Az idősödéssel egyre fájdalmasabb a menstruáció? Ilyen okai lehetnek

Az idősödéssel egyre fájdalmasabb a menstruáció? Ilyen okai lehetnek

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2024.11.26 08:10

Bár a kor előrehaladtával általában enyhülnek a menstruáció kapcsán jelentkező panaszok, de előfordulhat, hogy egyre rosszabbá válik a helyzet. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész szerint ennek a jelenségnek olyan sokféle oka lehet, hogy mindenképpen érdemes azt szakorvossal kivizsgáltatni.

Ezért járhat fájdalommal a menstruáció

Idősebb korban is vizsgálni kell a menstruációs zavar okát.A menstruáció a legtöbb nőnél okoz valamilyen testi kellemetlenséget, feszülést, fájdalmat, de ennek idővel kialakul az általános erőssége. Jellemzően a kezdeti években a legerősebbek a tünetek. Előfordul, hogy ez a fájdalom a hormonális fogamzásgátlás vagy a terhesség után enyhül, de vannak esetek, amikor idővel épp az ellenkezője történik. A menzesz egyre fájdalmasabb, hosszabb és/vagy erősebb lesz.
- A menstruációval járó fájdalomnak konkrét oka van. Minden periódus során megvastagodnak a méh belsejében lévő szövetek, hogy felkészüljenek a terhességre. Ha nem történik fogamzás, ez a vastag szövet leválik és a hüvelyen keresztül távozik a testből. Ahhoz, hogy a méh izmai le tudják választani ezeket a szöveteket, össze kell húzódniuk, és ezek az összehúzódások okozhatnak enyhe vagy súlyos fájdalmat egyeseknél, míg mások esetleg észre sem veszik azokat.

A fájdalom szintjét sok tényező befolyásolhatja

A menstruáló nők közel 10%-ánál olyan erős fájdalom jelentkezik, ami miatt nem tudják elvégezni a mindennapi feladataikat. A fájdalom intenzitását több faktor is befolyásolja:

  • Erős vérzés: akiknek a szokásosnál erősebb vérzése van, azoknál általában a fájdalom is jelentősebb. (Erős vérzésről akkor lehet beszélni, ha négy óránál gyakrabban kell betétet vagy tampont cserélni.)
  • A fájdalom hossza: akiknek 5 napnál hosszabb a menstruációjuk, általában nagyobb fájdalomról számolnak be. (3 és 8 nap közt normálisnak tekinthető az időtartam.)
  • Az első menzesz időpontja: megfigyelések szerint azoknak, akiknek 11 éves koruk előtt jött meg az első menstruációja, komolyabb fájdalmaiknak lehetnek.
  • Hormonális fogamzásgátlás, terhesség utáni időszak: mindkét tényező csökkentheti a menzesszel járó fájdalmat.
  • Dohányzás, stressz: ezek a faktorok felerősíthetik a menstruációs fájdalmat.

Miért súlyosbodhatnak a menstruációs panaszok a kor előrehaladtával?

A másodlagos dymenorrhea kifejezés azt jelenti, hogy a fájdalmas menstruációt valamilyen szervi eltérés, betegség okozza, nem a szövetek távozása. Gyakran az idősödéssel párhuzamosan tapasztalják ezt a nők. Többek közt ilyen okokat lehet felfedezni a háttérben:

  • Az erős, fájdalmas, darabos menstruáció oka betegség is lehet.Adenomyosis: ha a méh belsejét bélelő szövet a méh izmaiba nő, és emiatt a méh falai megvastagodnak, adenomyosis-ról lehet beszélni. Ez gyakran nem okoz tünetet, de néhány esetben fájdalommal jár és az egyéb tünetek közé tartozik a nehéz, hosszú menstruáció is.
  • Endometriózis: ha a méh szövetei a méhen kívül is megjelennek, súlyos menstruációs fájdalom lehet a legjellegzetesebb tünet.
  • Petefészek ciszták: a folyadékkal teli tömlők a növekedésük miatt okozhatnak fájdalmat.
  • Méhmiómák: ezek a jóindulatú daganatok többek közt pecsételő vérzéssel és medence fájdalommal járhatnak. 

Nem mindig elég a fájdalomcsillapító

- A legtöbb nő, ha azt tapasztalja, hogy idővel egyre fájdalmasabb a menstruációja, megpróbálkozik ezt vény nélküli fájdalomcsillapítókkal enyhíteni. Ezek valóban hatékonyak is lehetnek, ahogyan sokaknál beválnak az olyan komplementer lehetőségek, mint a gyógynövények, az akupunktúra, és a rendszeres mozgásnak is van fájdalomcsillapító hatása. Ugyanakkor van, amikor azt ajánljuk, hogy akár 40 felett is érdemes elkezdeni egy hormonális fogamzásgátló szedését, mert ez könnyebb, kellemesebb vérzést eredményezhet. A kivizsgálás már csak ennek eldöntése miatt is fontos, illetve a szervi okokat is vizsgálnunk kell a háttérben. Méhmiómák és endometriózis esetében például sokszor csak a műtét jelenthet megoldást – hangsúlyozza dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész. – Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a fájdalom idővel erősödik, ha nem múlik el vény nélküli gyógyszerek hatására sem, ha nagyobb rögök jelennek meg a menstruációs vérben, és ha nem a menstruáció idejében jelentkezik a fájdalom. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 22 éves lány vagyok. 4 napja erős fájdalmat érzek az alhasban,jobb oldalon. Elmentem ultrahangra, 5 cm cisztát állapítottak meg, továbbküldtek nőgyógyászhoz. Ő azt mondta nem érzi,hogy 5 cm lenne (de higyjünk a “képernyőnek” -fogalmazott. ) Endometriózisos cisztát feltételeznek. Ezen kívül azt is említette, hogy mégszájsebem van. Annyira meg voltam lepődtem hogy igazából meg se tudtam szólalni csak a sírás jött rám. Azt mondta a nőgyógyász menjek vissza menstruáció után. 20 án kell hogy elkezdődjön. Sajnos csak rosszakat olvastam az endometriózisos cisztáról. És nem teljesen értem hogy akkor az endometriozis es az endometriozisos ciszta 2 külön dolog? Mindenképp műteni kellesz? Válaszát nagyon várom és előre is hálás köszönet érte!
Andrejcsik Boglárka

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Boglárka!


Ha igazolódik az endometriosis azt illik megoperálni, mert el nem múlik.
Ha eltűnik menses után, akkor nem az volt.
A méhszájseb más ügy. Javaslom jöjjön el menses után egy vizsgálatra.

Üdvözlettel :

Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató szakmaiság

Egy számomra elég intim, erős vérzéses problémával fordultam a doktornőhöz. Szakmaisága és türelme lenyűgözött. Nagyon köszönöm!

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész