Ezért befolyásolja a gyermekáldást a túlsúly

Ezért befolyásolja a gyermekáldást a túlsúly

Módosítás:2020.08.14 10:05

Egyre több nő –és férfi- küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával beszélgettünk.

Mit tapasztal, gyakoribb a túlsúllyal rendelkezőknél a meddőség, mint a karcsúbbaknál?

Egyértelműen gyakoribb, hiszen a megfelelő életmód, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás jelentősen megkönnyíti a teherbeesést, hiszen így a test már eleve fel van készülve a megtermékenyített petesejt befogadására és az embrió táplálására. Amennyiben az illető egészségtelen életet él, az bizony a testsúlyán is meglátszik, ráadásul gyakran hormonzavarra hívja fel a figyelmet a magasabb BMI, illetve fordítva, vagyis a túlsúly könnyen provokálhat hormonzavart.

Általában a túlsúly hormonproblémákhoz is kapcsolódik, ezért okoz teherbeesési nehézségeket, vagy már önmagában is megnehezíti a gyermekáldást?

Már önmagában is rontja az esélyeket, hiszen a túlsúly igencsak megzavarja a hormonrendszer működését, és ha az illető megszabadul a felesleges zsírréteg akár csak egy kis részétől is, javul a termékenység. Ám az is igaz, hogy ha már fennáll valamilyen hormonzavar, pl. PCOS, pajzsmirigy alulműködés, akkor nem elég csupán a súlyfelesleg leadása, a betegséget is kezelni kell, hogy teherbe tudjon esni a nő és zavartalan legyen a várandóssága.

A súlyfelesleg miért nehezíti meg a teherbeesést?

Egyrészt azért, mert a probléma gyakran PCOS-sel, IR-rel, pajzsmirigyzavarokkal és egyéb olyan hormonális betegségekkel járhat, melyek olyannyira felborítják a női hormonháztartást, hogy akár meddőséget is okozhatnak. Másrészt maga a zsírszövet nagyban hozzájárul az ösztrogén termeléséhez, ezért minél több valakin a zsírréteg, annál nagyobb eséllyel fog ösztrogéndominanciában szenvedni, ami jelentősen csökkenti a teherbeesés valószínűségét. Ráadásul a tüszőfolyadék is lényegesen magasabb zsírtartalmúvá válik, ami szintén rossz hatással van a megtermékenyülésre, mivel sérül a petesejt anyagcseréje.

A túlsúly okoz hormonzavart, vagy a hormonzavar okoz túlsúlyt?

Mindkettő igaz. Hiszen köztudottan vannak olyan állapotok (pl. PCOS), melyek túlsúlyt eredményeznek, de a zavar kialakulásában nagy szerepe van a nem megfelelő életmódnak, így a súlyfeleslegnek is. Tehát, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, nehéz megválaszolni, ám az biztos, hogy normál testtömeggel és egészséges életmóddal kisebb az esélye annak, hogy hormonzavar alakuljon ki.

Mit lehet tenni a gyermekáldás érdekében?

Hogy mihamarabb pozitívat mutasson a terhességi teszt, ahhoz az kell, hogy a lehető legjobb feltételeket teremtsük meg az embrió befogadásához. Ehhez az életmódváltáson kívül akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, attól függően, vajon a túlsúlyhoz kapcsolódik-e valamilyen hormonzavar. Ehhez az illetőnek be kell tartania nőgyógyásza, endokrinológusa, dietetikusa és életmódorvosa tanácsait.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves doktorno! A problemam az, hogy elvileg nehezebben esem teherbe, mivel a sargatesteim szama alacsony. Par eve szedtem erre gyogyszereket, de abba hagytam ket het utan. Azota nem probalkoztam babaval... Viszont az akkori orvosom azt mondta, hogy O mar talalkozott olyan paciensel, aki gyogyszer nelkul is teherbe esett. Masfel honappal ezelott, a parommal volt egy ,,balesetunk,,. Ami re ra ket napra az uj orvosom, tesztet vegzett vizeletbol, mielott felirt esemenyutani tablettat. Akkor a teszt negativ volt. Bar En ugy hallottam a beagyazodas 7 napon belul tortenik. Szoval nem tudom, hogy az aktus utan kb masfel nappal lehetett volna e egyaltalan pozitiv a tesztem. Be is vettem a gyogyszert, (verzest nem tapasztaltam)de sajnos aztan a parommal ra par napra megint egyutt voltunk, es nem vedekeztunk. Ugymond megszakitasos kozosules volt, amit nagyon az utolso pillanatban szakitottunk meg. Rola tudni kell, hogy eleg sok elovaladekot is termel. Azota gorcsos de inkabb szuro fajdalmakat ereztem alhasi tajekon. Kozeptajt is de inkabb bal oldalon. Vegig amig meg nem jott a havi verzesem. Nekem csak menstruacio elott egy hettel szoktak gorcseim lenni. Ilyen meg nem fordult elo. Viszont mentruacio utan sem maradtak abba a szuro fajdalmak. Ennek mar egy honapja. 22-en meg kellett volna jonnie a havi verzesemnek, de 24-en kezdtem tapasztalni epp hogy csak nemi barnas fele vert vagy nem is tudom. Viszont most nem erzem mar a szuro fajdalmakat. Pedig maskor ilyenkor mar menstruacios gorcsok kinoznak. Szeretnem tudni, hogy mivel hallottam sok olyan esetrol a kornyezetemben is, amelynel meg az elso 6 honapban is menstrualtak a nok... Szoval szeretnem tudni, hogy erdemes e tesztet vegeznem, akkor is ha megjonne idokozben a verzesem? Mert a megszakitasos kozosules ota a szuro fajdalmak mindezidaig jelen voltak, de eddig ilyen meg sosem fordult elo. Vegig olyan volt, mintha meg akart volna jonni, es hirtelen szo szerint pisilo rohamok jottek ram. A semmibol.. A megszakitasos kozosules masfel honappal ezelott torteni. Azert kerdem, hogy erdemes lenne e igy is tesztet vegeznem, mert nem szeretnem feleslegesen bele elni magam.Elore is koszonom a valaszat!
Tisztelt Mária!

Amennyiben továbbra sem jelentkezett a vérzése, javasolt egy terhességi teszt elvégzése. Pozitív eredmény esetén nőgyógyászati szakrendelést kellene felkeresni, mivel biztosat csak ultrahang-vizsgálattal mondhatunk.
Ha negatív a teszt, és továbbra is fennállnak a panaszai, akkor érdemes lenne nőgyógyászati vizsgálatra bejelentkezni, hogy kideríthessük mi állhat a tünetek hátterében.

Tisztelettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak