Így kerülheti el az intim fertőzéseket a nyáron

Így kerülheti el az intim fertőzéseket a nyáron

Módosítás:2020.08.13 14:06

Kint tombol a kánikula, ezért aki csak teheti, a vízparton vagy a strandon hűsöl és mártózik meg a frissítő vízben. Bár nyáron valóban ez az egyik legjobb kikapcsolódódás, ugyanakkor fontos odafigyelni az intim higiéniára, mivel ekkor igen könnyű különböző intim fertőzéséket szerezni. Hogy miként lehet ezeket elkerülni, és hogy milyen tünetek esetén forduljon orvoshoz, azt dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa osztotta meg.

Nem közvetlenül a víztől lesz valakinek fertőzése

Sokan úgy gondolják, hogy a víztől, a sekély vízben való ücsörgéstől kapnak el különböző nőgyógyászati fertőzéseket, ám valójában igen csekély annak a valószínűsége, hogy ez a probléma okozója. Sokkal inkább a nem megfelelő elővigyázatosság áll a háttérben, mivel néhányan nem számolnak a strandolás során megváltozott körülményekkel (hosszan tartó nedves közeg), melyek elősegítik a káros mikroorganizmusok bejutását és megtelepedését.

Így kerülheti el a fertőzéseket a strandolás során

  • fürdés előtt/után mindig zuhanyozzon le
  • legyen önnél váltás fürdőruha
  • minél rövidebb ideig legyen a testén nedves fürdőruha, cserélje le, amint nincs vízben
  • menstruáció esetén csak a gyengébb napokon fürödjön és a vízből kijövet után távolítsa el a tampont (bár a legjobb, ha vérzés alatt nem mártózik meg a vízben)
  • mosdóhasználat után mindig mosson alaposan kezet
  • lehetőleg ne műszálas fehérneműt viseljen
  • antibiotikumos kezelés után használjon hüvelyi probiotikumot
  • legyen saját törölközője

Nőgyógyászati betegségek a strandszezon alatt

Sajnos olykor megeshet, hogy az illetőnél mégis intim fertőzésre utaló tünetek jelentkeznek- ekkor fontos, hogy mihamarabb forduljon nőgyógyászhoz!

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint a leggyakoribb nyári fertőzések közé a Candida, a bakteriális vaginózis, az e-coli okozta hólyaghurut, és különböző gombás fertőzések tartoznak.  Amennyiben probléma áll fenn, úgy azt rendszerint igen figyelemfelkeltő tünetek jelzik: megváltozott hüvelyi folyás (megváltozik a színe, állaga, mennyisége, szaga), csípő, égő, viszkető érzés, vörös szeméremajkak, gyakori vizelési inger, csípő, esetleg véres vizelés, alhasi fájdalmak.

Fontos a mihamarabbi kezelés

Amennyiben valaki tüneteket tapasztal, úgy fontos, hogy minél hamarabb forduljon szakemberhez, ugyanis kezeletlen esetben akár súlyos gyulladás is kialakulhat, ami akár meddőséghez is vezethet!

A nőgyógyász fizikai vizsgálat és kenetvétel után megállapítja, mi is okozza a fertőzést- ez alapján írja elő a kezelést. Ez leggyakrabban hüvelykúp vagy/és krém formájában történik, melyet antibiotikumos terápia egészíthet ki. Ezeken kívül érdemes továbbá hüvelyi probiotikumot is alkalmazni, amivel vissza lehet állítani a Lactobacillusokat, illetve a normál hüvelyi flórát.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok. Próbálok rövid lenni. Külföldön elő 31 éves nő vagyok. 5 éve volt egy méhen kívüli terhességem a jobb petevezetékemben ami beavatkozás nélkül lezajlott és ürült ki a szervezetemből. Rá egy évre terhes lettem de sajnos nem tudtam megtartani. Itt gyógyszert kaptam ami hatására elvetéltem. Elkezdtem fogamzásgátlót szedni (ebben az időszakban 2 évig nem szedtem,de az előtt is vagy 10 évig) Idén Január közepén abbahagytam a fogamzásgátlóm szedését mert kisbabát szeretnénk. Nagyon rendszertelen lett. Áprilisban teherbe estem ami korai spontán vetéléssel zárult. Azt mondták lehet próbálkozni tovább. Egy menstruációm sem jött meg mert ismet teherbe estem.Sajnos méhen kívüli terhesség volt újra a jobb petevezetékben ami megrepedt es laparoscopic műtéttel eltávolították a vezetővel együtt. Ez volt 16 napja. Több kérdésem is lenne. Műtét után 2-3 napig volt nagyon enyhe vérzés. Es kb akkor már negatív volt az itthoni teszt. Műtét után 7 napra Megjött. Fájt a mellem a hasam is mint amikor megjön. 7 napig tartott. Azt mondtak nekem,hogy 4-6 hétre ra várhatom. Kérdezném,hogy ez lehetséges,hogy a menstruációm volt? Mikortól javasolja,hogy újra együtt legyünk a parommal? Mikortól próbálkozhatunk újra a babával?.Ön szerint van esélyem teherbe esni termeszetesen? Esetleg kivizsgálásra szorulok? Illetve a hasam még kissé fáj amikor felállok az ágyból és olyan érzés mintha megütöttem volna. Ez meddig fog fájni? Köszönöm szépen előre is a válaszokat Tisztelettel Agnes
Tisztelt Ágnes!

Ezeket a kérdéseket a kezelőorvosának, illetve az operációt végző orvosnak kellene feltenni, mert ők ismerik az Ön anamnézisét.
Sajnos fizikális vizsgálat hiányában és részletes anamnézis felvétel nélkül nem diagnosztizálhatunk.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak