Betegségek, amelyek tünetei hasonlóak a petefészekrák tüneteihez

Betegségek, amelyek tünetei hasonlóak a petefészekrák tüneteihez

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2024.10.01 08:37

Bár a petefészekrák gyakorisága csökkent az elmúlt 20 évben, még mindig az 5. helyen van a nőket érintő daganatos betegségek listáján. Mivel sokáig nem okoz tünetet, és a tünetek később is könnyen összetéveszthetők más betegségek jellemzőivel, dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája azt hangsúlyozza, hogy minden gyanús jel, változás esetén fontos a kivizsgálás. 

Online Bejelentkezés

Dr. Hernádi Balázs

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A tumorok is többfélék lehetnek

A daganatok akkor alakulnak ki, amikor a sejtek kontroll nélkül kezdenek el szaporodni a test bármely részében. Petefészek daganat esetén ez a kóros szövetszaporulat a petefészkekben vagy a petevezetékben jelenik meg, a kutatások szerint jórészt inkább az utóbbiból indulva. A petefészek 3 típusú sejtet tartalmaz: hámsejtet, csírasejtet és kötőszöveti sejtet, a daganat típusa attól függ, milyen fajtájú sejtet érint. A petefészekrák leggyakrabban hám eredetű, a jóval ritkább csírasejt és kötőszövet eredetű daganatok elsősorban a fiatalabb korosztályra jellemzők.

Ezek a petefészekrák tünetei

Erős alhasi fájdalom is utalhat petefészekrákra.- A petefészekrák egyik nagy veszélye abban áll, hogy korai stádiumban nem okoz tünetet, és később is sokáig csak olyan általános panaszokat, mint a puffadás vagy étvágytalanság. Éppen ezért nem ritkán csak előrehaladottabb stádiumban tudjuk diagnosztizálni, esetleg már áttétetekkel együtt, hiszen korábban nem fordul orvoshoz a páciens – hangsúlyozza dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati műtétek specialistája.  – Mindenesetre fontos felhívni a nők figyelmét az olyan, nem annyira jellegzetes tünetekre, mint az étkezés utáni túl gyors teltségérzet, puffadás, a medencetáji fájdalom, az alhasi fájdalom vagy görcs és a gyakori vizelési inger.  Ezek mellett sokan tapasztalhatnak hányingert, medence- és deréktáji nyomást, hátfájást, hasmenést, megmagyarázhatatlan fáradtságot, fogyást, fájdalmas együttlétet, változást a menstruációban. Ezek azok a tünetek, amelyek okát mindenképpen keresni kell, elsőként nőgyógyászati kivizsgálással.

A petefészekrák néha más betegségnek tűnik

A petefészek daganat felismerésének további nehézségét az okozza, hogy gyakran más betegségekre utalhatnak a tünetek. Ez egyrészt további hangsúlyt helyez a differenciál diagnózis jelentőségére, másrészt azt is jelenti, hogy ha meg is vannak a tünetek, akkor sem biztos, hogy petefészekrák okozza azokat.

Milyen betegségeket „utánozhat” a daganat?

  • Petefészek ciszta: a petefészekben megjelenő ciszták folyadékkal telt tömlők, amelyek néhány menstruációs ciklus után sokszor minden beavatkozás nélkül elmúlhatnak. Gyakran előfordul, hogy csak egy rutinvizsgálat során derül fény az elváltozásra, amely nem okoz tünetet. Ha mégis panasz jelentkezik - akár vérzési rendellenességek, akár hasi- alhasi görcs -, a beteg már ezzel jelentkezik a nőgyógyásznál, aki a fizikális vizsgálatokon túl Ultrahang vizsgálattal is kiderítheti, jelen van-e ciszta és ha igen, milyen a szerkezete, típusa, megjelenése, tulajdonsága.
  • Irritábilis bél szindróma: az irritábilis bél szindróma tünetei rendkívül zavaróak lehetnek a mindennapokban, és szorongáshoz, bezárkózáshoz is vezethetnek. Ilyen tünetek például a hasmenés, puffadás, székrekedés, melyek váltakozhatnak is a betegség lefolyása alatt.
  • Premenstruációs szindróma: a menstruáció előtti időszakban jelentkező tünetek – alhasi görcs, hátfájás, felfúvódás, emésztési panaszok – sokszor imitálhatják a petefészekrák tüneteit, de mindig csak időszakosan jelentkeznek. Ugyancsak jelentkeznek ilyen erős tünetek a menstruáció során is. 
  • Az endometriózis és a petefészekrák tünetei hasonlóak lehetnek. Endometriózis: hangsúlyozandó, hogy a daganatok és nőgyógyászati betegségek életkori gyakorisága nem elhanyagolható. Endometriózis kapcsán minden 8.-10. nő érintett! Egy olyan rendellenesség, amelynél a méh nyálkahártyájához hasonló szövet, az endometrium a méhen kívülre is terjeszkedik. A méhen belüli szövet minden hónapban leválik a menstruáció során. A méhen kívüli kóros szövet azonban nem tud a szervezetből távozni, felszaporodik a zárt testüregekben, és a környező szöveteket ingerli. Később mindez a petefészkekben ciszták kialakulásához vezethet, majd hegszövetet és összenövéseket eredményezhetnek. Ez a folyamat fájdalmas, a tünetek erőssége különösen a menstruáció ideje alatt fokozódik, a hegek és összenövések pedig krónikus fájdalomhoz és meddőséghez vezethetnek. Az is előfordulhat, hogy más jellegű panaszok jelentkeznek, mint például a szex közbeni fájdalom, a köztes vérzés, a végtagokba sugárzó fajdalom, a fájdalmas vizelés és/vagy székelés, a hasmenés, a székrekedés vagy akár a krónikus fáradtság, has puffadás.
  • Méhmióma: a leggyakrabban miómának nevezett méhfibróma egy jóindulatú szövetkinövés, kötőszöveti sejtburjánzás, amely a méhben, illetve annak környékén alakul ki. Sokan az erős menstruációs vérzés, a felfúvódás vagy éppen a köztes vérzés, a szex közben érzett fájdalom kapcsán vizsgáltatják ki magukat és derül fény mióma vagy miómák jelenlétére. Mivel a méh a medence területén helyezkedik el, elsősorban ezen a területen is jelentkezhetnek a panaszok, de ha a mióma a méh hátsó részén jelentkezik, nekinyomódhat a hát alsó szakaszán lévő izmoknak és idegeknek, ami pedig hátfájást eredményezhet. A méh külső falán elhelyezkedő miómák nyomhatják a hólyagot, a végbelet és az idegeket, így jelentkezhet akár székeléssel, vizeléssel járó fájdalom, székrekedés vagy a hólyag kiürítésének nehézsége is. 
  • Medencét érintő fertőzések: a medence gyulladásos betegsége vagy szexuális úton terjedő fertőzések is okozhatnak a petefészekrákéhoz hasonló tüneteket. 

- Mindebből is látható, hogy a petefészekrákot nem könnyű diagnosztizálni, éppen ezért a legfontosabb javaslat az lehet a nőknek, hogy mindenképpen forduljanak orvoshoz, ha a gyanú fennáll, egy szakember általi vizsgálat választ ad a kérdésre. Ha két hétnél tovább tartó, korábban nem jelentkező, elsősorban alhasi jellegű panaszokat tapasztalnak, lássa szakember.  – tanácsolja Hernádi doktor. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! 41 éves vagyok, gyermektelen (7 éve volt egy méhen kívüli terhességem, műtét nélkül, metotrexáttal orvosolva). Sosem volt óramű pontosságú a menzeszem (25-28 naposak), de nagyobb eltérés nem mutatkozott. 2 éve alacsony AMH, inhibin érték, valamint rossz FSH/LH arány miatt azt mondták, kimerülőben van a petefészkem (édesanyámnak 40 éves kora előtt maradt el a menzesze, de 38 évesen még szült). Egy hónapja voltam komplex rákszűrésen, eredmény p2, semmiféle gyulladás nincs jelen, ismétlés 1 év múlva. Ultrahang is készült, 13. napon, a bal betefészekben 1,8 cm-es domináns tüszőt mutatott és minimális folyadékot a douglas-ban, 9 mm-es endometriumot, semmi kórosra utaló jel nem volt látható. A ciklusom az utóbbi 3 alkalommal: 29., 30. ill. 33. napra jött meg, és most vagyok a 8. napon. Nagyon enyhén, de még mindig tapasztalok vérzést, és ez ijeszt meg igazából. Elnézést kérek a hosszú levélért, de gondoltam, mindent leírok, ami fontos lehet. A kérdésem az lenne, mi ilyenkor a teendőm, kell-e aggódnom, hogy valami komoly dolog áll a háttérben annak ellenére, hogy egy hónapja voltam orvosnál? Lehet hormonális eredetű a probléma? Nagyon szépen köszönöm előre is, ha tud válaszolni! Szép napot kívánok, Szentiványi Boglárka
Szentiványi Boglárka

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Szentiványi Boglárka!

Legvalószínűbb, hogy hormonális hátterű ez a menstruációs zavar, mivel a hüvelyi ultrahanggal a petefészkek kóros elváltozása nem volt látható.
Ha három hónapon belül nem rendeződik, akkor kontroll vizsgálat javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, korrekt

Nagyon elégedett voltam a Doktorúrral, minden tekintetben. Kedves és korrekt volt. Részletes tájékoztatást kaptam mindenről. Alapos vizsgálattal.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók