Ezért befolyásolja a gyermekáldást a túlsúly

Ezért befolyásolja a gyermekáldást a túlsúly

Utolsó módosítás:2020.08.14 10:05

Egyre több nő –és férfi- küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával beszélgettünk.

Mit tapasztal, gyakoribb a túlsúllyal rendelkezőknél a meddőség, mint a karcsúbbaknál?

Egyértelműen gyakoribb, hiszen a megfelelő életmód, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás jelentősen megkönnyíti a teherbeesést, hiszen így a test már eleve fel van készülve a megtermékenyített petesejt befogadására és az embrió táplálására. Amennyiben az illető egészségtelen életet él, az bizony a testsúlyán is meglátszik, ráadásul gyakran hormonzavarra hívja fel a figyelmet a magasabb BMI, illetve fordítva, vagyis a túlsúly könnyen provokálhat hormonzavart.

Általában a túlsúly hormonproblémákhoz is kapcsolódik, ezért okoz teherbeesési nehézségeket, vagy már önmagában is megnehezíti a gyermekáldást?

Már önmagában is rontja az esélyeket, hiszen a túlsúly igencsak megzavarja a hormonrendszer működését, és ha az illető megszabadul a felesleges zsírréteg akár csak egy kis részétől is, javul a termékenység. Ám az is igaz, hogy ha már fennáll valamilyen hormonzavar, pl. PCOS, pajzsmirigy alulműködés, akkor nem elég csupán a súlyfelesleg leadása, a betegséget is kezelni kell, hogy teherbe tudjon esni a nő és zavartalan legyen a várandóssága.

A súlyfelesleg miért nehezíti meg a teherbeesést?

Egyrészt azért, mert a probléma gyakran PCOS-sel, IR-rel, pajzsmirigyzavarokkal és egyéb olyan hormonális betegségekkel járhat, melyek olyannyira felborítják a női hormonháztartást, hogy akár meddőséget is okozhatnak. Másrészt maga a zsírszövet nagyban hozzájárul az ösztrogén termeléséhez, ezért minél több valakin a zsírréteg, annál nagyobb eséllyel fog ösztrogéndominanciában szenvedni, ami jelentősen csökkenti a teherbeesés valószínűségét. Ráadásul a tüszőfolyadék is lényegesen magasabb zsírtartalmúvá válik, ami szintén rossz hatással van a megtermékenyülésre, mivel sérül a petesejt anyagcseréje.

A túlsúly okoz hormonzavart, vagy a hormonzavar okoz túlsúlyt?

Mindkettő igaz. Hiszen köztudottan vannak olyan állapotok (pl. PCOS), melyek túlsúlyt eredményeznek, de a zavar kialakulásában nagy szerepe van a nem megfelelő életmódnak, így a súlyfeleslegnek is. Tehát, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, nehéz megválaszolni, ám az biztos, hogy normál testtömeggel és egészséges életmóddal kisebb az esélye annak, hogy hormonzavar alakuljon ki.

Mit lehet tenni a gyermekáldás érdekében?

Hogy mihamarabb pozitívat mutasson a terhességi teszt, ahhoz az kell, hogy a lehető legjobb feltételeket teremtsük meg az embrió befogadásához. Ehhez az életmódváltáson kívül akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, attól függően, vajon a túlsúlyhoz kapcsolódik-e valamilyen hormonzavar. Ehhez az illetőnek be kell tartania nőgyógyásza, endokrinológusa, dietetikusa és életmódorvosa tanácsait.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Nő/Úr! 47 éves vagyok, februárban volt utoljára menzeszem. Előtte 1-2 évben már rendetlenkedett, kimaradt 1-2 max 3 hónap is. De gondolom ez még természetes, a menopauza velejárója. Szerencsére, nekem soha nem volt az életemben nőgyógyászati panaszom, annak ellenére sem, hogy néhány éve kiderült, van egy nagyobb méretű miómám. Az elmúlt napokban elkezdtem könnyű hasizom tornát végezni, és úgy 2-3 nap után észre vettem kicsi pecsételést (ha jól emlékszem csak torna után) Először sötétebb színű, alig kivehető (mivel színes fehérnemű volt rajtam) aztán legközelebb már, szintén torna után, pici pirosas pecsételés is volt, ezután a vizelet is kicsit barnás lett, benne kevés nyálkahártya darabkákkal, mint menzesz előtt szokott. Azt hittem megfog jönni. Aztán abbahagytam a tornát, és a tünetek megszűntek, azóta sem tapasztaltam semmit. Egyszer még próbálkoztam a tornával, de nem vettem észre utána pecsételést, de tovább mégsem mertem csinálni. Időközönként tornáztam én azelőtt is, de akkor nem voltak ilyen tüneteim. Most attól félek, jelezhet-e ez valami betegséget, komoly problémát? Többször éreztem az elmúlt hónapokban, hogy érzékenyek a melleim, kicsit fájt a hasam is, de a menzesz mindig elmaradt.Készülök az UH vizsgálatra, csak nagyon félek a diagnózistól. Ha méhnyálkahártya megvastagodás áll fenn, minden esetben kell küretet végezni, vagy csak ha rosszindulatú elváltozás gyanúja tapasztalható? Egyáltalán fél év alatt kialakulhat rosszindulat, vagy akkor az már korábban elkezdődhetett? Mert erre utaló információt sehol sem találok, hogy a méhnyálkahártya rosszindulat mennyi idő alatt alakulhat ki. A ménnyálkahártya megvastagodás minden nem menstruáló hölgynél kialakulhat, vagy erre vannak hajlamosító tényezők? .Van okom aggodalomra? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Zsuzsanna
Kovács Zsuzsanna

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Zsuzsanna!

Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy egy vizit keretében a fizikális vizsgálatokat és a részletes anamnézis felvételt követően megbeszélhessük a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Türelmes, odafigyelő, érdeklődő

Megnyugtató légkört teremtett, kedves, közvetlen magatartásával azonnal oldotta a feszültséget. Nem is éreztem magam orvosnál. Türelmes, odafigyelő, érdeklődő, azt éreztem, hogy megérti a problémámat és segíteni akar. Magyarázatával átadott olyan alapismereteket, melyek segítségével megérthettem, mi van a panaszom hátterében. Kifejezetten pozitív tapasztalat!

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus