Méhmiómák: a terhesség idején megnövekedhetnek!

Méhmiómák: a terhesség idején megnövekedhetnek!

Utolsó módosítás:2021.09.30 13:55

A terhesség időszakában növekedhet a miómák mérete főként hormonális tényezők miatt. Fontos figyelemmel kísérni ezeknek a jóindulatú elváltozásoknak az elhelyezkedését, növekedését, mert bizonyos esetekben kockázatot jelentenek koraszülésre vagy vetélésre. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

 

Fogamzóképes korban jellemző a miómák kialakulása, ez az egyik leginkább problémát okozó nőgyógyászati megbetegedés, a 35 év alatti nők 2,5 százalékánál fordul elő.

mióma, méhmióma, nőgyógyászati daganat, rákszűrés, dr. hernádi balázs, nőgyógyászati központA méhnyálkahártyát bedomborító (submucosus), a méh külső felszínén elhelyezkedő (subserosus) és magában a méhizomban (intramurális) kialakuló jóindulatú elváltozások. Újabban, az ennél részletesebb FIGO I.-VIII. osztályozást alkalmazzák. Növekedése, elhelyezkedése szerint változatos panaszokat okoz. Hosszú évek alatt lassan fejlődve, akár egyszerre több mióma együttes megjelenése sem ritka, egy-két év alatt azonban megduplázódhat a méretük, sőt, hatalmasra képesek megnőni, a kocsányos típusúak megcsavarodhatnak.

Beszélnie kell a problémáról nőgyógyászának!

Kezdetben teljesen tünetmentesek a miómák, később jellemző lehet a menstruációs zavar (rendszertelen, bő, darabos vérzés), erős vizelési inger, nyomásérzés, valamint fájdalom a hasban. Ezek mind figyelmeztető jelek arra, hogy valami nincs rendben.

A szövődményes terhesség és szülés, akár a meddőség kivédése érdekében nagyon fontos a miómák rendszeres, félévenkénti szűrővizsgálata, akár fizikálisan. Segítheti a pontosabb meghatározást az ultrahang és a MR vizsgálat.

Miómák: műtét vagy gyógyszeres kezelés?

Az eredmény birtokában dönt arról a nőgyógyász, hogy szükséges-e elvégezni a műtéti beavatkozást (endoszkópia: hiszteroszkópia és laparoszkópia, feltárásos műtét), illetve indokolt-e a gyógyszeres kezelés, amely a műtét helyett jelenthet megoldást a miómára. A sebészeti beavatkozás előtti vagy önálló gyógyszeres terápia sokszor csökkenti a terhelést, a panaszokat, a miómák méretét. Van arra is eset, amikor egyik sem indokolt, azonban a rendszeres kontroll ilyenkor is fontos. És nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a szövettani eredmény hiányában csak egy növekvő, bizonytalan tumorról van szó – hangsúlyozza a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Hüvelyi kenettenyésztés során Ecoli és Klebsiella penuomoniae tenyésztett ki (gomba negatív), amire kaptam Aktil duot, 2 hétig szedtem. A készítmény nem hatott, ezért egy hónap múlva egy 9 napos Azi Sandoz kúrát csináltam, de nem múltak el a tüneteim. Nagyon enyhe folyásom van, ami nem zavarna, mert tényleg minimális, de emellé társul egy égő, szúró érzés időnként, ami nagyon kellemetlen. A tüneteim már fél éve fenn állnak, és úgy érzem semmi nem használ. Kérem segítsen, ön milyen antibiotikumot írna fel, mit tanácsolna? Rengeteg hüvelyflóra helyreállító kúpot használtam már, Idelyn, Gynophilus stb. Ha csak simán ezt használnám, elmúlhatna a fertőzésem? Rengeteg pénzt költöttem erre, de semmi haszna az egésznek, nagyon el vagyok keseredve. Várom válaszát! Köszönettel: Laura
Laura

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Laura!

Önnek nagy valószínűséggel bakteriális vaginosisa van, amire létezik a megfelelő kezelés.
Azonban, ha speciális kórokozó a felelős egy STD panel elvégzése javasolt, ilyenkor a kitenyésztett baktériumok csak másodlagosak, és a nem megfelelő antibiotikum csak ezeket pusztítja el, a probléma megoldatlan marad.
Kérjen időpontot és elvégezzük a vizsgálatokat a megfelelő kezeléshez.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Azzal voltam megelégedve a legjobban, hogy mindenki segítőkész és kedves volt! KÖSZÖNÖM!

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók