A tünetek ritkán árulják el a terhességi cukorbetegséget, holott a kezelés döntő

A tünetek ritkán árulják el a terhességi cukorbetegséget, holott a kezelés döntő

Szerző: dr. Zinner Balázs Módosítás:2026.06.24 09:36

Az erőteljesebb szomjúság, az állandó éhségérzet vagy a gyakoribb vizeletürítés a várandósság megszokott kísérőinek tűnhetnek, ám akár terhességi cukorbetegségre is utalhatnak. Mivel a gesztációs diabétesz gyakran nehezen felismerhető, a kismamák sokszor nem is gyanakodnak problémára, ezért kiemelt jelentősége van a rendszeres szűrővizsgálatoknak és az orvosi ellenőrzéseknek. Dr. Zinner Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza arra is felhívta a figyelmet, milyen fontos a nőgyógyász és a diabetológus együttműködése.

Fontos tudni a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz világszerte a várandósságok 1–14 százalékát érinti, és előfordulása folyamatosan emelkedik. Ezért különösen fontos, hogy a kismamák tisztában legyenek a betegség kockázataival, tüneteivel és a megelőzés lehetőségeivel. A diagnózist követően az érintettek megfelelő tájékoztatása és életmódbeli támogatása kulcsfontosságú, hiszen a súlyos szövődmények nagy része megelőzhető.
A terhességi cukorbetegség kezelésében a nőgyógyász és a diabetológus együttműködik.– A terhességi cukorbetegséget leggyakrabban a második vagy a harmadik trimeszterben diagnosztizáljuk – ismerteti Zinner doktor. - Kialakulásában elsősorban a várandósság során bekövetkező hormonális változások játszanak szerepet, mivel ezek jelentősen befolyásolják a vércukorszint szabályozását. A terhesség alatt az inzulinszükséglet akár három-négyszeresére is nőhet, főként a méhlepény által termelt hormonok hatására. Míg az egészséges szénhidrát-anyagcserével rendelkező várandósok szervezete étkezés után fokozott inzulinválasszal reagál, addig a terhességi cukorbetegeknél ez a folyamat kevésbé hatékony. A szülést követően, a lepényi hormonok kiürülésével az inzulinszükséglet rendszerint gyorsan csökken. A hormonális tényezők mellett azonban az életmód is meghatározó szerepet játszik a betegség kialakulásában.

Mi lehet az oka annak, ha a terhességi cukorbetegség nem jár feltűnő tünetekkel?

- A terhességi cukorbetegség gyakran azért marad rejtve, mert a vércukorszint-emelkedés általában fokozatos, és sok esetben nem éri el azt a mértéket, amely markáns panaszokat okozna. Ráadásul a betegségre jellemző tünetek – például a fáradékonyság vagy az erősebb éhségérzet – a várandósság természetes velejárói is lehetnek. Emiatt a kismamák és sokszor még a környezetük sem feltétlenül gondol arra, hogy a háttérben anyagcserezavar áll.
Éppen ezért a gesztációs diabétesz sok esetben csak a rutinszerű szűrővizsgálatok, elsősorban a terheléses vércukorvizsgálat során derül ki. A rendszeres ellenőrzések szerepe kulcsfontosságú, mert a kezeletlen terhességi cukorbetegség az anya és a magzat számára egyaránt növelheti bizonyos szövődmények kockázatát – mondja dr. Zinner Balázs, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica szülész-nőgyógyásza.
Amennyiben mégis jelentkeznek bizonyos panaszok, az alábbiak lehetnek:

  • fokozott szomjúság,
  • a szokásosnál gyakoribb vizelési inger,
  • kiszáradt száj,
  • kimerültség,
  • homályos látás,
  • a genitáliák viszketése.

Mi lehet a veszélye a terhességi cukorbetegségnek?

A terhességi cukorbetegség felismerése után elengedhetetlen a megfelelő kezelés, mivel a kezeletlen állapot az anya és a magzat számára is komoly kockázatokat hordozhat. A magas vércukorszint károsíthatja az ereket, köztük a méhlepény érhálózatát is, ami ronthatja a magzat tápanyag- és oxigénellátását. Ennek következtében súlyos esetben a magzati fejlődés is elmaradhat az elvárttól. Emellett nő a preeclampsia, vagyis a terhességi magas vérnyomás kialakulásának esélye, amely kezelés nélkül szintén súlyos szövődményekhez vezethet. Gyakoribb következmény a nagyobb születési súly is, ami nemcsak a császármetszés és a szülési sérülések kockázatát növeli, hanem a későbbi egészségügyi problémák valószínűségét is.
A szövődmények megelőzésének alapja a vércukorszint megfelelő beállítása és folyamatos ellenőrzése. Ez legtöbbször személyre szabott étrenddel és életmódbeli változtatásokkal érhető el, bizonyos esetekben azonban inzulinkezelésre is szükség lehet. Terhességi cukorbetegség esetén a vércukorszintet naponta többször is ellenőrizni kell, hogy pontos kép alakuljon ki annak alakulásáról. A korszerű technológiák ugyanakkor ma már lehetővé teszik, hogy a hagyományos ujjbegyes vércukormérést szöveti cukormonitorozás egészítse ki. Az akár 14 napig viselhető, felkarra rögzíthető szenzor folyamatosan méri a szövetközti folyadék cukorszintjét, így a kismama valós időben követheti, miként befolyásolja vércukorszintjét egy-egy étkezés, a testmozgás vagy más napi tevékenység.

Mi a szerepe a nőgyógyásznak és a diabetológusnak a kezelésben?

A terhességi cukorbetegség felismerésében és kezelésében a szülész-nőgyógyász és a diabetológus szorosan együttműködik, de eltérő feladatkörrel.

  • A terhességi cukorbetegség kiemelt kezelése döntő a baba és a mama szempontjából is.A szülész-nőgyógyász szerepe elsősorban a betegség felismerésében és a várandósság nyomon követésében kiemelkedő. Ő rendeli el a terhességi cukorbetegség szűrésére szolgáló terheléses vércukorvizsgálatot, értékeli a várandósság során jelentkező kockázati tényezőket, valamint figyelemmel kíséri a magzat fejlődését és a terhesség lefolyását. Amennyiben a vizsgálatok gesztációs diabéteszt igazolnak, a kismamát diabetológiai szakrendelésre irányítja.
  • A diabetológus a diagnózis felállítását követően a vércukorháztartás rendezéséért felel. Meghatározza a szükséges kezelést, amely legtöbbször étrendi és életmódbeli változtatásokkal kezdődik, de szükség esetén inzulinterápiát is javasolhat. Emellett megtanítja a kismamát a vércukor önellenőrzésére, értékeli a mért eredményeket, és rendszeresen módosítja a terápiát annak érdekében, hogy a vércukorszint a célértékeken belül maradjon.

A két szakterület együttműködése azért különösen fontos, mert a terhességi cukorbetegség nemcsak anyagcsere-probléma, hanem a várandósság kimenetelét is befolyásoló állapot. Míg a diabetológus az anya anyagcseréjének egyensúlyára koncentrál, a szülész-nőgyógyász a magzat növekedését, a méhlepény működését és az esetleges szülészeti szövődményeket követi nyomon. A rendszeres kontrollok és az összehangolt ellátás révén jelentősen csökkenthető a koraszülés, a túlzott magzati növekedés, a preeclampsia és más szövődmények kockázata.

Dióhéjban

A terhességi cukorbetegség ellátása csapatmunka, amelyben a szülész-nőgyógyász és a diabetológus egyaránt kulcsszerepet játszik. A szülész-nőgyógyász gondoskodik a szűrővizsgálatok elvégzéséről és a magzat fejlődésének nyomon követéséről, míg a diabetológus a vércukorszint beállítását, a kezelés meghatározását és annak folyamatos ellenőrzését végzi. Az összehangolt szakmai gondozásnak köszönhetően a legtöbb kismama biztonságosan kihordhatja terhességét, és egészséges gyermeknek adhat életet.

Tudástár:

https://www.nhs.uk/conditions/gestational-diabetes/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545196/

Forrás: Nőgyógyászati Központ – Prima Medica (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértője

Dr. Zinner Balázs

szülész-nőgyógyász, magas rizikójú terhességek specialistája

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm dr. ÚR. 29 Hetes kismama vagyok, sajnos terhességem előtt kB. 2 hónappal 2 es típusú cukorbetegnek nyilvanitottak. Szedtem a Merckformint 1000 rest de a nőgyógyászom leallitotta, kB. 4-5 honapos an. Most nem szedek semmit, nincs inzulin se probalom tartani a 150 g ch - t amit talán meg se eszem 1nap.Kerdesem az lenne hogy keton van a vizeletembe ez a diéta miatt lehet? És voltam cukor profil vizsgálaton, ezek az eredmények : ÈHGYOMRI-6,3 REGGELI UTÁN - 6,7 TÍZÓRAI UTÁN - 6,2 EBÉD UTÁN - 5,5 UZSONNA UTÁN-5,3 VACSORA UTÁN - 7,2 A kórházban azt mondták 4nem jó eredmény. De a diabateszem pedig azt mondta maradok így nem kell inzulin. Talán az esti több kicsit. Hozzá teszem 8 kilót fogytam, diéta betartasaval. Várom az ön véleményêt mert már nem tudom mit gondoljak jó e amit csinálok a babának főleg. Köszönöm előre is
Ágnes

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus
Kedves Ágnes !

A Merckformint terhesség alatt nem lehet szedni, helyes, hogy leállították. Úgy látom hogy nagyon szigorúan diétázik, de ez így nem jó, mert aceton jelent meg a vizeletében és fogyott. Feltétlenül szükséges a szénhidrát mennyiség megemelése, még akkor is ha emiatt inzulin kezelés szükséges. Javaslatom hogy napi 160 g szénhidrát taralmú diétát mindenképp egyen meg. Emellett szükséges a rendszeres vércukor mérés reggeli ebéd vacsora előtt és után. Amennyiben vércukor értékei meghaladják a 7,0 mmol/l-t és a vizeletben marad az aceton és fogy, feltétlenül jelentkezzen diabetologiai szakrendelésen. Emellett fontos a rendszeres laboratóriumi ellenőrzés is a fruktozamin szint mérése havonta.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmaiság és megértés

Zinner doktor úr nagyon kedves, gondoskodó volt a vizsgálat alatt. Részletesen kikérdezett és nagyon alaposan elmagyarázta a következő teendőket.

Dr. Zinner Balázs
Dr. Zinner Balázs
szülész-nőgyógyász, magas rizikójú terhességek specialistája

Kapcsolódó videók