Gyulladás, akár fertőzés is húzódhat a hüvelyi fájdalom mögött!

Gyulladás, akár fertőzés is húzódhat a hüvelyi fájdalom mögött!

Módosítás:2020.08.14 10:27

A kellemetlen hüvelyi fájdalom már önmagában megnehezíti a nő mindennapjait. Többen az otthoni tüneti kezelés mellett döntenek, nem érdemes azonban késlekedni az orvosi kivizsgálással, mert sajnos a probléma hátterében kóros folyamatok is állhatnak. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

 

A hüvelyi és alhasi fájdalmat leggyakrabban gyulladás okozza, amelyet legtöbbször valamilyen bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés vált ki.

Mi állhat a háttérben?

A hüvely normál baktériumflóráját biztosító Lactobacillusok, azaz tejsavbaktériumok száma csökken, így a savas közeg a lúgos irányába tolódik, ami kedvező talajt biztosít a káros mikroorganizmusok elszaporodásának. Fontos tényező a nő életkora, hormonális állapota, terhessége, gyógyszerszedése – nagyon sok minden befolyásolja a hüvely flóráját.

  • A Bakteriális vaginózis (BV) a leggyakoribb hüvelyi fertőzés, gyakran ez áll a kellemetlen szagú és szürkésfehér színű hüvelyfolyás hátterében.
  • A hüvelyflórában elszaporodhat a Candida gomba, amely fokozódó, fehéres-sárgás váladékozással jelentkezik, gyakori megjelenése immunrendszer-elégtelenségre utalhat. Gyakori a fürdőben, strandon, a nyári melegben való megjelenése.
  • A folyás mellett égő, viszkető érzést tapasztalható a hüvelyben és a külső nemi szerveken. A vizeletürítés is kellemetlen lehet Trichomoniázis (Trichomonas vaginalis) esetén.

Részletes diagnózis, körültekintő kezelés

A nőgyógyásznál nagyon fontos elmondani a tüneteket (fájdalom, diszkomfortérzés, folyás, stb.), mint lényeges információt, ezután a kenetvételből megállapítható, pontosan melyik kórokozó a probléma forrása.

A szakorvos gyulladáscsökkentő, antibiotikumos kenőcsöket, kúpokat, illetve szájon át szedhető gyógyszereket írhat fel, gyakran javasolja az orvos probiotikumok alkalmazását. Szóba kerülhet a férfipartner kivizsgálása is, amennyiben szexuális úton terjedő fertőzés okoz problémát a nőnél, illetve mindkét félnél. Itt fontos megemlíteni, mint veszélyforrást, a gyakori partnerváltást, a védekezés nélküli együttléteket – emeli ki a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Nem minden hüvelyi probléma előzhető meg, a rendszeres vizsgálat és szűrővizsgálat során azonban időben kiderülhetnek azok a problémák, amelyek kockázatot jelenthetnek a hüvely egészségére.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Dr(Úr,Nő)! Szeretném megkérdezni h ha 12 éve 2 oldali jóindulatú petefészeki teratomával műtőtettek melynek következtében nem lehetett gyerekem és az apai ágon az unokanővérem( nagynénikém legidősebb lánya )38 évesen alig 3 hónap alatt mellrákba halt meg nekem mekkora esélyem van rá,hogy valaha is mellrákom legyen ha soha nem szedtem nem szedek semmilyen fogamzásgátló tabletát és szegény unokanővéremen kivül más nem volt még mellrákokos?
Vincze Anikó

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Vincze Anikó!

A teratóma (csodadaganat) bár bizarr küllemű, valóban jóindulatú tumor, az emlőrák kockázatát nem emeli. Kivették mindkét petefészkét? Ha igen, az csökkenti a mellrák kockázatát.
Van összefüggés a rosszindulatú petefészek daganatok és a mellrák között pl.: örökletes petefészekrák-emlőrák syndroma. Költséges genetikai vizsgálattal igazolható esetlegesen génhiba is.
Abban az esetben, ha semmilyen ismert hajlamosító tényező nem áll fenn, de nagyon aggódik, akkor rendszeres emlőrák szűrést javasolnék Önnek: emlő UH-ot és esetleg mammograhia-t. Valamint rendszeres emlő önvizsgálatot, ami könnyen elsajátítható, nőgyógyász kitaníthatja önt.
Remélem tudtam segíteni!

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók