Menstruációs zavarokkal küzd? Ezek állhatnak a hátterében

Menstruációs zavarokkal küzd? Ezek állhatnak a hátterében

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:56

A menstruációs zavarok igen gyakori panasznak számítanak, és szinte nincs is olyan nő, aki ne tapasztalta volna. A havi vérzés idejét nagyban befolyásolja a stressz, ám fontos tudni, ha rendszeresen előfordul a probléma, akkor érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis betegség is állhat a hátterében. Hogy pontosan mik, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.

PCOS/IR

A PCOS, vagyis a Policisztás Ovárium Szindróma egy igen gyakori kórkép, mely inzulinrezisztenciával járhat együtt. PCOS esetén általában a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek, valamint gyakran elmarad a tüszőrepedés is. Emiatt sajnos a betegség nemcsak menstruációs zavarokat okozhat, hanem a teherbeesés esélyét is erősen rontja. A petefészkekben ultrahang segítségével számos apró tüsző figyelhető meg, sokszor ez a jelenség is segít a betegség felismerésében. A kezelésben elsődleges az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás, sok esetben azonban gyógyszeres terápiára is szükség van.

Pajzsmirigy alul-és túlműködés

A pajzsmirigy egy olyan hormontermelő szerv, mely hatással van az szervezet egész működésére, kezdve az anyagcserétől, egészen a reprodukciós rendszerig. A pajzsmirigy megfelelő működéséhez jódra van szükség, amiben hazánk sajnos nem bővelkedik- ennek következtében Magyarországon a pajzsmirigyzavarok népbetegségnek számítanak. A szerv nem megfelelő hormontermelése befolyásolja a nemi hormonok képződését is, ami menstruációs zavarokhoz vezethet. Kezelésében nagy szerepe van a hormonterápiának és szükség esetén a plusz jód bevitelének.

Progeszteronhiány, ösztrogéndominancia

A női nemi hormonok egymással finom egyensúlyban állnak. Egyik oldalon az ösztrogén hormonok vannak, melyek feladata többek között a ciklus szabályozása, míg a másik oldalon a progeszteron áll, aminek nagy szerepe van teherbeesésben és annak megtartásában. A hormonális egyensúly eltolódása számtalan dolog miatt bekövetkezhet, kedve a túl sok stressztől, egészen az olyan komoly betegségekig, mint a diabetes. Az egyensúly eltolódásának jellegzetes tünete a menstruációs zavarok fellépése, a meddőség, valamint a sorozatos vetélés. Kezelése hormonterápiával történik.

Endometriózis

Az endometriózis egy olyan betegség, melynek során a méh belső nyálkahártyája megjelenik máshol is a szervezetben- ez lehet a méh külső fala, de bizonyos esetekben akár a hasüregben is fellelhető. A sejtburjánzás ebben az esetben jóindulatú, ám sajnos a menstruációs ciklus itt is végbemegy, vagyis a vérzéses leválás a hasüregben és máshol is megtörténik. Az állapot gyakran jár együtt menstruációs zavarokkal, illetve igen fájdalmas vérzéssel.

Méhpolip, mióma

Mindkét esetben olyan sejtburjánzásról van szó, mely a méh természetes működését befolyásolhatja. A polip esetében hámeredetű, míg a mióma esetében a méhizomzat sejtjeinek fokozott jelenlétéről beszélhetünk. A mióma és a polip tünetei részben megegyeznek, hiszen a rendszertelen, bő, elhúzódó vérzés mindkét betegségnél kialakulhat, ám a polipnál darabos vérzés is felléphet - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Méhnyakrák

A méhnyakrák felismerése sajnos igen nehéz, hiszen a kezdeti stádiumban sokszor semmilyen tünetet nem produkál. Ha mégis, azok között jellemzősen megtalálható a rendszertelen, fájdalmas vérzés. Szerencsére amennyiben még  a rákmegelőző állapotban felismerik, gyógyítható, de ehhez elengedhetetlen a rendszeres nőgyógyászati szűrés.  A kezelés elsősorban műtéti.

 

Mi a teendő, ha felborul a ciklus?

Ha egy-egy vérzés kimarad, esetleg közti vérzés jelentkezik, az természetes is lehet, ám ha rendszeressé válik a jelenség, akkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni. Laborvizsgálat és nőgyógyászati konzultáció során pontosabb képet kaphat állapotáról, és utána megkezdődhet a kezelés, ami általában gyógyszeres terápiát jelent, ám súlyosabb esetben műtétre lehet szükség.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/ Doktor Nő! Gestomix 75/20 mg tablettát szedtem 5 évig, viszont most felírtak nekem Jangee 0.03/0.02 mg fogamzásgátlót. Ön javasolná a gyógyszer váltását? Melyik tabletta jobb az Ön véleménye szerint? Félek, hogy híznék az új gyógyszertől..
Renáta

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Kedves Renáta!

Javasolt bizonyos időközönként váltani a gyógyszert, hogy a kívánt hatékonyság megmaradjon.
Kolléga bizonyára gondos anamnézis felvétel és fizikális vizsgálat után jutott erre a döntésre, hogy más készítményt ír fel, mint amit korábban szedett.
Egyéni eltérések lehetnek, hogy miként reagál az egyik vagy másik készítményre, így látatlanban nem tudok Önnek véleményt mondani.
Bármilyen változást észlel, akkor a gyógyszert felíró szakorvost kell értesítse.
Természetesen készséggel állunk mi is rendelkezésére, hogy konzultáció keretében bővebb tájékoztatást tudjunk Önnek adni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Másnak is ajánlanám

A doktorno, mint mindig most is nagyon kedves es segitokesz volt. 100%-os odafigyelessel kezelte a problemamat. Szaktudasaval is meg voltam elegedve. A legtobb nogyogyaszati vizsgalatkor megalazva erzem magam, de a doktornonel semmi ilyesmit nem ereztem. Masnak is ajanlanam a doktornot.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus