Klimax után gyakoribbak az intim fertőzések
A klimax egy sor változást idéz elő a női szervezetben, melyek hatása, valljuk be, nem a legkellemesebb. A nőknek ekkor nem elég a hőhullámokkal, az izzadással és a hüvelyszárazsággal megküzdeniük, de az intim fertőzések is gyakoribbá válhatnak. Hogy miért és hogy mi a megoldás, arról a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt.
Online Bejelentkezés
Dr. Margitai Barnabás
Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet
Megváltozott hormonháztartás
A klimax több fázisból tevődik össze, mely más-más hormonális változást hoz. Először köszönt be a premenopauza, majd a perimenopauza, amit a posztmenopauza követ. Kezdetekben csupán a progeszteron szintje csökken, később már az ösztrogéné is, míg végül mindkét hormonból csak minimális termelődik, aminek hatására elmarad a peteérés, így a menstruáció is. Sajnos ezek a hormonális változások bizony éreztetik is a maguk hatását: a nők ekkor ingerlékenységről, depresszióról, fokozott izzadásról, alvászavarokról, hőhullámokról és hüvelyszárazságról számolnak be.
Hüvelyfertőzések sűrűsödése
Kevés kivételtől eltekintve szinte nincs is olyan nő, aki ne szenvedett volna életében legalább egyszer valamilyen hüvelyfertőzéstől (sőt, nem ritka, amikor vissza-visszatérő a panasz). Amennyiben valaki belépett a klimax időszakába, úgy sajnos a megannyi kellemetlen tünet mellett számolnia kell azzal is, hogy lényegesen megnő az intim fertőzések esélye is, így akit fiatalabb korban elkerül a probléma, úgy ekkor meglepetésként érheti. Ennek hátterében több ok is húzódhat. Ekkor ugyanis a csökkenő ösztrogénszint miatt a hüvely nyálkahártyája vékonyabbá válik, valamint a hüvelyszárazság miatt apró sérülések keletkezhetnek, mely meleg ágya a káros mikroorganizmusoknak. Ezt tovább rontja az, hogy a hormonális változások nagyban befolyásolják a hüvely PH-ját, mivel gyengítik annak savasságát, a lúgos irányba tolódik (mivel ekkor csökken a lactobacillusok száma), ami szintén kedvez a gombák, baktériumok elszaporodásának.
Intim fertőzésre utaló jelek
- Megváltozott szagú/színű/állagú folyás
- Fájdalmas közösülés
- Pecsételő vérzés
- Égő, viszkető érzés
Mit lehet tenni?
Nagyon fontos - főleg klimax után- a lactobacillusokat helyreállító kúra alkalmazása bizonyos időközönként, ezáltal fenntartható/helyreállítható a hüvely savassága- mondja a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. Ezen kívül érdemes hüvelyszárazság esetén síkosítót használni a szexuális együttlétek alkalmával, hogy elkerülhetők legyenek a hüvely falának sérülései. Ezen kívül érdemes lehet ösztoréntartalmú kúpokat, tablettákat is alkalmazni, illetve kifejezetten a klimax tüneteinek az enyhítésére való hormonterápián részt venni, mivel akkor nem csak a gyakori fertőzésektől szabadulhat meg, hanem a többi kellemetlen tünetnek is búcsút inthet.
Bejelentkezés Dr. Margitai Barnabás, menopauza specialista rendelésére.
Téma szakértője
Dr. Margitai Barnabás
nőgyógyász, életmód orvos-
Specialitások:
- menopauza kezelése
- terhesgondozás (távmonitorozása a vércukor, vérnyomás, testsúly értékeknek)
- meddőség kivizsgálása, kezelése
- menstruációs zavarok
- fogamzásgátlás
-
Nőgyógyászati rendelés (20 perc):
- személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em.
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- csütörtökön délelőtt 8.00 - 12.00 óráig
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Életmód orvosi rendelés (40 perc):
- személyes, rendelői vizit: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. 2.emelet
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- csütörtökön délután 14.00 - 18.00 óráig
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Tapintatos
A doktor úr felülmúlta az elvárásaimat. Alaposan megvizsgált, minden részletről tájékoztatott. Maximálisan figyelt rám a vizit közben. A recepciós hölgyek is nagyon kedvesek és segítőkészek voltak.