Nem sikerül teherbe esnie? Ezeket a hormonvizsgálatokat érdemes elvégeztetnie

Nem sikerül teherbe esnie? Ezeket a hormonvizsgálatokat érdemes elvégeztetnie

Módosítás:2020.08.13 14:09

Meddőségről abban az esetben beszélünk, amikor védekezés nélkül egy év után sem jön létre terhesség. Ennek oka több minden is lehet, ám sokszor a nő hormonális zavarai állnak a sikertelenség mögött. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa a legfontosabb hormonvizsgálatokat sorolja meddőség esetén.

Pajzsmirigyfunkciók

A várandósság útjában igen gyakran pajzsmirigyprobléma húzódik. A szakemberek szerint a legideálisabb, ha teherbeeséskor a TSH szintje 1-2,5 mIU/l között mozog, ezért ha ettől a tartománytól eltér az eredmény, akkor azt gyógyszerrel szükséges normalizálni. Amennyiben a TSH értéke a referenciatartományon kívül mozog, úgy a pontos diagnózis érdekében fontos továbbá a pajzsmirigy hormonjainak (T3,T4) és például az ATPO szintjét is ellenőriztetni.

Cukorterhelés

A 2-es típusú cukorbetegség és az inzulinrezisztencia (IR) gyakran lappangva alakul ki, ezért igen sokszor a meddőségi kivizsgálás során derül fény a problémára. Fontos, hogy a cukorterhelés során ne csupán a glükóz szintjét figyeljék, hanem az inzulin mennyiségét is, ugyanis IR esetén általában a cukorértékek a normál tartományon belül vannak, miközben az inzulin sokszorosára is emelkedhet. A betegség gyógyszerrel, diétával és testmozgással orvosolható.

Ösztrogén

Az ösztrogén a legfontosabb női nemi hormon, melynek szintje a menopauza táján csökkenn. Fontos szerepe van a ciklus szabályozásában és a teherbeesésben, ám lényeges, hogy az ösztrogén/progeszteron egyensúlya ne boruljon fel, ugyanis az ösztrogéndominancia lényegesen csökkenti a teherbeesés lehetőségét.

Progeszteron

A progeszteronnak kiemelt szerepe van a ciklus szabályozásában, valamint a terhesség létrejöttében és megtartásában. Normál esetben szintje az ovuláció után jelentősen megemelkedik, így lehetővé teszi az esetleges beágyazódást. Amennyiben nem mutat pozitívat a terhességi teszt, úgy előfordulhat, hogy progeszteronhiány áll fenn. A problémára leggyakrabban rendszertelen vérzés és a menstruációt megelőző barnás folyás hívja fel a figyelmet. Szerencsére hormonpótlással kezelhető a hiány, de nem árt tudni, hogy sokszor IR-re, pajzsmirigyzavarra vagy D-vitamin hiányra utal, melyeket szintén kezelni szükséges!

Prolaktin

A terhesség megtartásáért, valamint a tejelválasztásért felelős prolaktin előfordulhat, hogy várandóság nélkül is magasabb mennyiségben van jelen. Ez lényegesen megnehezíti a teherbeesést, ugyanis gátolja a nemi hormonok termelődését. A megemelkedett érték hátterében leggyakrabban stressz áll, ám nem ritka, amikor egyéb betegséget jelez (pl. pajzsmirigy alulműködés, IR, agyalapi mirigy daganata). A probléma sokszor a stressz csökkentésével vagy gyógyszerek terápiával kezelhető, ám ha daganat okozza, akkor műtétre lehet szükség.

LH/FSH

A gonadotrop hormonok közé tartozó LH és FSH a petefészek hormon-szabályozásában vesz részt, így fontos szerepe van tüszőérésben-és repedésben. Érdemes tudni, hogy a két hormon egymással egyensúlyban van, így ha ez valamilyen okból felborul, az kihat a teherbeesésre is. Megeshet, hogy a probléma fennállása PCOS-re hívja fel a figyelmet- mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

AMH

Az Anti Müller Hormon lényegében a nők fogamzóképességéről ad pontosabb felvilágosítást, ugyanis előre jelzi a jövőben termelődő petesejtek mennyiségét. Az életkor előrehaladtával egyre inkább csökken a szintje, így ekkor a teherbeesési esélyek is romlanak. Alacsony AMH szint esetén IVF-re lehet szükség, ám ha egy bizonyos szint alá esik a mennyisége, úgy a mesterséges megtermékenyítésre is csekély az esély.

Tesztoszteron

Az egyik fő férfi nemi hormon, a tesztoszteron a női szervezetben is megtalálható, csak kevesebb mennyiségben. Azonban vannak olyan állapotok, amikor szintje a kelleténél magasabb- ez teherbeesési nehézségeket okozhat, ám gyógyszeres kezeléssel és az alap betegség terápiájával visszaállítható a hormonális egyensúly.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy 8+3 hetes UH-n voltam és ezt le is fotóztam.A képen úgy néz ki mintha két baba lenne,de ebben nem vagyok biztos.Az orvos nem mondott semmit sem,de az ismerősök akiknek ikreik vannak mind azt mondják hogy nekik is ilyen volt a kép.Egy ikres facebook csoportban is ehez hasonló képeket láttam.Elmentem egy másik orvoshoz,de ott azt mondták hogy indokolatlanúl nem adnak időpontot.Hova mehetnék tovább?Maga tud e segíteni így kép alapján? Válaszát köszönöm.
Tisztelt Szabina!

Szívesen állunk rendelkezésére. Vizit keretében a szükséges ultrahang-vizsgálat elvégzését követően fogunk tudni válaszolni a kérdésére.
Amennyiben megtisztel minket bizalmával, online és telefonon is van lehetőség időpontot foglalni rendeléseinkre.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak