzát. Ezt nevezik műtéti menopauzának, és bármely életkorú nőnél előfordulhat.
Gyakran használjuk a menopauza szót arra, amikor észrevesszük, hogy megváltozik a menstruációnk, és elkezdjük tapasztalni a klimaxos tüneteket, amit perimenopauzának nevezünk. Magát a menopauzát úgy határozzák meg, hogy az a nap, amikor 12 hónapig nem volt menstruációnk.
A menopauza átlagos életkora 51 év, de ennél előbb vagy később is bekövetkezhet. Körülbelül 100 nőből egynél jelentkezik a menopauza, mielőtt elérné a 40. életévét.

Mi az a perimenopauza?

A perimenopauza az az időszak, amikor a szervezeted elkezd átállni a menopauza felé, a petefészkek működése lelassul. Ez hónapokkal vagy évekkel a menopauza előtt kezdődhet. Előfordulhat, hogy rendszertelen, a normálisnál könnyebb vagy nehezebb menstruációt, hőhullámokat, hangulatingadozásokat, alvászavarokat és fáradtságot tapasztalnak a perimenopauzában lévő nők.

Hogyan hatnak a pszichés jóllétünkre a menopauza alatti hormonális változások?

A menopauza során megszűnik a menstruáció, illetve az ezzel együtt járó ciklikus, havonkénti hormonális változások. Az ösztrogénszint általában csökken a perimenopauza során, de ez rendszertelenül történik. Ez közvetlenül befolyásolhatja a szexuális funkciót, például hüvelyszárazság révén. Közvetett módon is megteheti ezt, hőhullámok és éjszakai izzadás formájában, ami elszívhatja az energiáját, és ennek következtében alááshatja a szex iránti vágyat. Az ösztrogén mellett a petefészkek által termelt egyéb hormonok - a progeszteron és a tesztoszteron - szintje is változik a menopauza során. A progeszteron időnkénti csökkenése a menstruáció rendszertelenségére van hatással. A nőknél a tesztoszteron csökkenése az életkorral függ össze, nem a menopauzával, és évekkel a perimenopauza előtt kezdődik. A menopauzával együtt járó csökkenő ösztrogénszint azonban nem csak a felsorolt tüneteket okozza. A menopauza azzal is együtt jár, hogy a nők úgy érzik, mintha állandó PMS (premenstruációs szindróma) állapotában lennének; hangulatingadozást, rossz hangulatot és szorongást okozhatnak a változó hormonszintek. Sajnos ezek az érzelmi változások a menopauza normális részei. Néhány nő számára ezek az első jelei annak, hogy közeledik a menopauza.
Hogyan függ össze az ösztrogénszint a hangulattal? Egyes tanulmányok rámutatnak az ösztrogén hormon hangulatjavító hatására. Ez azt is jelenti, hogy az alacsonyabb ösztrogén szint depresszióhoz vezethet. Egy tanulmány kimutatta, hogy a nőknél kettőször-négyszer nagyobb valószínűséggel fordul elő súlyos depressziós epizód a menopauza idején, mint életük más időszakaiban. A menopauza és az alacsony ösztrogénszint a meglévő mentális egészségügyi problémákat, például a bipoláris zavarokat és a skizofréniát is súlyosbíthatja.  Az ösztrogénszint változása mellett az álmatlan éjszakák is hozzájárulhatnak a hangulatváltozáshoz. Az éjszakai  izzadás, a hőhullámok és az éjszakai szívdobogás a menopauza tünetei közé tartoznak, amik miatt napközben nyűgösnek, szorongónak és ingerlékenynek érezhetik magukat a nők.

Milyen érzelmi változásokkal jár a menopauza?

A perimenopauzában vagy menopauzában lévő nők által tapasztalt érzelmi változások közé tartozhatnak:Menopauza pszichés hatások

  • Ingerlékenység
  • Szomorúság érzése
  • Motivációhiány
  • Szorongás
  • Agresszivitás
  • Koncentrációs nehézségek
  • Fáradtság
  • Hangulatváltozás
  • Feszültség

Ha ingerlékenynek és szomorúnak érzi magát, jó eséllyel a menopauzával állhat összefüggésben. De sok minden okozhat kifejezetten ingerlékeny érzést. Emiatt fontos, hogy a tünetek felsorolásakor a hangulatunkat, mentális állapotunkat is elmondjuk az orvosnak. Így lehet kizárni más betegségeket, akár pszichiátriaikat, melyek hasonló érzésekkel járnak, mint a menopauza.

Bár a depressziót nem a menopauza okozza, tanulmányok szerint a nők körülbelül 20%-ánál jelentkeznek depressziós tünetek a menopauza időszakában. Valószínűbb a depresszió előfordulása, ha a menopauzában lévő hölgy életének más időszakaiban is volt már ilyen. Ha úgy érzi a páciens, hogy egyre kevésbé képes megbirkózni a mindennapi feladatokkal, keresse fel orvosát. Ő tud olyan gyógyszert, például antidepresszánst, vagy olyan terápiát ajánlani, amely átsegítheti a menopauzában lévő hölgyet ezen a nehéz időszakon.

Sajnos a koncentrációs nehézségek és a kisebb memóriazavarok gyakran a perimenopauza, a menopauza előtti időszak normális részei lehetnek. A jó hír az, hogy ez valószínűleg átmeneti. A kutatók nem biztosak abban, hogy a memóriaváltozások miért járnak gyakran a perimenopauzával. Jelenleg nincs olyan kezelés, amely enyhítené ezeket a tüneteket, de érdemes az orvossal egyeztetve bizonyos gyógynövényeket, nyomelemeket, vitaminokat tartalmazó készítményeket kipróbálni, például gingko bilobát.

Hogyan lehet megbirkózni a menopauza érzelmi változásaival?

Az ingerlékenység és a szomorúság érzése a menopauza leggyakoribb érzelmi tünetei. Gyakran életmódbeli változtatásokkal kezelhetők, például a relaxáció és a stressz csökkentésének megtanulásával.

Íme néhány tipp, amelyekkel könnyebben kezelhetőek az ingadozó érzelmek akár menopauzában, de alapvetően mindenkinek:

  • Rendszeres testmozgás és egészséges táplálkozás
  • Relaxációs technikák elsajátítása, gyakorlása: például jóga, meditáció vagy ritmikus légzés
  • Nyugtatók és az alkohol kerülése, ezek csak fokozzák az ingadozó érzelmeket
  • Kreatív tevékenység végzése, amely elősegíti a sikerélményt
  • Kapcsolattartás a menopauzában lévő hölgy családjával és a közösségével
  • Baráti kapcsolatok ápolása
  • Kognitív viselkedésterápia (CBT): segít megtanulni azt, hogy észrevegyük azokat a gondolatokat, amelyek miatt rosszul érezzük magunkat, és megtanít pozitívakkal helyettesíteni őket.
  • Sok nő számára az öregedési folyamattal való szembesülés váltja ki a menopauza körüli érzelmi problémákat. Segíthet, ha átállítjuk a szemléletünket ezzel kapcsolatban. Ha megpróbáljuk az élet természetes részeként felfogni, ami új lehetőségeket tartogat. Gondoljunk arra, hogy mit nyerhetünk a menopauzával. Ne bánkódjunk például a gyermekvállalási évek elvesztése miatt, hanem fogadjuk el az előttünk álló szabadságot. Tereljük a hangsúlyt a szarkalábakról és a test változásairól arra, hogy ki mit szeret önmagában. Keressünk támogatást orvosunktól, a közösségtől és más nőktől.

Segíthet a hormonpótló terápia a menopauza alatt?

Bár egyre több bizonyíték utal arra, hogy a hormonpótló terápia enyhítheti a menopauzához kapcsolódó érzelmi tüneteket, a hormonpótló terápia önmagában nem hatékony a súlyosabb depresszió kezelésében. Szükség lehet antidepresszáns gyógyszeres kezelésre és/vagy pszichoterápiára. De ugyanakkor a hormonpótló terápia segíthet az alvászavarok oldásában, ami már növeli a pszichés jóllétet.

Kapcsolódó cikkünk

Menopauza után vérzészavar

Menopauza után vérzészavar

Menopauza után sokan úgy gondolják, nem fognak többet találkozni hüvelyi vérzéssel. Azonban vannak olyan koros állapotok, betegségek, melyek során bizony előfordulhatnak kisebb-nagyobb vérzések. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ ...

Hogyan kezelhetőek a menopauza alatti alvászavarok?

Az álmatlanság ok-okozati probléma lehet a menopauza során.  Az olyan tünetek, mint a hőhullámok megzavarhatják az alvást, ami rontja a szorongást és a depressziót. Eközben maguk a hangulati problémák is okozhatnak alvászavarokat. A hormonpótló terápia segíthet az alvászavarok oldásában. Ugyanígy segíthet a testmozgás, a relaxációs technikák, például a meditáció, valamint a koffein és az alkohol kerülése.

Mit tehetek a megváltozott testképemmel kapcsolatban?

A menopauza során lehet, hogy most némi súlygyarapodást észlelnek a nők. Ez valószínűleg inkább a korral és az életmódváltással függ össze. A menopauza azonban megváltoztathatja, hogy a szervezetünk hol tárolja a zsírt. Az anyagcsere csökkenhet a menopauza alatt, több zsír szaporodik fel a szervezetünkben. Bár ez normális folyamat, mégis sok nőt zavar és csökkenti az önbizalmát, ha látja, hogy a teste megváltozik.
Ha hasonlóan érzed magad a menopauza alatt megváltozott tested miatt, próbáld ki ezeket a taktikákat az egészséges szemlélet kialakításához: