Menstruációs zavarokat is okozhat az ösztrogéndominancia

Menstruációs zavarokat is okozhat az ösztrogéndominancia

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:52

Kínzó fejfájás, vizesedés, szédülés, menstruációs problémák, ingerlékenység- szerteágazó tünetek, és látszólag semmi közük egymáshoz, ám a hormonális egyensúly felborulását jelezhetik. Az ösztrogéndominancia egyre több nőt érint manapság, és a közhiedelemmel ellentétben nem csak a menopauza tájékán jelentkezik. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát a probléma kezeléséről kérdeztük.

Hormonális egyensúly

A női hormonrendszer működésében az ösztrogén és az azt ellensúlyozó progeszteron a legmeghatározóbb. Az ösztrogén a ciklus első felében termelődik és feladata többek között a ciklus szabályozása, a méhnyálkahártya erősítése, vastagítása és a másodlagos nemi jellegek kialakítása. Pontosabb elnevezése inkább az, hogy ösztrogének, hiszen 3 típusa van: ösztradiol, ösztron, ösztriol. Hogy a hormonális egyensúly megmaradjon, ahhoz elegendő progeszteronra van szükség, melynek mennyisége az ovuláció után ugrik meg, és fontos szerepe van a szabályos menstruációs ciklusban, illetve a létrejött terhesség megtartásában.

Bár mind az ösztrogénnek, mind a progeszteronnak vannak határértékeik, ám nem csak ez, hanem az egymáshoz való arányuk is fontos, hiszen ha valamelyik eltolódik, úgy a hormonális egyensúly felborul, ami számtalan tünetet okoz.

A leggyakoribb eset, amikor az ösztrogén kerül túlsúlyba. Ennek igen szerteágazó okai lehetnek, de hátterében gyakran a helytelen életmód, a stressz és a rengeteg kemikália használata áll, de bizonyos betegségek is elidézhetik az állapotot (pl. PCOS, sárgatest elégtelenség). Ráadásul a vegyipar fejlődésével több ösztrogén-hatású anyaggal is érintkezünk (pl. kozmetikumokban parabének), ami jelentősen megnöveli a szervezet ösztrogén szintjét. Így szinte kikerülhetetlen, hogy a mai kor embere ne találkozna olyan anyagokkal, melyek elősegítik a hormonális egyensúly felbomlását.

Mivel járhat az ösztrogéndominancia?

  • menstruációs zavarok
  • meddőség, vetélés
  • fejfájás
  • mióma
  • ödéma
  • anyagcserezavarok
  • alacsony libidó

Nem kell együtt élnie a kellemetlen panaszokkal

Mint látható, az ösztrogéndominancia nem csak kellemetlen tüneteket, hanem komolyabb betegségeket is okozhat, ezért fontos mielőbbi kezelése. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza szerint amennyiben hosszú időn keresztül zavaró tüneteket tapasztal, érdemes erre a problémára is gyanakodni, melyről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni. Kezelésében az ösztrogén-hatású vegyszerek és ételek (pl. sok szója) mellőzésén kívül sokat segíthet a progeszteronpótlás, valamint az, hogy kivizsgáltatja, mi is okozza a zavart, hiszen ha az alap problémát kezelik, akkor a hormonális egyensúly visszaáll.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves doktorno! A problemam az, hogy elvileg nehezebben esem teherbe, mivel a sargatesteim szama alacsony. Par eve szedtem erre gyogyszereket, de abba hagytam ket het utan. Azota nem probalkoztam babaval... Viszont az akkori orvosom azt mondta, hogy O mar talalkozott olyan paciensel, aki gyogyszer nelkul is teherbe esett. Masfel honappal ezelott, a parommal volt egy ,,balesetunk,,. Ami re ra ket napra az uj orvosom, tesztet vegzett vizeletbol, mielott felirt esemenyutani tablettat. Akkor a teszt negativ volt. Bar En ugy hallottam a beagyazodas 7 napon belul tortenik. Szoval nem tudom, hogy az aktus utan kb masfel nappal lehetett volna e egyaltalan pozitiv a tesztem. Be is vettem a gyogyszert, (verzest nem tapasztaltam)de sajnos aztan a parommal ra par napra megint egyutt voltunk, es nem vedekeztunk. Ugymond megszakitasos kozosules volt, amit nagyon az utolso pillanatban szakitottunk meg. Rola tudni kell, hogy eleg sok elovaladekot is termel. Azota gorcsos de inkabb szuro fajdalmakat ereztem alhasi tajekon. Kozeptajt is de inkabb bal oldalon. Vegig amig meg nem jott a havi verzesem. Nekem csak menstruacio elott egy hettel szoktak gorcseim lenni. Ilyen meg nem fordult elo. Viszont mentruacio utan sem maradtak abba a szuro fajdalmak. Ennek mar egy honapja. 22-en meg kellett volna jonnie a havi verzesemnek, de 24-en kezdtem tapasztalni epp hogy csak nemi barnas fele vert vagy nem is tudom. Viszont most nem erzem mar a szuro fajdalmakat. Pedig maskor ilyenkor mar menstruacios gorcsok kinoznak. Szeretnem tudni, hogy mivel hallottam sok olyan esetrol a kornyezetemben is, amelynel meg az elso 6 honapban is menstrualtak a nok... Szoval szeretnem tudni, hogy erdemes e tesztet vegeznem, akkor is ha megjonne idokozben a verzesem? Mert a megszakitasos kozosules ota a szuro fajdalmak mindezidaig jelen voltak, de eddig ilyen meg sosem fordult elo. Vegig olyan volt, mintha meg akart volna jonni, es hirtelen szo szerint pisilo rohamok jottek ram. A semmibol.. A megszakitasos kozosules masfel honappal ezelott torteni. Azert kerdem, hogy erdemes lenne e igy is tesztet vegeznem, mert nem szeretnem feleslegesen bele elni magam.Elore is koszonom a valaszat!
Tisztelt Mária!

Amennyiben továbbra sem jelentkezett a vérzése, javasolt egy terhességi teszt elvégzése. Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelést kellene felkeresni, mivel biztosat csak ultrahang-vizsgálattal mondhatunk.
Ha negatív a teszt, és továbbra is fennállnak a panaszai, akkor érdemes lenne nőgyógyászati vizsgálatra bejelentkezni, hogy kideríthessük mi állhat a tünetek hátterében.

Tisztelettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindenre választ kaptam

Minden kérdésemre kielégítő választ kaptam.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus