Endometriózis műtét- mire számítsak?

Endometriózis műtét- mire számítsak?

Módosítás:2020.10.12 14:23

Az endometriózis gyakori nőgyógyászati kórképnek számít, mely nagyfokú alhasi fájdalmakat, illetve meddőséget is okozhat. Az állapot terápiája több úton történhet, ám teljes gyógyulást csak a műtéti beavatkozás hozhat. Dr. Józan Gyöngyit, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyászát arról kérdeztük, mikor van szükség műtétre, valamint, hogy mire számítson a nő, ha sebész keze alá kell feküdnie.

Menstruáció a méhen kívül?

Az endometriózis egy olyan kóros állapot, melynek során a méhen belüli nyálkahártya (endometrium) a méhen kívül is, a hasüregben is megtalálható. A nyálkahártya sajátossága, hogy bárhol is van jelen, az endometrium reagál a hormonális változásokra, a ciklusra, így kezdetben megvastagszik, majd menstruációkor leválik. Ráadásul, ha oda nem illő helyen van, gyulladást provokál az adott területen, hiszen nem képes kiürülni. Amennyiben a petefészkekbe kerül a nyálkahártya, úgy az cisztát (endrometritikus ciszta) is okozhat.

Kialakulásának pontos oka máig kérdőjeles, ám valószínűsítik, hogy a meggyengült immunrendszer, genetikai hajlam, korábbi műtét, trauma, valamint a késői szülés/gyermektelenség fokozza a kockázatot.

endometriózis műtétAz endometriózis lehetséges tünetei

  • Alhasi fájdalom, fájdalmas menstruáció
  • Erős vérzés
  • Fájdalmas közösülés
  • Meddőség
  • Petevezető elzáródás
  • Havi vérzés során véres vizelet/széklet

 

Amennyiben felmerül az endometriózis gyanúja, úgy az orvos a következő vizsgálatokat végzi el: labor, ultrahang, valamint manuális vizsgálat, de a legpontosabb diagnózist csakis laparoszkópiával lehet felállítani, mely terápiás módszer is egyben.

Gyógyszer vagy műtét?

endometriózis műtét szükségességeAz endometriózis kezelése történhet gyógyszeres (gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító) vagy műtéti úton is, és amennyiben az illető nem kíván teherbe esni, úgy fogamzásgátló szedése is szóba jöhet. Mégis, a legtöbb szakember azon a véleményen van, hogy a leggyorsabb és leghatékonyabb módszer az a sebészi beavatkozás.

“A laparoszkópia diagnosztikus és terápiás módszer is egyben. Az eljárás során pontos képet lehet kapni az endometrium helyéről, az endometriózis csomókról, kiterjedéséről, esetleges összenövésekről. A beavatkozás során egyben megszűntetjük a kialakult csomókat, feloldjuk az összenövéseket, melyek akár a teherbeesés útjában is állhatnak. Maga a műtét altatásban történik, melynek során néhány apró metszést kell a hasfalon ejteni, melyen keresztül bevezetjük a műszereket, majd hőkezeléssel vagy lézerrel eltávolításra kerülnek az oda nem illő képletek. A laparoszkópiás eljárás nagy előnye, hogy nem megterhelő a szervezet számára, nincs szükség nagy vágásra, így nincs hosszú felépülési idő, és a beteg 1-2 nap múlva visszatérhet otthonába”- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Az endometriózis akár meddőséget is okozhat!

Nem esik teherbe? Lehet, hogy elzáródott a petevezetéke!

Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével- mi minden okozhatja?

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Nő/Doktor Úr! 27 éves vagyok, és pár hete kiderült, hogy endometriózisom van. A nőgyógyászom felírt egy Dienille nevű tablettát, amit fél évig kell szednem, folyamatosan. Érdeklődnék, hogy folyamatosan szedhetem-e szünet nélkül 6 hónapig? Nagyon elbizonytalanodtam, mert egy másik nőgyógyász azt mondta hogy ez a gyógyszer nem való erre a betegségre. Már 4. napja szedem, és nem tudom mitévő legyek. Soha nem szedtem még fogamzásgátlót, és a betegtájékoztatóban semmi nem szerepel arra vonatkozóan, hogy hogyan kell szedni a gyógyszert endometriózis esetén. 1-2 év múlva nagyon szeretnénk a párommal gyermeket, azonban a műtétet semmiképpen nem szerettem volna választani. Előre is nagyon köszönöm válaszát! Üdvözlettel, Bettina
Bettina

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Bettina!


Az endometriosis egy progresszív betegség, nem írta le milyen típusú van önnek, de általában a műtét az elsődleges kezelése. Ha ez nem jön létre akkor a Dienille egy jó választás, de leginkább műtétet követően! Általában ha ellenjavallt a műtét, akkor is szóba jön a hormon terápia, ezek köze tartozik a fogamzásgátlók csoportja is, de elsődlegesen valóban nem ezek a leghatékonyabbak. A megfelelő kezelés kiválasztása, az életkortól, panaszoktól és a fertilitási szándéktól, valamint a páciens műtéthez való hozzáállásától függően változik. Ezért kapott Dienillet.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Hernádi Balázs
szülész - nőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Dr. Józan Gyöngyivel találkoztam már sok évvel ezelőtt egy kórházban, nem ő volt az orvosom, de az feltűnt, hogy kedves, figyelmes, türelmes ember. Erről ezúttal is meggyőződtem. Volt rám ideje, empatikus, nem kellett kapkodni, ez nagyon jólesett. Az asszisztens, a recepción dolgozók is nagyon jó benyomást tettek rám, és maximálisan segítőkészek voltak.

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész