Gyógyuljon ki a hüvelygyulladásból

Gyógyuljon ki a hüvelygyulladásból

Utolsó módosítás:2020.08.14 10:10

Szinte minden nő találkozik vele élete során, mégis igen kevés szó esik róla. A hüvelygyulladás nem csak kellemetlen, hanem visszatérő is lehet, ezért mielőbbi orvosi kezelést igényel. A témában dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza van a segítségünkre.

Fájdalmas együttlét, égő, viszkető érzés utalhat a problémára

A vaginitis, vagy vulvovaginitis a hüvely és/vagy a külső nemi szervek gyulladását jelenti. Jellemző tünete a piros, vörös, duzzadt nemi szerv, a kellemetlen szexuális együttlét, a fájdalmas vizelés, viszketés, valamint a kellemetlen szagú hüvelyi folyás. Ám, mint sok már esetben, itt is igaz, hogy a tünetek nem mindig jelentkeznek egyszerre, sőt, más, kevésbé jellemző panaszok is megjelenhetnek, attól függően, mi is váltja ki a gyulladást.

A tünetek megjelenését nagyban befolyásolja tehát, hogy mi is az alap probléma. A lehetséges okok között szerepel az egyik leggyakoribb fertőzési lehetőség, a gomba. Ebben az esetben égő, viszkető érzéssel és fehér, túrós hüvelyi folyással lehet számolni.

A fertőzés lehet továbbá bakteriális is, mely akár szexuális úton terjedő probléma is lehet. A baktériumok túlzott jelenlétére jellemzően a szürkés, halszagú hüvelyi váladék hívja fel a figyelmet.

Ezeken kívül parazitafertőzés és több fajta vírus is okozhat hüvelygyulladást. Előbbi esetben mindenképpen egy szexuális úton terjedő betegségről van szó (trichomonas), mely szürkészöld színű váladékkal jár, mely bő és kellemetlen szagú.

Érdemes tudni, hogy a vaginitis hátterében nem csak betegség állhat. Gondot jelenthet a nem megfelelő, a túl sok a kemikália használata. Itt a síkosítók, illetve az irrigátorok túlzott használata is értendő. Mindemellett a változókor és a menopauza is kiválthatja közvetve a tüneteket, mivel ekkor gyakran lép fel hüvelyszárazság, és az ösztrogénhiányos állapotban a kóros mikroorganizmusok is könnyebben elszaporodhatnak.

Mit tehetünk ellene?

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza elmondta, hogy a vaginitis minden esetben szakorvosi konzultáció után kezelhető, hiszen kenetvétel útján először mindenképpen meg kell állapítani a kiváltó okot. Ha ez megvan, akkor sok esetben akár vény nélkül kiváltható szerek, antibiotikumok, ecsetelők, tabletták is megoldják a gondot, de az is elképzelhető, hogy hosszasabb kezelés elé néz a páciens- főleg, ha visszatérő problémáról van szó. Célszerű mindezek mellett hüvelyi flórapótló (lactobacillus) kezelést is végezni!

Fontos megjegyezni, hogy a vaginitis elkerülése érdekében a túl szűk alsóruházatot kerülni kell, az intim mosakodó szereket elsősorban külsőleg érdemes használni, a hüvelyben csak alkalomszerűen. Ezen kívül monogám kapcsolatot célszerű folytatni, illetve fertőzéskor kerüljük a tampon használatát, valamint ügyelni kell a megfelelő intim higiéniára. Ha megállapításra került a hüvelygyulladás, de nem jelentkezik szexuális együttlét során fájdalom, akkor is mindenképpen óvszert érdemes használni, mivel a partner is fertőzött lehet (éppen ezért fontos a férfi kivizsgálása is).

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! 2 évig szedtem a Dienille fogamzásgátló tablettát! És most idén Februárban abba hagytam mert babát szeretnénk! Májusban elmentem egy citologia szűrésre és ott kiderült hogy P3 lett a cytológiám mellette pedig HPV virust is találtak kaptam erre kaptam ISOPRINOSINE tablettát aminek a szedése meg folyamatban van ! Viszont az orvosom avval nyugtatt hogy ettől èn meg lehetek terhes ! Ennek mennyi az esélye Doktornő ? Vagy nem ajánlot ebbe a státuszba teherbe esnem ? Nagyon szeretnék kisbabat és sajnos lassan fél éve probálkozunk de hiába ! Előre is köszönöm válaszát!
Cintia

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Cintia!

Nagyon sajnálom, de részletes anamnézis felvétel és fizikális vizsgálat hiányában nem diagnosztizálhatunk.
Ezekről a kérdésekről elsősorban a kezelőorvosával kellene beszéljen, mert ő ismeri pontosan az Ön anamnézisét, illetve hogy a terápiában hol tartanak.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Türelmes, odafigyelő, érdeklődő

Megnyugtató légkört teremtett, kedves, közvetlen magatartásával azonnal oldotta a feszültséget. Nem is éreztem magam orvosnál. Türelmes, odafigyelő, érdeklődő, azt éreztem, hogy megérti a problémámat és segíteni akar. Magyarázatával átadott olyan alapismereteket, melyek segítségével megérthettem, mi van a panaszom hátterében. Kifejezetten pozitív tapasztalat!

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus