A menopauza nem jelenti a lehetőségek végét, de a helyzetet nagyon megnehezíti

A menopauza nem jelenti a lehetőségek végét, de a helyzetet nagyon megnehezíti

Módosítás:2020.08.13 15:59

A biológiai óra jellemzően akkor kerül a beszélgetés középpontjába, amikor egy nő gyermekvállalási idejéről esik szó. Napjainkban a későbbi terhességek, a 35, vagy akár 40 év feletti gyermekvállalások sem olyan ritkák. Ám azzal számolni kell, hogy egyes esetekben az a bizonyos óra sajnos gyorsabban ketyeg, mint ahogyan számítanánk rá. A témában dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

Mi az a korai menopauza?

A menopauza, vagyis a változókor a nők életének az a része, amikor a petefészkek működése fokozatosan leáll. Ez jellemzően 50 éves kor körül következik be, és végérvényesen lezárja a természetes teherbeesés lehetőségét.

Egyes esetekben a menopauza bekövetkezhet 40 éves kor alatt is, ami sajnos komoly lelki megterhelést jelent a gyermektelen, de babára vágyó nőknek. A korai menopauza hátterében állhatnak természetes folyamatok is, de az is előfordul, hogy orvosilag szükséges indukálni az állapotot.

Milyen tünetei vannak a korai menopauzának?

A korai, és az átlagos időben bekövetkező változókor tünetei nem térnek el egymástól. A probléma igazából az, hogy a jeleket gyakran kiválthatja stressz is, így ha tapasztalja őket, érdemes nőgyógyászhoz fordulni.

A tünetei a következőek lehetnek:

  • Rendszertelen, kimaradó menzesz
  • Erősebb, vagy gyengébb ciklus a megszokottnál
  • Hőhullámok
  • Hüvelyszárazság
  • Hólyag ingerlékenység
  • Hangulatingadozások
  • Csökkent nemi vágy

A korai menopauza ráadásul nem csak a babavállalás miatt jelent problémát. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza arra is felhívja a figyelmet, hogy az ösztrogén szintjének csökkenése más betegségek valószínűségét növeli. A menopauza következtében a leálló petefészkek már nem termelnek annyi ösztrogént. A hormon szintjének esése pedig megnöveli a csontritkulás, a vastagbél, illetve a petefészekrák kialakulásának esélyét. De sajnos az ösztrogénszint csökkenése rossz hatással lehet a fogakra is, mivel növeli a paradontális betegségek lehetőségét, így a fogak elvesztésének esélyét is.

Kezelése

A korai menopauza sajnos nem visszafordítható folyamat, így a benne szenvedő nők tüneti enyhítésért fordulhatnak az orvoshoz. Ha azonban a cél a teherbeesés, akkor a szakemberrel való konzultáció fokozottan fontos, hiszen a gyermekvállalás lehetősége még ekkor sem teljesen kizárt.

Asszisztált reprodukciós módszerekkel ilyen esetekben is megkísérelhető a petesejt nyerése, ez azonban csak nagyon ritkán vezet eredményre. Sokkal eredményesebbek a donor petesejtből kihordott terhességek, ilyenkor rokon vagy anonim személy segítségét lehet kérni a kívánt kisbaba megszületéséhez. Természetesen az édesapa ilyen esetben a nő férje vagy élettársa lesz.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tiszteletem nem is tudom hol kezdjem el 29 eves vagyok 7 eve probalkozom teherbe esessel termeszetesen sajnos nem sok sikerel parommal semi gond hormon es kenet vizsgalatom mindig jo volt soha nem szedtem fogamzasgatlot ugy dontottem itt az ideje komolyan hozza allni a dolgokhoz megis milyen vizsgalat lenne a legelso hogy kideruljon lehet e gyerekem vagy nem maganorvoshoz fogok fordulni elvagyok keseredve varom valaszat
Kedves Ildikó!

Ahhoz, hogy véleményezhessünk, szükség lenne egy személyes találkozásra is konzultáció keretében.
Készséggel látjuk rendelőnkben, hogy a részletes anamnézis felvételt, valamint a fizikális vizsgálatokat követően megválaszolhassuk a felmerülő kérdéseket.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.
Amennyiben megtisztel bennünket bizalmával, kérnénk, hogy a korábbi leleteit is hozza el magával.

https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak