Gyulladás, akár fertőzés is húzódhat a hüvelyi fájdalom mögött!

Gyulladás, akár fertőzés is húzódhat a hüvelyi fájdalom mögött!

Utolsó módosítás:2020.08.14 10:27

A kellemetlen hüvelyi fájdalom már önmagában megnehezíti a nő mindennapjait. Többen az otthoni tüneti kezelés mellett döntenek, nem érdemes azonban késlekedni az orvosi kivizsgálással, mert sajnos a probléma hátterében kóros folyamatok is állhatnak. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

 

A hüvelyi és alhasi fájdalmat leggyakrabban gyulladás okozza, amelyet legtöbbször valamilyen bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzés vált ki.

Mi állhat a háttérben?

A hüvely normál baktériumflóráját biztosító Lactobacillusok, azaz tejsavbaktériumok száma csökken, így a savas közeg a lúgos irányába tolódik, ami kedvező talajt biztosít a káros mikroorganizmusok elszaporodásának. Fontos tényező a nő életkora, hormonális állapota, terhessége, gyógyszerszedése – nagyon sok minden befolyásolja a hüvely flóráját.

  • A Bakteriális vaginózis (BV) a leggyakoribb hüvelyi fertőzés, gyakran ez áll a kellemetlen szagú és szürkésfehér színű hüvelyfolyás hátterében.
  • A hüvelyflórában elszaporodhat a Candida gomba, amely fokozódó, fehéres-sárgás váladékozással jelentkezik, gyakori megjelenése immunrendszer-elégtelenségre utalhat. Gyakori a fürdőben, strandon, a nyári melegben való megjelenése.
  • A folyás mellett égő, viszkető érzést tapasztalható a hüvelyben és a külső nemi szerveken. A vizeletürítés is kellemetlen lehet Trichomoniázis (Trichomonas vaginalis) esetén.

Részletes diagnózis, körültekintő kezelés

A nőgyógyásznál nagyon fontos elmondani a tüneteket (fájdalom, diszkomfortérzés, folyás, stb.), mint lényeges információt, ezután a kenetvételből megállapítható, pontosan melyik kórokozó a probléma forrása.

A szakorvos gyulladáscsökkentő, antibiotikumos kenőcsöket, kúpokat, illetve szájon át szedhető gyógyszereket írhat fel, gyakran javasolja az orvos probiotikumok alkalmazását. Szóba kerülhet a férfipartner kivizsgálása is, amennyiben szexuális úton terjedő fertőzés okoz problémát a nőnél, illetve mindkét félnél. Itt fontos megemlíteni, mint veszélyforrást, a gyakori partnerváltást, a védekezés nélküli együttléteket – emeli ki a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Nem minden hüvelyi probléma előzhető meg, a rendszeres vizsgálat és szűrővizsgálat során azonban időben kiderülhetnek azok a problémák, amelyek kockázatot jelenthetnek a hüvely egészségére.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr! Azzal a kérdéssel fordulnék önökhöz hogy '18 novembere óta kivizsgálásokra járok.( 29 éves vagyok) Több hétig tartó vérzéssel kezdődött az egész, majd heves jobb borda alatti fájdalmak miatt küldtek UH-ra. Ott találtak először a jobb petefészken ciszta jellegű képletet, ezt követte további uh-vizsgálat, ct, vérvételek... Az eddig elkészült vizsgálatok eredmény összegzése: Ca-125: 337U/mL. Hasi-kismedence CT: kisfokú hepatomegalia. Enyhe steatosis hepatis. A májban látható két apró hypodens képlet a vizsgálattal biztonsággal nem karakterizálható , de valószínű cysta. A szokottnál kissé nagyobbszámú kis nyirokcsomó paraaorticusan, néhány kis nyirokcsomó mindkét oldalon a medencefal mentén, nem feltétlenül kórjelzők. Vastag falú, sűrű, a kontraszt anyagot nem halmozó bennékű cysta jellegű képlet a jobb petefészekben. Apró köldöksérv. Laparoscópos műtét javasolt (Endometriosis?) Gynecocytológiai lelet: P3-CIN1 Alhasban késszúrás szerű, olykor görcsös fájdalmaim vannak, sokszor szemérem csontból combba kisugárzik ez általában tompább de hirtelen fájdalmak, sokszor szédülök és hányingerem van. Sűrű és mennyiségben is sok sárga ragacsos folyásom volt hónapokig, ez most csökkent hüvelytabletta miatt. A közérzetem már rettenetes és kb 10kg-ot híztam pár hónap alatt és eddig ülő munka mellett alig voltam 50kg fölött. A műtétem sajnos megint heteket csúszik(a doktor keze megsérült) . Várjak megint heteket, vagy keressek másik orvost aki a műtétet elvégzi? Válaszukat köszönöm!
Katalin

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Katalin!


HPV szűrésre, cytológiai kontrollra valamint kolposzkópos vizsgálatra van szükség.
Ami a petefészek-képletet érinti valóban a műtéti megoldás a javasolt, de csak kivizsgálást követően!

Amennyiben megtisztel bennünket bizalmával, készséggel állunk rendelkezésére.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak


Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Dr. Herendi Balázs doktor munkájával maximálisan meg voltam vele elégedve. Kitűnő szakember, kedves, figyelmes.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók