Tudja, pontosan mi számít rendellenes menstruációs vérzésnek?

Tudja, pontosan mi számít rendellenes menstruációs vérzésnek?

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:57

A menstruációs zavarok igen gyakori problémának számítanak, melyek megjelenhetnek alkalomszerűen, de van, hogy hónapról hónapra sok bosszúságot okoz a nőknek. Hogy pontosan mi számít rendellenes vérzésnek és mit lehet ellene tenni, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.

Normál menstruációs vérzés

Normál esetben menstruációs vérzés kb. 28 napos ciklusonként jelentkezik (pár nap plusz/mínusz előfordulhat) és 4-7 napig tart. Állagát tekintve híg, nem találhatóak benne alvadékok és nem túl nagy és nem is túl kis mennyiségű vér távozik.  Amennyiben ettől valami eltér, az kórosnak tekinthető és problémát jelezhet.

Ovulációs vérzés: érdemes tisztában lenni azzal, hogy bár ritkán, de az ovuláció tájékán előfordulhat kisebb vérzés- ez nem számít abnormálisnak, teljesen normális jelenségről van szó, annak ellenére, hogy sokaknál nem jelentkezik. Oka, hogy kisebb vérzéssel járhat az, ahogy kitör a petesejt a tüszőből, illetve, rövid időre megugorhat ekkor az ösztrogén szintje, ami szintén vérzéssel járhat.

Beágyazódási vérzés: amennyiben sikeres volt a megtermékenyítés, úgy a megtermékenyített petesejt a soron következő menstruáció előtt kb. egy héttel beágyazódik a méh nyálkahártyájába. Ez a folyamat némi vérzéssel járhat, ám általában csak egy napig tart, kevés vér figyelhető meg, valamint inkább barnás színű váladék távozik.

Rendellenes vérzés

Amennyiben a havi vérzése eltér a fent említettektől, az rendellenes vérzésnek számít, melyet kivizsgálni szükséges!

Túl rövid/hosszú ciklus: amennyiben a ciklus 21 napnál rövidebb, illetve 35 napnál hosszabb, úgy nagy valószínűséggel nem következett be ovuláció. Ez egy-egy ciklus alkalmával megtörténhet, ám ha rendszeressé válik, úgy az problémát jelezhet, melyet legtöbbször hormonterápiával kezelni lehet (pl. PCOS, mióma, pajzsmirigyzavar, klimax).

Pecsételő vérzés: igen gyakori panasznak számít a nőgyógyászati rendelőkben a pecsételő vérzés. A panasz okának alapos és részletes felkutatása fontos momentum a kezelés szempontjából. Hátterében számtalan zavar állhat: pl. pajzsmirigyzavar, gyulladás, fogamzásgátló, premenopauza, PCOS, danatat, ösztrogéndominancia.  Amennyiben a kiváltó okot megszűnteti, úgy a kellemetlen panasztól is búcsút inthet.

Túl sok/kevés menstruációs vér: a túl kevés menstruációs vér távozása, vagy a csupán 1-3 napig tartó vérzés anovulációra, illetve premenopauzára is utalhat. A túlzott vérzés mióma, gyulladás, fertőzés, ciszta, polip gyanúját kelti fel, de okozhatja méhen belüli fogamzásgátló eszköz viselése is- mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Menstruációt megelőző barnás folyás: amennyiben a menstruációt pár napig barnás folyás előzi meg, az rendszerint progeszteronhiányra utal. A probléma nem csak kellemetlen tünetekkel járhat (pl. migrén, mellfeszülés, csökkent libidó) de a teherbeesést is megnehezíti, valamint megnöveli a vetélések esélyét is. Progeszterontartalmú készítményekkel a hiány kezelhető, ám emellett érdemes az állapot okait is felkutatni (pl. pajzsmirigyzavar).

Fájdalmas menstruáció: a túlságosan is fájdalmas menstruáció hátterében több ok is húzódhat, ám leggyakrabban miómára vagy endometriózisra utal, amelyeket gyógyszeres kezeléssel, illetve szükség esetén műtéti kezeléssel lehet csak gyógyítani.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves doktorno! A problemam az, hogy elvileg nehezebben esem teherbe, mivel a sargatesteim szama alacsony. Par eve szedtem erre gyogyszereket, de abba hagytam ket het utan. Azota nem probalkoztam babaval... Viszont az akkori orvosom azt mondta, hogy O mar talalkozott olyan paciensel, aki gyogyszer nelkul is teherbe esett. Masfel honappal ezelott, a parommal volt egy ,,balesetunk,,. Ami re ra ket napra az uj orvosom, tesztet vegzett vizeletbol, mielott felirt esemenyutani tablettat. Akkor a teszt negativ volt. Bar En ugy hallottam a beagyazodas 7 napon belul tortenik. Szoval nem tudom, hogy az aktus utan kb masfel nappal lehetett volna e egyaltalan pozitiv a tesztem. Be is vettem a gyogyszert, (verzest nem tapasztaltam)de sajnos aztan a parommal ra par napra megint egyutt voltunk, es nem vedekeztunk. Ugymond megszakitasos kozosules volt, amit nagyon az utolso pillanatban szakitottunk meg. Rola tudni kell, hogy eleg sok elovaladekot is termel. Azota gorcsos de inkabb szuro fajdalmakat ereztem alhasi tajekon. Kozeptajt is de inkabb bal oldalon. Vegig amig meg nem jott a havi verzesem. Nekem csak menstruacio elott egy hettel szoktak gorcseim lenni. Ilyen meg nem fordult elo. Viszont mentruacio utan sem maradtak abba a szuro fajdalmak. Ennek mar egy honapja. 22-en meg kellett volna jonnie a havi verzesemnek, de 24-en kezdtem tapasztalni epp hogy csak nemi barnas fele vert vagy nem is tudom. Viszont most nem erzem mar a szuro fajdalmakat. Pedig maskor ilyenkor mar menstruacios gorcsok kinoznak. Szeretnem tudni, hogy mivel hallottam sok olyan esetrol a kornyezetemben is, amelynel meg az elso 6 honapban is menstrualtak a nok... Szoval szeretnem tudni, hogy erdemes e tesztet vegeznem, akkor is ha megjonne idokozben a verzesem? Mert a megszakitasos kozosules ota a szuro fajdalmak mindezidaig jelen voltak, de eddig ilyen meg sosem fordult elo. Vegig olyan volt, mintha meg akart volna jonni, es hirtelen szo szerint pisilo rohamok jottek ram. A semmibol.. A megszakitasos kozosules masfel honappal ezelott torteni. Azert kerdem, hogy erdemes lenne e igy is tesztet vegeznem, mert nem szeretnem feleslegesen bele elni magam.Elore is koszonom a valaszat!
Tisztelt Mária!

Amennyiben továbbra sem jelentkezett a vérzése, javasolt egy terhességi teszt elvégzése. Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelést kellene felkeresni, mivel biztosat csak ultrahang-vizsgálattal mondhatunk.
Ha negatív a teszt, és továbbra is fennállnak a panaszai, akkor érdemes lenne nőgyógyászati vizsgálatra bejelentkezni, hogy kideríthessük mi állhat a tünetek hátterében.

Tisztelettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A hangja simogatta lelkem

Lőrincz doktornő nagyon szolíd ès aranyos volt! A hangja simogatta lelkem ès szakmai tájèkoztatása is cèlba talált! Nagyon jó döntès volt hogy őt választottam! Köszönöm, hogy ilyen kedves hölgyet biztosítottak a doktornő szemèlyèben!

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus