Hőhullámok, éjszakai izzadás? Hormonpótlás és életmód is segíthet

Hőhullámok, éjszakai izzadás? Hormonpótlás és életmód is segíthet

Szerző: dr. Hetényi Gábor Utolsó módosítás:2023.11.15 13:41

A menopauzát átélő nők többsége ismeri a hőhullámok kellemetlen érzését és az alvást megnehezítő éjszakai izzadás jelenségét, sőt néhányan közülük még a változókor után is tapasztalhatják a tünetet. Az okokról és a megoldásokról a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, menopauza szakértő beszélt.

Online Bejelentkezés

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A menopauza tipikus tünetei a hőhullámok és az éjszakai izzadás

A hőhullámok és az éjszakai izzadás a leggyakoribb menopauza tünetek közé tartoznak, bár a gyakoriságuk, az erősségük és a tartósságuk erősen változó. A változókor Közép-Európában általában 50 év körül kezdődik a nőknél (Skandináviában és Dél-Európában ez némileg különbözik), a fenti tünetek pedig jellemzően 2-5 évig jelentkeznek.
Egy brit kutatásban 10.418, 54-65 éves korú, menopauzán átesett nőt vizsgáltak, akik valamennyien már legalább egy éve nem menstruáltak vagy hormonpótlásban részesültek. A tanulmány a hőhullámok és az éjszakai verejtékezés összefüggését vizsgálta a korral, a testtömeg-index-szel (BMI), a hormonterápiával, a méheltávolítással, az életstílussal és a nők hangulatával. A résztvevők kérdőívet töltöttek ki, amelyben beszámoltak a szociális státuszukról, a súlyukról, a magasságukról és az egészségügyi állapotukról. Három és fél évvel később megismételték a tesztet és ismét válaszoltak az életmódjukra, a súlyváltozásukra, a kezelésükre és a tüneteikre vonatkozó kérdésekre. 

A dohányzás és a stressz is rizikófaktor

Kiderült, hogy a nők 89,6 % néhányszor már tapasztalta a két legjellemzőbb tünetet, valamivel nagyobb arányban a hőhullámokat (86%), mint az éjszakai verítékezést (78%). A nők több, mint fele három év múltán is átélte a kellemetlenségeket. A tanulmány azt is megállapította, hogy a korábbi méheltávolítás, a dohányzás és a jelentősebb alkoholfogyasztás mind előrevetíthetik a két tünet későbbi megjelenését. Ugyanilyen rizikófaktornak bizonyult a tartós stressz, a depresszióra való hajlam, a korán elmaradó menstruáció és alacsonyabb iskolázottság is.
Szintén meglepő megállítása a felmérésnek, hogy a nők legalább felénél a menopauzán túl sem szűntek meg a kellemetlenségek, sőt az utolsó menstruációjuk után tíz évvel még mindig jelen voltak. A szakértők szerint a kor nem volt meghatározó a hőhullámok és a verítékezés megjelenésének gyakoriságát illetően, ugyanúgy és hasonló gyakorisággal voltak tapasztalhatók az ötvenes és a hatvanas hölgyeknél.

Megoldás: életmód és hormonterápia

Menopauza okozta hőhullámok csökkentése aktív életmóddalEz a két tünet komoly befolyásolja az érintettek életminőségét, hiszen a hőhullámok igen kellemetlenek a mindennapi szituációkban, az éjszakai izzadás pedig jelentősen rontja az alvásminőséget. Ezért jelentkezésük esetén mindenképpen ajánlatos szakorvoshoz fordulni – ajánlja a Nőgyógyászati Központ menopauza specialista orvosa. – Önmagában néhány szokás megváltoztatásával, káros szenvedély elhagyásával már sokat tehetnek a hölgyek a tünetek enyhítéséért, ezért érdemes bevezetni a rendszeres testmozgást, hűvösben aludni, gyakran szellőztetni, stresszkezelő módszereket elsajátítani és kerülni a túl fűszeres ételeket, a kávét, az alkoholt és a dohányzást. Ezeken felül át kell gondolni a hormonpótlás lehetőségét, mivel a változókori tünetek jó része az ösztrogén hormon hiányának tudható be.  A megfelelő pótlás elrendelése előtt a páciensnek mindenképpen szükséges részt vennie egy szakorvosi vizsgálaton, EKG-n, vérvételen, testsúly- és csontsűrűség mérésen, ultrahang vizsgálaton, illetve ha indokolt, más vizsgálatokon is. Az eredmények ismeretében lehet választani a biztonságos, alacsony hormontartalmú, ám hatékony szerek közül

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Margitai Barnabás

nőgyógyász, életmód orvos
  • Specialitások:
  • Nőgyógyászati rendelés (20 perc):

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • csütörtökön délelőtt 8.00 - 12.00 óráig
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

    Életmód orvosi rendelés (40 perc):

    • személyes, rendelői vizit: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. 2.emelet 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • csütörtökön délután 14.00 - 18.00 óráig
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor úr! 45 éves vagyok, kb. 40-41 éves voltam amikor elkezdődött nálam a klimax. A családunkban anyai ágon mindenkinél korán jelentkezett, így számítottam erre én is, már egy éve hogy nem is menstruálok. Egészen idén nyárig teljesen jól tudtam kezelni a hőhullámaimat, egyéb klimaxal kapcsolatos problémáimat gyógynövényes szerekkel. Nyártól azonban elkezdődött a pokol. Semmilyen szer nem hatott, a hőhullámok egyre elviselhetetlenebbé váltak, szinte folyamatosak voltak éjjel-nappal. Ehhez társult a többi probléma, az ízületi fájdalmak, a csontjaim is szinte már égtek, az idegességtől, feszültségtől is szenvedtem. Az arcom rosaceás lett, így a hőhullámok miatt állandóan ég, fáj, kivörösödik. A nőgyógyászom Ladybon tablettát írt fel, hogy ez majd segít. Sajnos eltelt több, mint egy hónap, a helyzet szinte változatlan, már akkor is szakad rólam a víz, ha nem jönnek a hőhullámok. Már pajzsmirigy vizsgálaton is túl vagyok, ott nincs semmi gond. Szeretném kérdezni, hogy a Ladybon tablettának már kellett volna hatni ennyi idő után, vagy lehet, hogy más gyógyszerre lesz szükségem?
Lilla

Dr. Margitai Barnabás

nőgyógyász, életmód orvos
Tisztelt Hölgyem,

A panaszai nem tipikusak az életkora alapján. A korai menopauza tüneteit mutatja.

Javasolt hormon vizsgálat, megállapítandó valóban hormonális változások okozzák-e a tüneteit. Javasolt csontsűrűség vizsgálat, emlő vizsgálat (mammographia) a nőgyógyászati vizsgálat és ultrahang vizsgálat mellett. Amennyiben az alkalmazott terápia (Ladybon) nem segít, javasolt más hormonpótló készítmények alkalmazása, szükség esetén dózisuk emelése átmenetileg.

Üdvözlettel:
Dr. Margitai Barnabás

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Menopauza szakértő

Változókori problémával jelentkeztem a doktor úrhoz. Nagyon készséges volt, mindent elmagyarázott nekem. 

Dr. Margitai Barnabás
Dr. Margitai Barnabás
nőgyógyász, életmód orvos