Méhszájseb a gyakori fertőzések hátterében
Különböző nőgyógyászati fertőzésekkel igen sok nő találkozik élete során, melyek felléphetnek igen ritkán, de az is megeshet, hogy vissza-visszatérővé válik a probléma. Ennek hátterében több ok is húzódhat, ám gyakori, amikor “méhszájseb” okozza a panaszt. Hogy mi mindent kell róla tudni, és hogy miként lehet kezelni, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza adott választ.
Mi is pontosan az a méhszájseb?
A méhszájseb valójában nem egy seb, ugyanis ekkor nem áll fenn semmilyen hámhiány, így az elnevezés igencsak megtévesztő. Az állapot során a méhnyak csatornájában lévő hengerhámsejtek “rákúsznak” a méhszáj laphámsejtjeire. A két sejttípus külalakja különböző, így viszonylag könnyű észrevenni, hiszen egyfajta határvonal rajzolódik ki a két rész találkozásánál.
Hátterében az hüvely ph-jának eltolódása okozza, méghozzá a lúgos irányba. Mivel a méhnyak csatornájában lévő hengerhámsejtek csoportja a lúgosabb közeget kedveli, így az a savas közeget igénylő laphámsejtek helyére kúszik. Ekkor a terület ellenálló képessége csökken, így az meleg ágyat képez a fertőzéseknek, gyulladásoknak, ami a “seb” növekedését okozza.
Tünete
- Gyakori fertőzések
- Hüvelyi folyás
- Alhasi fájdalom
- Vérzés (főleg az együttlétek során)
Érdemes azonban tudni, hogy az esetek többségében nem okoz komolyabb panaszokat, és csupán nőgyógyászati vizsgálat során derül fény a problémára.
Vegye komolyan a méhszájsebet
A méhszájsebre sokan csak legyintenek, főleg, ha az kisebb mértékű. Azonban érdemes kezeltetni, egyrészt, mivel megnöveli a fertőzések kockázatát (ez terhesség során akár vetélést is okozhat), másrészt akár rosszindulatú daganatot is okozhat a gyakori fertőzések és gyulladások miatt (bár ez utóbbiban nincs egységes álláspont az orvosok körében).
Fontos, hogy amennyiben a tüneteket tapasztalja, mindenképp menjen el orvoshoz, ugyanis könnyű összekeverni a méhnyakrákkal (főleg a pecsételő vérzés miatt). Rákszűréssel azonban könnyen kideríthető, méhszájsebről, rákmegelőző állapotról, esetleg méhnyakrákról van szó- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.
Méhszájseb kezelése
Méhszájseb esetén az elsődleges a savas ph helyreállítása és a lactobacillusok visszatelepítése. Amennyiben fertőzés is van, úgy emellett kúpokkal, kenőcsökkel, esetleg gyógyszeres terápiával kell harcolni a káros mikroorganizmusok ellen. Súlyosabb esetben ecsetelésre, fagyasztásra, lézeres kezelésre van szükség. Amennyiben indokolt loop konizáció javasolt, mely az érintett terület kúp alakú kimetszését jelöli.
Nagyon fontos, ha a citológia eredménye indokolja, mielőbb meg kell kezdeni a méhanyakrák megfelelő terápiáját!
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Precíz ellátás
Gyors, precíz ellátás. Kedves recepciósok. Profi ellátás.