Így kerülheti el az intim fertőzéseket a nyáron

Így kerülheti el az intim fertőzéseket a nyáron

Módosítás:2020.08.13 14:06

Kint tombol a kánikula, ezért aki csak teheti, a vízparton vagy a strandon hűsöl és mártózik meg a frissítő vízben. Bár nyáron valóban ez az egyik legjobb kikapcsolódódás, ugyanakkor fontos odafigyelni az intim higiéniára, mivel ekkor igen könnyű különböző intim fertőzéséket szerezni. Hogy miként lehet ezeket elkerülni, és hogy milyen tünetek esetén forduljon orvoshoz, azt dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa osztotta meg.

Nem közvetlenül a víztől lesz valakinek fertőzése

Sokan úgy gondolják, hogy a víztől, a sekély vízben való ücsörgéstől kapnak el különböző nőgyógyászati fertőzéseket, ám valójában igen csekély annak a valószínűsége, hogy ez a probléma okozója. Sokkal inkább a nem megfelelő elővigyázatosság áll a háttérben, mivel néhányan nem számolnak a strandolás során megváltozott körülményekkel (hosszan tartó nedves közeg), melyek elősegítik a káros mikroorganizmusok bejutását és megtelepedését.

Így kerülheti el a fertőzéseket a strandolás során

  • fürdés előtt/után mindig zuhanyozzon le
  • legyen önnél váltás fürdőruha
  • minél rövidebb ideig legyen a testén nedves fürdőruha, cserélje le, amint nincs vízben
  • menstruáció esetén csak a gyengébb napokon fürödjön és a vízből kijövet után távolítsa el a tampont (bár a legjobb, ha vérzés alatt nem mártózik meg a vízben)
  • mosdóhasználat után mindig mosson alaposan kezet
  • lehetőleg ne műszálas fehérneműt viseljen
  • antibiotikumos kezelés után használjon hüvelyi probiotikumot
  • legyen saját törölközője

Nőgyógyászati betegségek a strandszezon alatt

Sajnos olykor megeshet, hogy az illetőnél mégis intim fertőzésre utaló tünetek jelentkeznek- ekkor fontos, hogy mihamarabb forduljon nőgyógyászhoz!

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint a leggyakoribb nyári fertőzések közé a Candida, a bakteriális vaginózis, az e-coli okozta hólyaghurut, és különböző gombás fertőzések tartoznak.  Amennyiben probléma áll fenn, úgy azt rendszerint igen figyelemfelkeltő tünetek jelzik: megváltozott hüvelyi folyás (megváltozik a színe, állaga, mennyisége, szaga), csípő, égő, viszkető érzés, vörös szeméremajkak, gyakori vizelési inger, csípő, esetleg véres vizelés, alhasi fájdalmak.

Fontos a mihamarabbi kezelés

Amennyiben valaki tüneteket tapasztal, úgy fontos, hogy minél hamarabb forduljon szakemberhez, ugyanis kezeletlen esetben akár súlyos gyulladás is kialakulhat, ami akár meddőséghez is vezethet!

A nőgyógyász fizikai vizsgálat és kenetvétel után megállapítja, mi is okozza a fertőzést- ez alapján írja elő a kezelést. Ez leggyakrabban hüvelykúp vagy/és krém formájában történik, melyet antibiotikumos terápia egészíthet ki. Ezeken kívül érdemes továbbá hüvelyi probiotikumot is alkalmazni, amivel vissza lehet állítani a Lactobacillusokat, illetve a normál hüvelyi flórát.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztel Doktor Úr/Nő, Sürgős kérdésem lenne, ugyanis 2 napja voltam együtt a párommal, Pharmatex kapszulával védekeztünk. A felhelyezés után pár perccel kezdtünk bele a dologba, az ejakulációig így eltelt az 5-10 perc, amit a tájékoztatóban írnak. Az utolsó menstruációm október 2-án volt, és a ciklusok kb. 30-31 naposak (általaban 1-2 nappal később jön meg, mint az előző hónapban). Nem szeretnék teherbe esni, ezért az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint hathatott-e már a kapszula, vagy be kellene vennem esemény utáni tablettát? Eddig is ezt a terméket használtam, most csak a szűkös 5-10 perc miatt aggódom kicsit... Gyors válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kata
Tisztelt Kata!

Sajnos ezzel kapcsolatban biztosat nem mondhatunk. Azt javaslom, hogy vegyen be esemény utáni tablettát.
A Pharmatex inkább kiegészítő fogamzásgátlóként használatos más eszközzel/módszerrel egyidejűleg.
Ha a menstruáció több mint két hetet késik, akkor javasolt terhességi teszt elvégzése. Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati vizsgálat szükséges, mert biztosat csak ultrahang vizsgálatot követően mondhatunk.


Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak