Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével - mi minden okozhatja?

Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével - mi minden okozhatja?

Módosítás:2024.05.13 07:39

Az alhasi fájdalom az egyik leggyakoribb panasz a nők körében, mely jellemzően a menstruáció környékén keseríti meg az illető napjait. De mi a helyzet akkor, ha a fájdalom már szinte elviselhetetlen, illetve ha máskor is jelentkezik? A kérdésekre Dr.Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza adott választ.


Nőgyógyászati Központ szolgáltatásai alhasi fájdalmak esetén:


Online Bejelentkezés

Dr. Józan Gyöngyi

Bosnyák tér - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Terhesség (méhen kívüli is)

A terhesség és a menstruációt megelőző tünetegyüttes igen hasonló is lehet, éppen ezért nem ajánlatos tüneteket keresni magunkon, amennyiben gyermekre vágyunk. A beágyazódást ugyanis van, hogy fájdalom kíséri, ráadásul nem ritka, amikor az első trimeszterben (esetleg később is) enyhe alhasi görcsöket lehet érezni a méhszalagok nyúlása miatt (erősebb görcs, vérzés esetén  természetesen orvosi ellenőrzés indokolt). Erős görcs, alhasi, deréktáji fájdalom sajnos vetélést és méhenkívüli terhességet is jelezhet- így orvosi kontrollt, beavatkozás tesz szükségessé.

Petefészek/méhgyulladás

Amennyiben valaki alhasi fájdalmakkal küzd, úgy mindenképp érdemes petefészek, esetleg méhgyulladásra gyanakodni. A probléma általában bakteriális eredetű, és gyakori, amikor hólyaghurut szövődményeként, esetleg méhen belüli fogamzásgátló eszköz viselése miatt lép fel.  Általános nőgyógyászati vizsgálat mellett ultrahanggal lehet megállapítani, és  kezelése antibiotikummal, gyulladáscsökkentőkkel történik

Endometriózis

Az endometriózis egyik jellemző tünete az alhasi fájdalom, ami szexuális együttlétek és menstruáció során még erőteljesebbé válik. A betegség során a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megjelenik és ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, ciklusra, vagyis ugyanúgy leválik menstruáció során. De míg ha a méhen belül van, akkor van lehetősége távozni a hüvelyen keresztül a szervezetből, ám a hasüregben ott marad, felhalmozódik, és gyulladást hegesedést provokál. Tünetei közt alhasi fájdalom, rendellenes vérzés, meddőség szerepel. A betegség  gyógyszerrel, de legtöbbször műtéti beavatkozással orvosolható.

Mióma

A női szervezet egyik igen gyakori jóindulatú daganata a mióma, mely pár mm-től akár ökölnagyságúra is nőhet. A mióma röviden a méh izomszövetének daganata, melyre igen erősen hat az ösztrogén, így ösztrogéndominancia fennállása fokozza a kialakulás esélyét. Sokszor tüneteket nem okoz, ekkor megfigyelésen kívül nincs szükség egyéb tennivalóra, ugyanis klimax után jellemzően felszívódik. Nagy méret esetén alhasi fájdalmat, vizelési nehézséget, folyást, vérzészavarokat, meddőséget, trombózist is eredményezhet, ezért ekkor kezelni szükséges. Terápiája több féle úton történhet: gyógyszeres kezelés/mesterséges klimax előidézése/műtét/embolizáció.

Méhnyakrák

alhasi fájdalom okaiAlhasi fájdalmat sajnos méhnyakrák és az azt megelőző állapotok is okozhatnak, csakúgy, mint folyást vagy vérzészavarokat (bár legtöbbször tünetmentes). A diagnózishoz első körben méhnyakrákszűrésen kell részt venni, majd gyanús eredmény esetén -akár HPV elleni- gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelésen  kell részt venni, majd a vizsgálatot ismételni szükséges. Súlyosabb esetekben, vagy ha a kezelés nem vezet eredményre, úgy a méhnyak kúp alakú kimetszése indokolt. A továbbiakról ennek eredménye alapján a kezelőorvos dönt.

Hólyaghurut

Csípő, égő érzés vizeletürítéskor, alhasi fájdalom, folyás, vérvizelés- ezek mind hólyaghurutra utalnak (köznapi nevén felfázásra). Jellemzően e-coli nevű kórokozó okozza, és hogy ne generáljon a probléma szövődményeket, antibiotikumos kezelés szükséges, melyet kiegészíthet tőzegáfonya kapszula fogyasztása- mondja Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

Intim fertőzések

Bár az intim fertőzésekre általában a hüvelyi folyás megváltozása (kellemetlen szag, megváltozott állag, nagyobb mennyiség) hívja fel a figyelmet, ám alhasi panaszokkal is járhat, így panasz esetén érdemes erre is gondolni.  Az orvos fizikális vizsgálattal és kenetvétellel megbizonyosodik a kórokozó típusáról, majd ettől függően javasol gyógyszeres, majd utána lactobacillus-helyreállító kezelést.

Kismedencei fájdalom szindróma

A krónikus női kismedencei fájdalom szindróma a köldök alatti és a csípő közötti területen jelentkező fájdalom, amely hat hónapig vagy annál tovább is tarthat. A kismedencei fájdalom szindróma hátterében több ok is állhat, lehet akár más betegségek jele is, például endometriózis tünete is. Éppen ezért a teljes nőgyógyászati kivizsgálás elengedhetetlen, ugyanis körültekintő vizsgálattal lehet utánajárni a betegség okának. Sajnos, sok esetben azonban a női kismedencei fájdalom szindróma egyetlen okát sem lehet azonosítani. Ebben az esetben a kezelés célja a fájdalom és egyéb tünetek csökkentése és az életminőség javítása.

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot! Tavaly augusztusban műtötték mert 10 cm es cisztám volt kivették az egyik petefészkem is mert 2x rá volt tekeredve a ciszta! Decembertől dolgozunk a kistesón! Szerdán voltam nőgyógyásznál és megint cisztám van 4 cm - es kaptam 10 Thianam injekciót, hogy fel - e szívódik 2 hét múlva kell mennem kontrolra? Az érdekelne hogy felszívodhat - e olyan ciszta ami már cm - es? És ha igen utánna egy petefészekkel sikerülhet a kistesó? Meg annyit szeretnék hogy ha ez a ciszta fel is szívodik akkor kijöhet újra? Köszönöm válaszát
Hajnalka

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Hajnalka!

Természetesen teherbe eshet egy petefészekkel is!
Legtöbbször menses után eltűnnek a ciszták/ a meg nem repedt tüszők, olykor azonban tovább növekedhetnek és panaszt okozhatnak.
Sajnos megvan arra is az esély, hogy visszatérjen.
A leletei és vizsgálat nélkül többet mondani nem tudok.
Készséggel várjuk rendelésünkön, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Páciens az első

A Doktornő és az asszisztencia részéről is páciens központúságot éreztem az ottartózkodásom alatt.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó videók