Az endometriózis akár meddőséget is okozhat!

Az endometriózis akár meddőséget is okozhat!

Módosítás:2020.08.13 15:53

Sok nő panaszkodik erős hasi fájdalmakra, mely jelentkezhet folyamatosan, de van, akinek ez a ciklusának csak bizonyos napjain tér vissza hónapról-hónapra. Sajnos előfordulhat, hogy a háttérben betegség áll, amivel fontos foglalkozni. Ha ugyanis elhanyagolják, akkor a gondok jelentősen megnőhetnek. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza az endometriózisról, a tünetekről és a lehetséges kezelésekről beszél.

Mi az az endometriózis?

Erről a betegségről akkor beszélünk, amikor az endometrium, vagyis a méhet bélelő nyálkahártya a méhen kívül máshol is, például a hasüregben is megjelenik. Ez azért problémás, mert az oda nem illő sejtek a megjelenésük helyén steril gyulladást váltanak ki, ráadásul ugyanúgy reagálnak hormonális változásokra.

Ez azt jelenti, hogy normál esetben a ciklus folyamán az esetlegesen megtermékenyített petesejt fogadására a méh előkészül. A női hormonok fokozott jelenléte mellett az endometrium megvastagodik, hogy a petesejt be tudjon ágyazódni. Ha a megtermékenyítés elmaradt, akkor a ciklus végén a hormonszint csökken, a feleslegessé vált megvastagodott szövet pedig vérzés kíséretében leválik.

A méhen kívül található endometrium szintén reagál a ciklusra, vagyis megvastagszik, majd leválik. Ha azonban ez nem a méhben történik, akkor a leváló szövet, és a vér nem tud kiürülni a szervezetből, így gyulladásokat, és adhéziókat (összenövéseket) okozhat. Ha például ezek az összenövések a petevezetőben alakulnak ki, akkor ez meddőséghez is vezethet.

Tünetei

Az endometriózis tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen a betegségre, így csak ezek alapján kimutatni a kórt nem lehet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan figyelmeztető jelek, melyek indokolnának a kivizsgálást. Ilyen lehet például az igen fájdalmas menstruáció, az ismeretlen eredetű hasi fájdalom a sikertelen terhességek vagy a meddőség is. A betegség igazolására általában laparoszkópiára van szükség, ekkor nemcsak igazoljuk  a betegséget, hanem a szükséges szövettani lelethez is hozzájutunk, ami sajnos nélkülözhetetlen a továbbiakban esetlegesen tervezett gyógyszeres kezeléshez. Laparoszkópia során lehetőség van a megbetegedett szövetek eltávolítására is, így növelve a további kezelések hatásosságát vagy javítva a tervezett terhességek sikerességét. Az endometriózis gyakran okoz olyan kismedencei összenövéseket is, amelyek meddőség okai is lehetnek. Sajnos kezelés nélkül ez a betegség nemcsak a megtermékenyítés esélyét, de a sikeres terhesség valószínűségét is rontja.

Az endometriózis okai és kezelése

Az endometriózis kiváltó okát egyelőre még nem ismerjük, de több elképzelés is létezik a témában. Az egyik legvalószínűbb az, hogy a nők szervezetében az endometrium sejtjei több helyre is elvándorolnak, ám az egészséges immunrendszer megakadályozza azok fejlődését. Egy immun gyenge állapot miatt azonban a sejtek fejlődésnek indulnak, ezzel kiváltva magát a betegséget.

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza elmondta, hogy a gyermektelen nőknél gyakoribb a betegség, illetve olyan kórok is előidézhetik, melyek megakadályozzák a menstruációs szövettörmelék rendes távozását a testből. Terhesség idején, vagy a menopauza után az endometriózis tünetei is – akárcsak a menstruáció – elmaradhatnak, megszűnhetnek.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nõgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! Elnézést kérek, hogy itt írok Önnek, de szeretném megkérdezni az Ön véleményét. Jelenleg állapotos vagyok, ultrahang megállapítás szerint 10 hetes, védőnőm szerint 12 hetes. Ezért 2017 augusztus 15-én elmertem menni a genetikai uh-ra, viszont ott azt állapították meg, hogy egyértelműen hydrocephal a magzat a crl pedig :44 mm. 3 hete voltam előtte uh-n akkor a crl :14mm volt és 7 hetes. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy esetleg ha tényleg csak 10 hetes vagyok, akkor nem mutathatott fals eredményt át ultrahang? Mert ugyan konzultálnom kell a Deoec genetikával is, de ahogy kértem az időpontot furcsán érdekesnek találta a hölgy, hogy ilyet eleve 12 hetesen megállapítottak. És én is mindenbe próbálok kapaszkodni, hogy ez nem lehetséges :( Nagyon szépen köszönöm a válaszát Tisztelettel : Fekete Ádámné Anita
Tisztelt Hölgyem!

Sajnos fizikális vizsgálat és részletes anamnézis felvétel nélkül nem diagnosztizálhatunk. Ahhoz, hogy a kérdésére válaszolni tudjak mindenképpen szükség lenne egy személyes találkozásra, hogy az ultrahang vizsgálatot elvégezhessük.
Amennyiben megtisztel bennünket bizalmával, készséggel látjuk rendelőnkben.
Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Lőrincz Ildikó
szülész-nőgyógyász és endokrinológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak