A fogamzásgátló szedése egyes esetekben veszélyes is lehet

A fogamzásgátló szedése egyes esetekben veszélyes is lehet

Utolsó módosítás:2020.08.13 15:02

A családtervezés a társadalom egyik alapigénye. Ma már az emberek szeretik tudni, illetve szeretik befolyásolni azt, hogy mikor, és hogy hány gyerekük legyen. Az alap eszköztárban a leghatékonyabb fegyvert a hormonális fogamzásgátlók jelentik. Hatékonyságuk azonban veszélyeket is rejthet, hiszen egyes esetekben a szedésük nem javasolt, mivel komoly gondokat is okozhatnak, köztük trombózist, vagy magasvérnyomást. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

A családtervezés a társadalom egyik alapigénye. Ma már az emberek szeretik tudni, illetve szeretik befolyásolni azt, hogy mikor, és hogy hány gyerekük legyen. Az alap eszköztárban a leghatékonyabb fegyvert a hormonális fogamzásgátlók jelentik.

Hatékonyságuk azonban veszélyeket is rejthet, hiszen egyes esetekben a szedésük nem javasolt, mivel komoly gondokat is okozhatnak, köztük trombózist, vagy magasvérnyomást. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Vérzéses rendellenesség

A szervezetben a vérzés és véralvadás egyensúlya kiemelt jelentőséggel bír. A két folyamat tökéletes működése teszi lehetővé, hogy sérülés esetén megalvadjon a vér, ugyanakkor azt is biztosítja, hogy ne keletkezzenek az erekben trombusok, vagyis vérrögök. A folyamatok egyrészt igen bonyolultak-összetettek, másrészt (egyes esetekben) hormonális befolyás alatt is állnak.

Véralvadási problémák

Az antitrombin nevű fehérje a májban szintetizálódik, (és) feladata a véralvadási enzimek megkötése, vagyis annak biztosítása, hogy a vér ne alvadjon meg akkor, amikor arra nincsen szükség. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy a hormonális fogamzásgátlók szedése ennek a fehérjének a szintézisét befolyásolja, csökkenti, ezáltal növelheti meg a trombózis kockázatát.

Magasvérnyomás

Egyes fogamzásgátlókkal nagyobb mennyiségben jut ösztrogén a szervezetbe. Ennek a női hormonnak pedig hatása van az angiotenziogén termelődésére, mely többek között felelős lehet a vérnyomás emelkedéséért. A májban lebomló extra ösztrogén a szintén a májban létrejövő angionenzinogén szintézisét gátolja. Magasvérnyomás betegség esetén ezért a hormonális fogamzásgátlás előtt mindenképpen szakorvosi konzultáció szükséges.

Krónikus máj és vesebetegségek

Több olyan krónikus máj és vesebetegség is létezik, melyeknél a hormonális fogamzásgátlók ronthatnak a helyzeten. A bevitt extra hormonmennyiség lebontásáért ez a kért szerv felel, vagyis az amúgy is beteg szerveket tovább terheli a tabletta szedése. Ilyen esetekben természetesen az orvos utasításaira kell hagyatkozni.

Migrén, diabétesz, mióma

Ezek a betegségek nem kizáró okai a hormonális fogamzásgátlásnak, ám meglétük esetén mindenképpen orvosi konzultáció szükséges. Ebben az esetben is a női nemi hormonok extra bejuttatása a probléma, mivel ezen betegségek mindegyikét befolyásolhatják, ronthatják ezek az anyagok

A hormonális fogamzásgátlás az egyik leghatékonyabb módja a családtervezésnek, így azt elvetni nem érdemes. Minden esetben, ha új készítmény mellett dönt, vagy megkezdi a fogamzásgátlást – hosszabb kihagyás után is – érdemes kivizsgáltatnia magát, hogy biztosan a megfelelő készítményt szedje.

Ebben természetesen nőgyógyász szakvéleményre kell támaszkodni, hiszen a nem megfelelően szedett, illetve a nem megfelelő összetételű tabletták akár komoly gondokat is okozhatnak, amiket könnyebb és jobb elkerülni, mint később kezelni, helyrehozni.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

2017-05-14 11:19:22 Üdvözlöm. Azt szeretném megkérdezni hogy terhesség alatt ártalmas, veszélyes külső vibrátor használata? A többszörös, több orgazmus ártalmas, veszélyes lehet?
Tünde

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Tünde!

A külső vibrátor használata nem ártalmas a terhességre. Viszont a terhesség előrehaladtával a többszörös orgazmus okozhat problémákat. Az orgazmus méh-összehúzódásokat eredményezhet.
Ezzel kapcsolatban keresse fel orvosát.
További szép napot.
Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Emlékezett rám

Tetszett, hogy mindig elmondja, mikor mit fog csinálni. Tetszett, hogy még csak másodszor voltam nála, de több hónap után is emlékezett rám. (Ezek alapvető dolgok, amit sajnos elég kevés helyen látni.)

Dr. Turi Zsuzsanna
Dr. Turi Zsuzsanna
szülész-nőgyógyász, diabetológus