Tudjon meg mindent a klimax kezeléséről

Tudjon meg mindent a klimax kezeléséről

Utolsó módosítás:2020.08.14 09:50

A klimax bár nem betegség, mégis számos olyan tünettel jár, ami rányomja a bélyegét az illető mindennapjaira, ráadásul a hormonális változások olyan szövődmények kialakulásához is vezethetnek, mint a csontritkulás, vagy bizonyos daganatok megjelenése. Éppen ezért alkalmaznak ma már nagy hatékonysággal hormonpótlást a változókorba lépő nőknél, melynek segítségével gyors javulás következik be a közérzetben. Ennek ellenére a mai napig fenntartásokkal kezelik ezt a fajta terápiát, tartva az esetleges mellékhatásoktól. Vajon jogos a félelem? A témáról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

A nők életében vannak időszakok, amikor jelentős hormonális változásokon mennek keresztül: ilyen a pubertás, a várandósság, valamint a menopauza. Mindhárom esetben kellemetlen panaszok léphetnek fel, ami később, a hormonális egyensúly visszaállása után meg is szűnnek. Igenám, viszont a klimax akár 10-15 évig is eltarthat, amit kezdetben a progeszteron, később az ösztrogén szintjének csökkenése okoz. Mivel hosszú évekig megkeserítheti a mindennapokat, érdemes még a tünetek megjelenésekor átgondolni azt, hogy mivel tudná csillapítani a hőhullámait, valamint az ingerlékenységét, és miként lehetne javítani a közérzetén.

Hormonpótlás formái

Manapság több fajta hormonterápia közül lehet választani, melyet a hormonpótlásban jártas nőgyógyász szakorvos alapos előzetes állapotfelmérés után javasol. A modern készítmények lényegesen megbízhatóbbak elődeiknél és kevesebb mellékhatással is kell számolni- természetesen, ha betartja az orvos utasításait és nem alkalmazza tovább a szereket, mint az javallott.

Alapvetően két fajta hormonterápia létezik: van egy és két komponensű készítmény is, tehát van, amely csakis az egyik női nemi hormont tartalmazza és olyan, amelyben mind az ösztrogén, mind a progeszteron megtalálható. Ma már szerencsére igen alacsony hormontartalmú szerekkel megfelelő eredményt lehet elérni, megkönnyítve ezzel az idősödő nők életét.

Maga a hormonpótlás általában tabletta formájában történik, ám lehet kapni még bőrre ragasztható tapaszokat, orrspray-t, illetve hüvelygéleket-kúpokat is. (Érdemes tudni, hogy nem csak a hüvelyben alkalmazott készítmények javítanak a hüvelyszárazságon, hanem önmagában a hormonterápia). Maguk a hormonok igen gyorsan felszívódnak a bőrön és a nyálkahártyán keresztül, így hamar jobb közérzetet tudnak biztosítani - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.

klimax kivizsgálása Előzetes vizsgálatok

  • hormon vizsgálat (progeszteron, ösztrogén, LH, FSH, tesztoszteron)
  • nőgyógyászati UH vizsgálat
  • emlő UH/mammográfia
  • egyéni/családi anamnézis

Nem csupán a tüneteket enyhíti, de véd is hormonpótlás

Érdemes tudni, hogy terápia nélkül a klimax több, igen komoly és veszélyes szövődményt is okozhat. A legismertebb a csontritkulás és bizonyos daganatokra való fokozott hajlam, de a mérsékelt ösztrogénszint miatt csökken az erek rugalmassága, megnő a szívinfarktus veszélye, valamint megnő a koleszterinszint is. így tehát megfelelő, személyre szabott hormonterápiával a zavaró panaszok mellett megelőzhető a klimax okozta szív-és érrendszeri problémák kialakulása is.

Ellenjavallatok

  • daganatok
  • fokozott trombózishajlam, trombofília
  • már kialakult szív-és érrendszeri betegség

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Téma szakértője

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász, endokrinológus

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Segítségét szeretném kérni egy kérdésben. Sajnos nőgyógyászomtól nem tudok tanácsot kérni, mert szabadságon van júliusban, így Önhöz fordulok. Áprilisban P3 cytológia eredményt diagnosztizáltak nálam, így azóta óvszerrel védekezünk párommal. Májusban újabb leletet vettek, de hála Isten P2 eredményt kaptam. Augusztusban megyek újabb szűrésre. A HPV szűrés folyamatban van, eredményre várok. Kérdésem lenne, hogy páromnak elegendő védelmet nyújt az óvszer használata, illetve ha tünet mentes vagyok óvszer nélkül is szeretkezhetünk-e? Nem szeretném sem Páromat, sem Magamat kockázatnak kitenni. Ebben a kérdésben szeretném kérni véleményét. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Mónika
Mónika

Dr. Lőrincz Ildikó

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Mónika!

Azt javasolnám Önnek, hogy amíg nem tud konzultálni az orvosával addig használjanak óvszert, mert az védelmet nyújt a szexuálisan terjedő betegségekkel szemben.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindenre választ kaptam

Minden kérdésemre kielégítő választ kaptam.

Dr. Lőrincz Ildikó
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász, endokrinológus