Petefészekrák-ezért fontos az évenkénti szűrés

Petefészekrák-ezért fontos az évenkénti szűrés

Utolsó módosítás:2020.08.14 10:22

A nőgyógyászati rosszindulatú daganatok közül a legtöbben főleg a méhnyak-és a mellrákra gondolnak, viszont a petefészekrák is sok emberéletet követel, ráadásul az esetek háromnegyedében késői stádiumban diagnosztizálják. Hogy kik a veszélyeztetettek és milyen tünetek utalhatnak rá, arról dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ  nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosát kérdeztük.

Sok életet követel

A petefészekrák a nők körében az 5. leggyakoribb rosszindulatú daganattípus, ezért fontos azok rendszeres ellenőrzése, akik az emelkedett kockázatú csoportba tartoznak, hiszen a mielőbbi felismerése életmentő lehet. Sajnos ezen daganat gyors progressziót mutat, hamar áttéteket képezhet, így fontos a megfelelő időben megkezdett, megfelelő terápia.

Kiket veszélyeztet leginkább?

petefészekrákA petefészekrák kialakulásának pontos oka nem ismert, ám vannak rizikótényezői, melyek megnövelik az esélyét. Egyes típusok megjelenésében a genetika játszik kiemelt szerepet, így ha a családban előfordult hasonló daganatos megbetegedés, akkor fontos a rendszeres szűrésre járni, csakúgy, ha valaki BRCA-1 és BRCA-2 génmutációval küzd, melyek az emlőrák megjelenésért is felelősek. A vastagbélrákkal hasonló összefüggést mutat. Ezen kívül veszélyeztetettek azok is, akik nem – vagy 35 éves kor felett- szültek, nem szoptattak, a menopauzában lévők (>50) , illetve akik az olyan hormonkezelésben részesültek, melynek során mesterségesen hozták létre az ovulációt (pl. IVF, inseminatio).

Eleinte nincs figyelemfelkeltő tünete

A daganat egyik fő veszélye, hogy a korai stádiumában nincsenek különösebb tünetei, ha pedig mégis vannak, azok nem specifikusak a daganatra: ilyen panasz többek között a haspuffadás, gyomor-és bélpanaszok, deréktáji fájdalom, vérzészavarok. Érdemes tudni, hogy ezen tüneteket jóindulatú ciszta is okozhatja!. Sajnos, amikor már kifejezett jelei vannak (növekvő haskörfogat-szabad hasűri folyadék), akkor a rák már előrehaladott állapotban van.

Éppen ezért fontos, hogy ha valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik, akkor vegyen részt rendszeres (évenkénti) nőgyógyászati kivizsgáláson! Az éves nőgyógyászati vizsgálatnak része kell legyen a petefészkek hüvelyi ultrahang vizsgálata is. Bár a petefészekrák szűrési módszer még nincs rá kidolgozva, hüvelyi ultrahanggal, a tumormarkerek laborvizsgálatával és gyanú esetén képalkotó eljárásokkal (CT, MRI) felállítható a diagnózis, melynek pontosításához a daganat szövettani/citológiai tisztázása szükséges. Súlyos esetben a tumor hatalmasra nőhet, ki is tapintható- mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosa.

A műtét elkerülhetetlen

Amennyiben valakinél petefészekrákot diagnosztizálunk, úgy műtétre, vagy a kezelés megkezdéséhez szövettani mintára mindenképp szükség van. Hasi exploráció során (műtét) eltávolításra kerül a daganat, valamint az érintett szövetek (legtöbbször a méh, méhkürt, a petevezetők, a petefészkek és a cseplesz is...). Cél a látható daganatmentesség elérése a műtéttel. Emellett kemoterápiára, sugárkezelésre és egyéb onkológiai gyógyszerek alkalmazása is indokolt, ezen műtéteket és kezeléseket ezért onkológiai centrumokban kell elvégezni. A kezelések után rendszeres ellenőrző vizsgálatokon kell a betegnek részt vennie, mert a daganat kiújulhat.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktornö. Egy igen erdekes kerdessel fordulnek önhöz. A parom peniszenek oldalan van kettö kis szemölcs egymastol tavol. Ez mar evek ota megvan. Engem zavar mert egy internetes oldalon olvastam, hogy a nemi szerven megjeleno szemolcs kivetel nelkul kondiloma szemolcs, es a Hpv virus okozza. Kellemetlen mert mikor emlitettem azt mondja azonnal remeket latok. Szeretnem tudni, hogy peniszen levo szemolcs kivetel nelkul kondiloma?? Valaszat erore is köszönom.
Hajni

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Hajni!

Mindenképpen fizikális vizsgálat kell a véleményezéshez.
Bőr és nemi beteg gondozóban kellene jelentkezni.
Önnek javasolnék egy nőgyógyászati szűrővizsgálatot, ahol lehetőség van rákszűrésre, illetve szükség esetén HPV-tipizálásra is.
Készséggel látjuk rendelésünkön, ahová honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, türelmes, alapos

Bár mindennel maximálisan elégedett voltam, de kiemelném Dr. Hernádi Balázs kedvességét, szakmai hozzáértését, türelmét és alaposságát.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók