A meddőség okai között vezető szerepe van a PCOS-nek, de ez a betegség szakszerű segítséggel visszafordítható

A meddőség okai között vezető szerepe van a PCOS-nek, de ez a betegség szakszerű segítséggel visszafordítható

Utolsó módosítás:2020.08.13 14:49

A nők számára az egyik legszebb időszak az életükben, amikor a gyermeküket várják. Sajnos hazánkban a meddő párok száma igen magas, így a gyermekáldás sokszor több évig várat magára. Az okok között az egyik leggyakoribb a policisztás ovárium szindróma, melynek mibenlétéről, és kezeléséről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.

A PCOS

A betegséggel a legtöbb esetben a PCOS betűszó megjelölésben találkozunk, de nevezik még Stein-Leventhal szindrómának is. Az elnevezésben (ovarium) a petefészekre utal, ennek ellenére ez a betegség igen szerteágazó tüneteket  okoz eredményez, és több szervet is érinthet.PCOS, meddőség, pcos kezelése

A PCOS esetében a petefészek kéreg alatt ciszták alakulnak ki, melyek ottléte megnehezíti, sokszor lehetetlenné teszi a teherbe esést – fejti ki dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza. Emellett a tünetek között szerepelhet a túlzott szőrnövekedés, mely nem csak a végtagokat, hanem a mellkast és az arcot is érinti, a pattanásos bőr, illetve a ritkább menstruáció is. A PCOS alapvetően hormonális betegség, aminek kezelésében a nőgyógyásznak is elengedhetetlen munkája van.

Hormonális érintettség

Ennek a szindrómának az oka, hogy a szervezetben a hormonháztartás eltolódik, és a férfi hormonok, az androgének kerülnek túlsúlyba. Ez az oka, hogy olyan „férfias” tünetek jelentkeznek, mint a szőrösödés, vagy a pattanásos bőr (a férfiak bőre alapvetően zsírosabb). Bár kiváltója a hormoneltérés, ez a vizsgálatok alkalmával nem jelentős, sőt, ha nagyon nagy számokat mutat, akkor az éppen a PCOS ellen szól.

A betegség rendszerint nem magában jelentkezik, hanem inzulinrezisztenciával (IR), akár cukorbetegséggel együtt. Ráadásul ezen betegségek mindegyike, egyenként is komoly hatással van a foganási képességre, együttesen pedig nagymértékben rontják a teherbeesés esélyét.

Diagnózis és kezelés

Bár a külső tünetek is igen feltűnőek lehetnek, sokszor nem annyira erősek, hogy a nők fejében megforduljon ez a lehetőség, illetve az is gyakori, hogy szégyellik tüneteiket, és inkább egyedül akarnak vele megbirkózni. Ennek következtében a legtöbbször akkor derül fény a PCOS meglétére, amikor gyermekáldás elmaradása miatt keresik fel az orvosukat.

Ilyenkor a szakember vérvizsgálattal, és hasi, valamint hüvelyi ultrahanggal állapítja meg a betegség meglétét, melynek kezelésébe a nőgyógyász mellett endokrinológus szakember is bekapcsolódik.

A PCOS visszafordítható betegség. A megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás mellett gyógyszeres kezelés, illetve a petefészekkéreg bemetszése jelentheti a megoldást, ám a kezelés ideje alatt mindkét orvos rendszeres közreműködése szükséges.

Bejelentkezés PCOS kivizsgálásra és kezelésre

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

bejelentkezés PCOS kivizsgálásra és kezelésre

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt!

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Nő/Úr! 47 éves vagyok, februárban volt utoljára menzeszem. Előtte 1-2 évben már rendetlenkedett, kimaradt 1-2 max 3 hónap is. De gondolom ez még természetes, a menopauza velejárója. Szerencsére, nekem soha nem volt az életemben nőgyógyászati panaszom, annak ellenére sem, hogy néhány éve kiderült, van egy nagyobb méretű miómám. Az elmúlt napokban elkezdtem könnyű hasizom tornát végezni, és úgy 2-3 nap után észre vettem kicsi pecsételést (ha jól emlékszem csak torna után) Először sötétebb színű, alig kivehető (mivel színes fehérnemű volt rajtam) aztán legközelebb már, szintén torna után, pici pirosas pecsételés is volt, ezután a vizelet is kicsit barnás lett, benne kevés nyálkahártya darabkákkal, mint menzesz előtt szokott. Azt hittem megfog jönni. Aztán abbahagytam a tornát, és a tünetek megszűntek, azóta sem tapasztaltam semmit. Egyszer még próbálkoztam a tornával, de nem vettem észre utána pecsételést, de tovább mégsem mertem csinálni. Időközönként tornáztam én azelőtt is, de akkor nem voltak ilyen tüneteim. Most attól félek, jelezhet-e ez valami betegséget, komoly problémát? Többször éreztem az elmúlt hónapokban, hogy érzékenyek a melleim, kicsit fájt a hasam is, de a menzesz mindig elmaradt.Készülök az UH vizsgálatra, csak nagyon félek a diagnózistól. Ha méhnyálkahártya megvastagodás áll fenn, minden esetben kell küretet végezni, vagy csak ha rosszindulatú elváltozás gyanúja tapasztalható? Egyáltalán fél év alatt kialakulhat rosszindulat, vagy akkor az már korábban elkezdődhetett? Mert erre utaló információt sehol sem találok, hogy a méhnyálkahártya rosszindulat mennyi idő alatt alakulhat ki. A ménnyálkahártya megvastagodás minden nem menstruáló hölgynél kialakulhat, vagy erre vannak hajlamosító tényezők? .Van okom aggodalomra? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Zsuzsanna
Kovács Zsuzsanna

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Zsuzsanna!

Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy egy vizit keretében a fizikális vizsgálatokat és a részletes anamnézis felvételt követően megbeszélhessük a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus

Lőrincz doktornő szimpatikus, közvetlen, emberséges hozzáállása megnyugtató volt az első perctől. Alaposan átnézte a korábbi leleteimet, figyelmesen végighallgatta az előzményeket. Úgy tűnik, végre megtaláltam a megfelelő szülész-nőgyógyászt, akit kerestem.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus