Hiába érzi úgy, a meddőség még nem jelenti azt, hogy soha nem lehet gyereke!

Hiába érzi úgy, a meddőség még nem jelenti azt, hogy soha nem lehet gyereke!

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:35

Sok nők számára talán az a legszörnyűbb, amikor több hónapos-éves sikertelen próbálkozást követően orvosuktól kapnak egy papírt, amin ez áll: meddőség. Azonban érdemes tisztázni, hogy a meddőség egészen mást jelent a köznyelvben, mint orvosi értelemben, és persze a kiváltó okok között szép számmal találunk olyanokat, melyeket a szakember közreműködésével kezelni-gyógyítani lehet. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Meddőség?

A köznyelv a meddőséget úgy aposztrofálja, hogy az abban szenvedő embernek nem lehet gyereke. Ez pedig sokakat megrémiszt, mert a kifejezés nagyon véglegesnek tűnik. Szerencsére manapság az már nagyon ritka dolognak számít, hogy valaki szeretne gyermeket, és az több-kevesebb orvosi segítséggel ne sikerüljön.

Orvosi értelemben a meddőség egy kicsit másképpen fest. Azok a nők számítanak meddőnek, akik fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres együttlét mellet sem esnek teherbe egy éven belül. Ez azt jelenti, hogy jelenleg a nők 15-20%-a tekinthető meddőnek orvosi értelemben. Ám a jó hír, hogy ez a szám a legtöbb esetben semmit sem jelent, hiszen a szakember segítségével a baj orvosolható, és a baba megérkezhet a családba.

Hormonális és mechanikai akadályok

A terhesség a szervezet számára igen nagy kihívást jelent, így a megvalósulása csak akkor működik könnyen, ha a test és lélek megfelelően működik. A meddőség hátterében a leggyakrabban hormonális problémák állnak, melyek befolyásolhatják a peteérést, a beágyazódást, de felelősek lehetnek a sorozatos vetélésért is. A hormonális betegségek között vannak ismertebbek, mint amilyen a pajzsmirigy alulműködés vagy a PCOS, de lehetnek kevéssé ismert betegségek is, mint például a korai petefészek kimerülés.

Egyes életmódból adódó betegségek szintén felelősek lehetnek a gyermekáldás elmaradásáért. Ezek között az elhízás, és az ezzel összefüggő IR, valamint a cukorbetegség is előkelő helyen szerepel. Míg utóbbit jellemzően már diagnosztizált formában találjuk, az inzulinrezisztencia sokszor rejtve marad, meglétére csak a sikertelen próbálkozások hívják fel a figyelmet. – fejti ki dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

A meddőség hátterében olyan mechanikai akadályok is lehetnek, melyek a peteérést, a pete mozgását, vagy annak megfelelő beágyazódását, fejlődését akadályozzák. Ezek között gyakorta találkozhatunk a petevezetők elzáródásával, méhösszenövésekkel, de olyan betegségek is állhatnak a háttérben, mint az endometriózis, vagy a miómák.

Teendők és a remény

Fontos tisztázni, hogy az orvosi értelemben vett egészség mellett nagyon fontos tényező a teherbeesés szempontjából a mentális kiegyensúlyozottság. A folyamatos próbálkozások, és persze a folyton negatív terhességi teszt sok nőben okoznak komoly lelki problémákat. Ez pedig akár olyan méreteket is ölthet, hogy hiába egészséges a test, a várandósság így is elmarad.

Hogy a lelki tehertől megkímélhesse magát a kismama, és egészségének biztos tudatával vághasson bele a várandósságba, mindenképpen érdemes már a gyermek tervezésétől kezdve odafigyelni a lehetséges betegségek tüneteire, és megcsináltatni a vizsgálatokat, amivel fény derülhet a gondra. Ezzel egyrészt megnyugodhat a nő, hogy minden rendben van, másrészt, ha mégis probléma adódik, a kezelést jóval előbb meg lehet kezdeni, így a várandósság is hamarabb bekövetkezhet.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Dr Nő! 28 éves vagyok! A menzeszem sosem volt rendszeres, igy 10.héten tudtam.meg hogy babát várok! Fel sem merult ez a lehetőség bennem! Napi 10szal cigarettát szivtam el ez idő alatt, illetve alkoholt is fogyasztottam nem kis memennyiségben 3 hétvégén! A kérdésem az lenne, hogy ez okozhatott-e maradandó kárt a magzatban, és érdemes lenne e inkább az abortuszt választanom! Nem szeretném, biztos parkapcsolatban elek! Válaszát köszönöm!
Regina

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Regina!

Ezekre a kérdésekre látatlanban nem válaszolhatok.
Ahhoz, hogy véleményt mondhassunk mindenképpen szükség lenne fizikális vizsgálatra, laborvizsgálatokra, illetve ultrahang-vizsgálatra.
Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy vizit keretében megbeszélhessük a felmerülő kérdéseket.
Online és telefonon keresztül is lehet időpontot foglalni hozzánk.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Végig partnerként kezelt

A doktornő a fennálló betegség diagnosztizálásán kívül további két lehetséges problémára hívta fel a figyelmet, és ezek kivizsgálását is javasolta. Ezt őelőtte más orvos még nem tette meg. Végig partnerként kezelt, a kezelés módjára vonatkozóan is két utat javasolt, meghagyva a döntés szabadságát.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus