Endometriózis: ezek a figyelmeztető jelek!

Endometriózis: ezek a figyelmeztető jelek!

Utolsó módosítás:2022.12.14 00:15

Az endometriózis tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen a betegségre, azonban vannak olyan figyelmeztető jelek, amelyek indokolják az odafigyelést: a kivizsgálást és kezelést. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

 

 


Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés nőgyógyászati központ

A méhnyálkahártya (endometrium) kóros elhelyezkedése a méh üregén kívül az endometriózis, kialakulásának pontos hátterét még nem ismerik az orvosok, azonban feltehetően a hormontermelésben bekövetkezett változások állhatnak mögötte, immunológiai okai vannak.

Így jön létre az endometriózis!

Egyik magyarázat szerint a menstruáció alkalmával az endometrium sejtek a kürtökön keresztül távoznak a hasüregbe is (retrográd menzesz), a jól működő immunrendszer azonban megakadályozza azok megtapadását, fejlődését. Egyes esetekben ez másképpen történik: a sejtek fejlődésnek indulnak, és a méhen kívüli endometrium (petefészkeken, méhszalagokon, hashártya felszíneken, beleken, húgyhólyagon, stb.) pedig szintén reagál a női ciklusra, azonban a vér nem tud eltűnni a szervezetből, így gyulladásokat, összenövéseket, csomókat, cisztákat okozva kialakul az endometriózis.

endometriózis, méh, méhnyálkahártya, endometrium, laparoszkópia, dr. hernádi balázs, nőgyógyászati központA betegség tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen az endometriózisra, vannak azonban figyelmeztető jelek, amelyek szükségessé teszik a kivizsgálást:

  • Fájdalmas menstruáció.

  • Fokozott vérzés.

  • Ismeretlen eredetű kismedencei fájdalom, ami erősödhet.

  • Nehezített teherbeesés, fájdalmas együttlét

  • Sikertelen terhesség, meddőség is létrejöhet, ami miatt keresni kell az okokat.

„Miért éppen nálam?”

Szerepet játszhat az endometriózis kialakulásában a genetika is, a szerzett betegségek, az immunrendszer állapota, a korábbi fertőzések mind-mind kockázati tényezők. Létrejöhet már az első menstruációt követő időszakban, ezután pedig tulajdonképpen bármikor. Dr. Hernádi Balázstól megtudtuk azt is: a későbbi életkorban kialakuló daganatokkal való összefüggéseit is kutatják.

Jó hír, hogy a terhesség időszakában megszűnnek a panaszok, a rossz pedig az, hogy ezt követőn ismét előjöhetnek a tünetek.

Endoszkópos eljárás, gyógyszeres kezelés!

Általában laparoszkópiával igazolják a betegséget, amelynek egyik terápiás módszere a hormonális gyógyszeres kezelés, illetve elsődlegesen, szintén endoszkópos úton eltávolítják a megbetegedett szöveteket. Előnye, hogy egyszerre lehet kivizsgálni és sebészi úton kezelni, az általában altatásban végzett beavatkozás után rövidebb a gyógyulási időszak, kisebb a fájdalom, a fertőzés veszélye.

A betegség kapcsán a minél korábban elvégzett műtét a lényeges, mert a betegség idővel egyre kiterjedtebbé válik, a tervezett gyermekáldás pedig sokszor elmarad – tette hozzá a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Doktornő! Kissé megijedve fordulok már Önhöz, augusztus 15-e után tudok a saját orvosomhoz visszamenni,de addig nem bírom ki a tanácstalanságot. Korábbi (2hete) vizsgálat során nem igazán mondott semmi konkrétat az orvosom. A tüneteim a következők: - fájdalmas együttlét (behatoláskor hüvelyi fájdalom kb. 5- percig tart) -orgazmus után görcsös alhasi fájdalom (ha nincs behatolás,akkor is) - görcsös,néha tompa,néha erősebb alhasi fájdalom spontán is,gyakran hosszabb ülés után - vizelet probléma (van,amikor azt érzem,hogy nagyon kellene,de alig tudok üríteni, máskor pont fordítva, nem érzem igazán,de végül sokat pisilek) - ingerlékenység, izzadás,verejtékezés - szinte állandó sárgás-barnás vízszerű folyás - bővebb menstruáció, kb 8 nap (az első 3 napban 2 órát bír ki egy super méretű tampon) z orvosom talán felszívódó varrat problémára gyanakodott,de látni és tapintani sem tapintott erre utaló göböket. Gyulladást sem látott.Ultrahangon sem találtak semilyen eltérést, bár a bal ováriumot nem tudták vizsgálni,nem került látótérbe a lelet szerint. Labor eredményemen a vizelet tiszta, gyulladásom azalapján nincs, pajzsmirigy értékek rendben, egyedül minimális vérszegénység jött ki ) az MCH és az MCV érték alacsonyabb 24,8 és 79,2,de a vas még épphogy nincs a minimál érték alatt. Háttér információ még,hogy november 16-án született a kisfiam,természetes úton,komplikáció nélkül.Rákszűrés eredménye 15-e után lesz meg. Tarthatok attól,hogy nem lesz teljesen negatív az eredmény? Mi okozhatja még ezeket a tüneteket?
Szombati Nikolett

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Szombati Nikolett!

A tünetei endometriosis-t feltételeznek Ilyen irányú további vizsgálatát is javaslom. Vérből a CA-125 érték vizsgálatát, illetve egy kismedencei MRI-t.
Fizikális vizsgálat nélkül többet mondani nem tudok.

Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.
https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes, türelmes

Az orvos nagyon figyelmes, türelmes volt és minden lehetséges, még lelki oldalról is körüljárta a problémát.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók