Meddőség és PCOS? Fontos kérdések és válaszok!

Meddőség és PCOS? Fontos kérdések és válaszok!

Módosítás:2020.08.14 10:26

A korai vetélések aránya 15-20 százalék, ám ez az érték PCOS esetében 35-35 százalék is lehet. Miért jelenthet problémát a PCOS a gyermekvállalásnál? Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa válaszolja meg a kérdéseket.

 

Mit jelent a PCOS?

A PCOS (policisztás ovárium szindróma) minden tizedik nőt érint és sajnos a vezető meddőségi okok között tartják számon. A női szervezet hormonális megbetegedése, neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt apró ciszták sorakoznak. Egy komplex kórkép, amely azonban nem csupán a nőgyógyászati problémákat jelentheti (menstruációs zavarok, meddőség, stb.), hanem az egész hormonháztartást befolyásolja.

Mi áll a betegség hátterében?

Meddőség és PCOSA férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, és emiatt a peteérés zavart szenved. A ciklus során ugyanis nem alakul ki domináns tüsző, ami később megrepedne, hanem helyette kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták alakulnak ki a petefészkekben. A PCOS gyakran társul inzulinrezisztenciával, és tüneteit tekintve számos panaszt okozhat. Jellemzően a betegségeben szenvedők túlsúllyal küzdenek, férfias területeken fokozott szőrösödést tapasztalnak, bőrükön gyulladt aknék jelennek meg, ráadásul teherbe esési nehézségeket és vetélést is okozhat.

Tünetei tehát igen szerteágazóak: meddőség; rendszertelen vagy hiányzó menstruáció; pattanásos, zsíros bőr; emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz; megnövekedett szőrzet az arcon és a testen, hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás; súlyproblémák, elhízás.

Amennyiben felmerül a PCOS gyanúja, szükségessé válik a vérvizsgálat és az ultrahang vizsgálat, illetve számos diagnosztika is segítheti a pontosabb kórképet.

Miként kezelhető a betegség?

A PCOS gyógyszeres úton kezelhető, amelyről alapos kivizsgálás után az endokrinológus határoz, a nőgyógyász bevonásával. Szélsőséges esetekben sajnos hosszú ideig tartó gyógyszeres terápia, esetleg műtéti beavatkozás is szükségessé válhat. Fontos része a terápiának az inzulinérzékenység javítása, amelyet rendszeres és meghatározott szénhidrátbevitellel, a testsúly optimalizálásával, rendszeres testmozgással lehet elérni. Éppen ezért a komplex kezelésben közreműködik az endokrinológus és a nőgyógyász mellett diabetológus, dietetikus és mozgásterápiás szakember is.

A PCO szindróma sikeresen kezelhető és terhesség is elérhető az egészség megfelelő helyreállításával!

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Bejelentkezés PCOS kivizsgálásra és kezelésre

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

bejelentkezés PCOS kivizsgálásra és kezelésre

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Pajzsmirigy túlműködéssel kezelnek már 7 éve. 8hónapja leállították a gyógyszert, január 8-án kell visszamennem ellenőrzésre. Viszont most 25 napja késik a menstruációm, legutóbbi tesztet tegnap reggel csináltam reggeli vizeletből, ami negatív lett. Lehetséges, hogy mégis terhes vagyok? Az utóbbi hónapokban mindig késett pár napot a mesntruációm, de eddig a legtöbb az 19 nap volt. November 16-án kellett volna megjönnie, a ciklusaim 35 naposak. Pár nappal ezelőtt volt párszor olyan érzésem, mintha készülne megjönni, de sajnos semmi. Nőgyógyász sajnos január 3-tól lesz. Mi lehet a gond? Válaszát köszönöm!
Kedves Anikó!

A hormonális rendszer annyira összetett, hogy fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel nélkül nem diagnosztizálhatunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.
Amennyiben a menstruáció több mint két hetet késik, akkor egy terhességi teszt elvégzése javasolt.
Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelésre kell bejelentkezni, mert biztosat csak ultrahang-vizsgálatot követően mondhatunk.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak