Endometriózis műtét- mire számítsak?
Az endometriózis gyakori nőgyógyászati kórképnek számít, mely nagyfokú alhasi fájdalmakat, illetve meddőséget is okozhat. Az állapot terápiája több úton történhet, ám teljes gyógyulást csak a műtéti beavatkozás hozhat. Dr. Józan Gyöngyit, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyászát arról kérdeztük, mikor van szükség műtétre, valamint, hogy mire számítson a nő, ha sebész keze alá kell feküdnie.
Menstruáció a méhen kívül?
Az endometriózis egy olyan kóros állapot, melynek során a méhen belüli nyálkahártya (endometrium) a méhen kívül is, a hasüregben is megtalálható. A nyálkahártya sajátossága, hogy bárhol is van jelen, az endometrium reagál a hormonális változásokra, a ciklusra, így kezdetben megvastagszik, majd menstruációkor leválik. Ráadásul, ha oda nem illő helyen van, gyulladást provokál az adott területen, hiszen nem képes kiürülni. Amennyiben a petefészkekbe kerül a nyálkahártya, úgy az cisztát (endrometritikus ciszta) is okozhat.
Kialakulásának pontos oka máig kérdőjeles, ám valószínűsítik, hogy a meggyengült immunrendszer, genetikai hajlam, korábbi műtét, trauma, valamint a késői szülés/gyermektelenség fokozza a kockázatot.
Az endometriózis lehetséges tünetei
- Alhasi fájdalom, fájdalmas menstruáció
- Erős vérzés
- Fájdalmas közösülés
- Meddőség
- Petevezető elzáródás
- Havi vérzés során véres vizelet/széklet
Amennyiben felmerül az endometriózis gyanúja, úgy az orvos a következő vizsgálatokat végzi el: labor, ultrahang, valamint manuális vizsgálat, de a legpontosabb diagnózist csakis laparoszkópiával lehet felállítani, mely terápiás módszer is egyben.
Gyógyszer vagy műtét?
Az endometriózis kezelése történhet gyógyszeres (gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító) vagy műtéti úton is, és amennyiben az illető nem kíván teherbe esni, úgy fogamzásgátló szedése is szóba jöhet. Mégis, a legtöbb szakember azon a véleményen van, hogy a leggyorsabb és leghatékonyabb módszer az a sebészi beavatkozás.
“A laparoszkópia diagnosztikus és terápiás módszer is egyben. Az eljárás során pontos képet lehet kapni az endometrium helyéről, az endometriózis csomókról, kiterjedéséről, esetleges összenövésekről. A beavatkozás során egyben megszűntetjük a kialakult csomókat, feloldjuk az összenövéseket, melyek akár a teherbeesés útjában is állhatnak. Maga a műtét altatásban történik, melynek során néhány apró metszést kell a hasfalon ejteni, melyen keresztül bevezetjük a műszereket, majd hőkezeléssel vagy lézerrel eltávolításra kerülnek az oda nem illő képletek. A laparoszkópiás eljárás nagy előnye, hogy nem megterhelő a szervezet számára, nincs szükség nagy vágásra, így nincs hosszú felépülési idő, és a beteg 1-2 nap múlva visszatérhet otthonába”- mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Az endometriózis akár meddőséget is okozhat! Nem esik teherbe? Lehet, hogy elzáródott a petevezetéke! Alhasi fájdalmak a nőgyógyász szemével- mi minden okozhatja? |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Nõgyógyászati Központ+36 70 621 2443 |
Téma szakértője
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész-
Specialitások:
- méhgyűrű felhelyezése, levétele
- időskori menstruációs zavarok
- erős vérzés
- mióma
- ciszták
- kismedencei gyulladás
- jó és rosszindulatú nőgyógyászati daganatok
-
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit:
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Figyelmes
Dr. Józan Gyöngyivel találkoztam már sok évvel ezelőtt egy kórházban, nem ő volt az orvosom, de az feltűnt, hogy kedves, figyelmes, türelmes ember. Erről ezúttal is meggyőződtem. Volt rám ideje, empatikus, nem kellett kapkodni, ez nagyon jólesett. Az asszisztens, a recepción dolgozók is nagyon jó benyomást tettek rám, és maximálisan segítőkészek voltak.