3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett

3 ok, ami miatt szükséges a nőgyógyászati szűrés 40 felett

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2025.01.03 12:51

A nők egy része úgy vélheti, hogy 40 felett vagy legkésőbb a menopauza környékén feleslegessé válhat a nőgyógyászati szűrés, különösen, ha a termékeny időszak lezárultával nem számíthatnak már várandósságra. Holott a 40-es, 50-es életévekben bizonyos szempontból nagyobb egészségi kockázatokkal kell szembenézniük a nőknek, ezért dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra a négy területre hívta fel a figyelmet, amelyek kapcsán fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

Korai daganat felismerés

A nőgyógyászati rákszűrés 40 felett is elengedhetetlen.Mivel számos daganatos megbetegedés kockázata megnő a kor előrehaladtával, a középkorú nőknek rendkívül fontos a rendszeres fizikális és ultrahangos kismedencei vizsgálat és az úgynevezett rákszűrés, elsősorban a petefészek-, méhnyak- és méhtestrák korai jelei után kutatva. Ekkor nyílik alkalom arra is, hogy a páciensek kórtörténét és családi egészségtörténét megismerve, a nőgyógyász felhívhassa a figyelmet az olyan örökölhető daganatos betegségekre, mint a petefészek-, a vastagbél- vagy az emlőrák. Utóbbival kapcsolatban a nőgyógyásznak lehetősége van arra is, hogy a gyanús jelek alapján ultrahangos vizsgálatot vagy mammográfiát javasoljon. (Utóbbihoz kétévente behívót is kapnak a 45 felettiek.) Mindenképpen nőgyógyászati vizsgálaton kell részt venni, ha egy középkorú nő rendellenes (akár a szexuális aktus, akár a menopauza utáni) vérzést, fájdalmat, fogyást, más szokatlan tünetet tapasztal. 

Inkontinencia felismerés és kezelés

A nők jelentős része komolyabb fizikai változásokon megy keresztül a negyvenes éveiben. Elgyengülhetnek a medence izmai, megváltozik a hormonháztartás, ami nem csak kellemetlen és frusztráló lehet, de növeli az inkontinencia kockázatát is.
- A vizelet inkontinencia leggyakoribb formája a stressz inkontinencia, ami azt jelenti, hogy fizikai nyomás, vagyis stressz hatására, például nevetéskor, tüsszentéskor csöppen el, szivárog a vizelet. Ennek hátterében a nők esetében számos tényező jelenik meg rizikóként, mint a terhesség, a szülés, a testsúlygyarapodás, de még a nagyobb behatással járó mozgásformák is – ismerteti dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Nem meglepő tehát, hogy a középkorú nők jelentős része küzd az inkontinenciával, ami miatt azonban nem szégyenkezni kell, hanem már az első jeleknél segítséget kérni. A medencefenéki gyakorlatoktól kezdve, a gyógyszerekig, segédeszközökig, súlyos esetben a műtétig, számos módszere van az állapot rendezésének.

Menopauza tüneteinek csökkentése

Az inkontinencia és a menopauza kezelésében is fontos a nőgyógyász.Miközben a menopauzát akkortól számítják, amikor már egy éve nincs menstruáció, a tünetek évekkel korábban megmutatkozhatnak. A menstruációs ciklusban beálló változások, elsősorban a rendszertelenné váló, majd egyre ritkábban jelentkező menzesz a perimenopauza időszakát jellemzik.  A 40-es, 50-es években jelentkező tünetek valójában nem tekinthetők alapvetően kórosnak, inkább a mértékük és a zavaró jellegük az, amelyek miatt hasznos lehet a hormonpótlás. Sokan viszonylag könnyen élik meg a perimenopauza és a menopauza időszakát is, azonban, ha a hangulatingadozások, az alvászavar, a hőhullámok, a szexuális jellegű problémák, a súlygyarapodás már rontják az életminőséget, érdemes nőgyógyász segítségét kérni ezek csökkentéséhez. 
- A hormonpótlásról mindig összetetten kell dönteni, figyelembe véve a menopauza okozta panaszok súlyosságát, jellegét, az egészségi állapotot, az esetleg meglévő betegségeket és az életmódot, valamint mérlegelni kell a lehetséges kockázatokat is. Mindezek mellett fel kell hívni a páciensek figyelmét arra is, hogy az életmód orvoslásával is sokat tehetnek a kellemetlenségek ellen, akár a hormonpótlás együtt, akár anélkül. A lényeg azonban, hogy a középkorú nőknek is rendkívül fontos a rendszeres nőgyógyászati ellenőrzés, a megelőzés, a korai felismerés, a kezelés és a tanácsadás miatt is.

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Nő/Úr! 47 éves vagyok, februárban volt utoljára menzeszem. Előtte 1-2 évben már rendetlenkedett, kimaradt 1-2 max 3 hónap is. De gondolom ez még természetes, a menopauza velejárója. Szerencsére, nekem soha nem volt az életemben nőgyógyászati panaszom, annak ellenére sem, hogy néhány éve kiderült, van egy nagyobb méretű miómám. Az elmúlt napokban elkezdtem könnyű hasizom tornát végezni, és úgy 2-3 nap után észre vettem kicsi pecsételést (ha jól emlékszem csak torna után) Először sötétebb színű, alig kivehető (mivel színes fehérnemű volt rajtam) aztán legközelebb már, szintén torna után, pici pirosas pecsételés is volt, ezután a vizelet is kicsit barnás lett, benne kevés nyálkahártya darabkákkal, mint menzesz előtt szokott. Azt hittem megfog jönni. Aztán abbahagytam a tornát, és a tünetek megszűntek, azóta sem tapasztaltam semmit. Egyszer még próbálkoztam a tornával, de nem vettem észre utána pecsételést, de tovább mégsem mertem csinálni. Időközönként tornáztam én azelőtt is, de akkor nem voltak ilyen tüneteim. Most attól félek, jelezhet-e ez valami betegséget, komoly problémát? Többször éreztem az elmúlt hónapokban, hogy érzékenyek a melleim, kicsit fájt a hasam is, de a menzesz mindig elmaradt.Készülök az UH vizsgálatra, csak nagyon félek a diagnózistól. Ha méhnyálkahártya megvastagodás áll fenn, minden esetben kell küretet végezni, vagy csak ha rosszindulatú elváltozás gyanúja tapasztalható? Egyáltalán fél év alatt kialakulhat rosszindulat, vagy akkor az már korábban elkezdődhetett? Mert erre utaló információt sehol sem találok, hogy a méhnyálkahártya rosszindulat mennyi idő alatt alakulhat ki. A ménnyálkahártya megvastagodás minden nem menstruáló hölgynél kialakulhat, vagy erre vannak hajlamosító tényezők? .Van okom aggodalomra? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!

Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy egy vizit keretében a fizikális vizsgálatokat és a részletes anamnézis felvételt követően megbeszélhessük a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív benyomás

Mind a recepción segítő hölgyek, mind az asszisztens és doktornő is barátságos, emberi viselkedést tanusítottak. Abszolút pozitív benyomást keltett a szolgáltatás. Köszönöm!

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész