A meddőség okai között vezető szerepe van a PCOS-nek, de ez a betegség szakszerű segítséggel visszafordítható

A meddőség okai között vezető szerepe van a PCOS-nek, de ez a betegség szakszerű segítséggel visszafordítható

Módosítás:2020.08.13 14:49

A nők számára az egyik legszebb időszak az életükben, amikor a gyermeküket várják. Sajnos hazánkban a meddő párok száma igen magas, így a gyermekáldás sokszor több évig várat magára. Az okok között az egyik leggyakoribb a policisztás ovárium szindróma, melynek mibenlétéről, és kezeléséről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.

A PCOS

A betegséggel a legtöbb esetben a PCOS betűszó megjelölésben találkozunk, de nevezik még Stein-Leventhal szindrómának is. Az elnevezésben (ovarium) a petefészekre utal, ennek ellenére ez a betegség igen szerteágazó tüneteket  okoz eredményez, és több szervet is érinthet.PCOS, meddőség, pcos kezelése

A PCOS esetében a petefészek kéreg alatt ciszták alakulnak ki, melyek ottléte megnehezíti, sokszor lehetetlenné teszi a teherbe esést – fejti ki dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. Emellett a tünetek között szerepelhet a túlzott szőrnövekedés, mely nem csak a végtagokat, hanem a mellkast és az arcot is érinti, a pattanásos bőr, illetve a ritkább menstruáció is. A PCOS alapvetően hormonális betegség, aminek kezelésében a nőgyógyásznak is elengedhetetlen munkája van.

Hormonális érintettség

Ennek a szindrómának az oka, hogy a szervezetben a hormonháztartás eltolódik, és a férfi hormonok, az androgének kerülnek túlsúlyba. Ez az oka, hogy olyan „férfias” tünetek jelentkeznek, mint a szőrösödés, vagy a pattanásos bőr (a férfiak bőre alapvetően zsírosabb). Bár kiváltója a hormoneltérés, ez a vizsgálatok alkalmával nem jelentős, sőt, ha nagyon nagy számokat mutat, akkor az éppen a PCOS ellen szól.

A betegség rendszerint nem magában jelentkezik, hanem inzulinrezisztenciával (IR), akár cukorbetegséggel együtt. Ráadásul ezen betegségek mindegyike, egyenként is komoly hatással van a foganási képességre, együttesen pedig nagymértékben rontják a teherbeesés esélyét.

Diagnózis és kezelés

Bár a külső tünetek is igen feltűnőek lehetnek, sokszor nem annyira erősek, hogy a nők fejében megforduljon ez a lehetőség, illetve az is gyakori, hogy szégyellik tüneteiket, és inkább egyedül akarnak vele megbirkózni. Ennek következtében a legtöbbször akkor derül fény a PCOS meglétére, amikor gyermekáldás elmaradása miatt keresik fel az orvosukat.

Ilyenkor a szakember vérvizsgálattal, és hasi, valamint hüvelyi ultrahanggal állapítja meg a betegség meglétét, melynek kezelésébe a nőgyógyász mellett endokrinológus szakember is bekapcsolódik.

A PCOS visszafordítható betegség. A megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás mellett gyógyszeres kezelés, illetve a petefészekkéreg bemetszése jelentheti a megoldást, ám a kezelés ideje alatt mindkét orvos rendszeres közreműködése szükséges.

Bejelentkezés PCOS kivizsgálásra és kezelésre

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

bejelentkezés PCOS kivizsgálásra és kezelésre

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt!

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Nő! Az utolsó menstruációm 2017 december legelső napjaiban jelentkezett, így most nagyjából az 5. terhességi hét végén, de inkább a 6. terhességi hét elején tartok. Nőgyógyásznál kétszer jártam: az 5. terhességi hét elején és ma, a 6. terhességi hét elején. Mindkét alkalommal azt mondta az orvos, hogy szabályos formájú és átmérőjű petezsák látható (ma 8,8 mm), benne embrióval, amely azonban még olyan pici, hogy nem mérhető. Az orvos azt mondta, hogy "nem igazán tetszik neki, amit lát" és egy hét múlva menjek vissza, akkorra eldől, hogy a terhesség élő-e vagy sem. A kérdésem az lenne, hogy az Ön véleménye szerint van-e okom aggodalomra az UH-n látottak miatt, vagy minden okom megvan a bizakodásra? Valóban a 7 hetes UH dönti majd el a továbbiakat? Én nagyon bizakodó vagyok, csak az orvos reakciója nem volt megnyugtató. Nagyon várom ezt a kis embert! Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm: Málna
Kedves Hölgyem!

Sajnos fizikális vizsgálat és ultrahang-vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Így véleményt sem mondhatok Önnek.
Próbáljon megnyugodni, és bízzon az orvosa szakértelmében, mert folyamatos megfigyelés alatt tartja a várandósságot.
Ha bármilyen korábban nem tapasztalt tünetet észlel, arról értesítse a kezelőorvosát.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak