Méhszájseb a gyakori fertőzések hátterében

Méhszájseb a gyakori fertőzések hátterében

Módosítás:2022.11.24 08:38

Különböző nőgyógyászati fertőzésekkel igen sok nő találkozik élete során, melyek felléphetnek igen ritkán, de az is megeshet, hogy vissza-visszatérővé válik a probléma. Ennek hátterében több ok is húzódhat, ám gyakori, amikor “méhszájseb” okozza a panaszt. Hogy mi mindent kell róla tudni, és hogy miként lehet kezelni, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza adott választ.

Mi is pontosan az a méhszájseb?

A méhszájseb valójában nem egy seb, ugyanis ekkor nem áll fenn semmilyen hámhiány, így az elnevezés igencsak megtévesztő. Az állapot során a méhnyak csatornájában lévő hengerhámsejtek “rákúsznak” a méhszáj laphámsejtjeire. A két sejttípus külalakja különböző, így viszonylag könnyű észrevenni, hiszen egyfajta határvonal rajzolódik ki a két rész találkozásánál.

Hátterében az hüvely ph-jának eltolódása okozza, méghozzá a lúgos irányba. Mivel a méhnyak csatornájában lévő hengerhámsejtek csoportja a lúgosabb közeget kedveli, így az a savas közeget igénylő laphámsejtek helyére kúszik. Ekkor a terület ellenálló képessége csökken, így az meleg ágyat képez a fertőzéseknek, gyulladásoknak, ami a “seb” növekedését okozza.

Tüneteméhszájseb

  • Gyakori fertőzések
  • Hüvelyi folyás
  • Alhasi fájdalom
  • Vérzés (főleg az együttlétek során)

Érdemes azonban tudni, hogy az esetek többségében nem okoz komolyabb panaszokat, és csupán nőgyógyászati vizsgálat során derül fény a problémára.

Vegye komolyan a méhszájsebet

 A méhszájsebre sokan csak legyintenek, főleg, ha az kisebb mértékű. Azonban érdemes kezeltetni,  egyrészt, mivel megnöveli a fertőzések kockázatát (ez terhesség során akár vetélést is okozhat), másrészt akár rosszindulatú daganatot is okozhat a gyakori fertőzések és gyulladások miatt (bár ez utóbbiban nincs egységes álláspont az orvosok körében).

Fontos, hogy amennyiben a tüneteket tapasztalja, mindenképp menjen el orvoshoz, ugyanis könnyű összekeverni a méhnyakrákkal (főleg a pecsételő vérzés miatt). Rákszűréssel azonban könnyen kideríthető, méhszájsebről, rákmegelőző állapotról, esetleg méhnyakrákról van szó- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

 

Méhszájseb kezeléseméhszájseb

Méhszájseb esetén az elsődleges a savas ph helyreállítása és a lactobacillusok visszatelepítése. Amennyiben fertőzés is van, úgy emellett kúpokkal, kenőcsökkel, esetleg gyógyszeres terápiával kell harcolni a káros mikroorganizmusok ellen. Súlyosabb esetben ecsetelésre, fagyasztásra, lézeres kezelésre van szükség. Amennyiben indokolt  loop konizáció javasolt, mely az érintett terület kúp alakú kimetszését jelöli.

Nagyon fontos, ha a citológia eredménye indokolja, mielőbb meg kell kezdeni a méhanyakrák megfelelő terápiáját!

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor úr! Páromat ureaplasmával diagnosztizálták, amire mindkettőnknek doxyciklint írtak fel, 8 napon keresztül, napi 2 alkalommal. Én emellé kaptam 10 napos klion d hüvelytablettát is. Minden szükséges előírt kezelést elvégeztem, az antibiotikum szedését 3 nappal ezelőtt fejeztem be. Ma visszamentem az orvosomhoz, aki gynoflort írt fel... Bár a tünetem javultak, még mindig alhasi fájdalmaim vannak...Lehetséges, hogy nem volt sikeres a kezelésem? Nemi életet nem éltem a kezelés alatt sem, és azóta sem.
Kedves Edit!

Alhasi fájdalom hátterében nagyon sok tényező állhat, ezért sajnos fizikális vizsgálat nélkül nem diagnosztizálhatunk.
Egy vizitet tudnék Önnek javasolni, hogy részletes anamnézis felvételt és vizsgálatot követően véleményt mondhassunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász