Endometriózis: ezek a figyelmeztető jelek!

Endometriózis: ezek a figyelmeztető jelek!

Utolsó módosítás:2022.12.14 00:15

Az endometriózis tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen a betegségre, azonban vannak olyan figyelmeztető jelek, amelyek indokolják az odafigyelést: a kivizsgálást és kezelést. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

 

 


Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés nőgyógyászati központ

A méhnyálkahártya (endometrium) kóros elhelyezkedése a méh üregén kívül az endometriózis, kialakulásának pontos hátterét még nem ismerik az orvosok, azonban feltehetően a hormontermelésben bekövetkezett változások állhatnak mögötte, immunológiai okai vannak.

Így jön létre az endometriózis!

Egyik magyarázat szerint a menstruáció alkalmával az endometrium sejtek a kürtökön keresztül távoznak a hasüregbe is (retrográd menzesz), a jól működő immunrendszer azonban megakadályozza azok megtapadását, fejlődését. Egyes esetekben ez másképpen történik: a sejtek fejlődésnek indulnak, és a méhen kívüli endometrium (petefészkeken, méhszalagokon, hashártya felszíneken, beleken, húgyhólyagon, stb.) pedig szintén reagál a női ciklusra, azonban a vér nem tud eltűnni a szervezetből, így gyulladásokat, összenövéseket, csomókat, cisztákat okozva kialakul az endometriózis.

endometriózis, méh, méhnyálkahártya, endometrium, laparoszkópia, dr. hernádi balázs, nőgyógyászati központA betegség tünetei sajnos nem utalnak egyértelműen az endometriózisra, vannak azonban figyelmeztető jelek, amelyek szükségessé teszik a kivizsgálást:

  • Fájdalmas menstruáció.

  • Fokozott vérzés.

  • Ismeretlen eredetű kismedencei fájdalom, ami erősödhet.

  • Nehezített teherbeesés, fájdalmas együttlét

  • Sikertelen terhesség, meddőség is létrejöhet, ami miatt keresni kell az okokat.

„Miért éppen nálam?”

Szerepet játszhat az endometriózis kialakulásában a genetika is, a szerzett betegségek, az immunrendszer állapota, a korábbi fertőzések mind-mind kockázati tényezők. Létrejöhet már az első menstruációt követő időszakban, ezután pedig tulajdonképpen bármikor. Dr. Hernádi Balázstól megtudtuk azt is: a későbbi életkorban kialakuló daganatokkal való összefüggéseit is kutatják.

Jó hír, hogy a terhesség időszakában megszűnnek a panaszok, a rossz pedig az, hogy ezt követőn ismét előjöhetnek a tünetek.

Endoszkópos eljárás, gyógyszeres kezelés!

Általában laparoszkópiával igazolják a betegséget, amelynek egyik terápiás módszere a hormonális gyógyszeres kezelés, illetve elsődlegesen, szintén endoszkópos úton eltávolítják a megbetegedett szöveteket. Előnye, hogy egyszerre lehet kivizsgálni és sebészi úton kezelni, az általában altatásban végzett beavatkozás után rövidebb a gyógyulási időszak, kisebb a fájdalom, a fertőzés veszélye.

A betegség kapcsán a minél korábban elvégzett műtét a lényeges, mert a betegség idővel egyre kiterjedtebbé válik, a tervezett gyermekáldás pedig sokszor elmarad – tette hozzá a Nőgyógyászati Központ orvosa.

Forrás: Nőgyógyászati Központ

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktornő! 2018 Április 4-én jött meg legutóbb a menstruáciom, úgy ahogyan szokott(25-28 napra, 14 éves korom óta, 1 gyermekem van rendes szüléssel jött világra 34 éves voltam akkor). Annyi körülmény volt más ennél a menstruációnál, hogy egy elég erőteljes bélgyulladásom volt amire akkor a Klion elnevezésű antibiotikumot szedtem. A bélgyulladás azóta elmúlt. Voltam hasi ultrahangon, ami teljesen negatív volt. A laboreredményem vér+vizelet is teljesen jó volt (április 24) Mivel azonban egy tompa jobb oldali derékfájásom van egészen lent a mendence környékén, és nem jött meg a menstruációm májusban eddig, ezért elmentem nőgyógyászhoz, akihez évek óta járok. A hüvelyi ultrahangon mindent rendben talált, a bal ováriumban egy 18 mm pete érik, a jobb ováriumban több 6 mm apró folt van. Ezekre a foltokra semmit nem mondott a doktor úr, ezek már 2015 óta szerepelnek mindig a leleteimen. A rákszűrésem eredményére még várok, eddig nem volt semmi gondom sohasem, voltam hormonvizsgálaton, aminek az eredménye jövő héten lesz kész. Ez a derékfájás, ami hol tompa, hol égető, többnyire ülés közben zavar legjobban (de sajnos ülő munkát végzek) vagy ha állok sokat, éjszaka nem zavart eddig. Ha lehajolok akkor feszítő jellegű, néha előre sugárzik az alhasamba, ez is inkább csak ülés közben. Ön szerint ez a derékfájás lehet nőgyógyászati eredetű? Illetve a kellene tartanom azoktól a 6 mm foltoktól a jobb petefészkemben? Mik lehetnek azok? A mensturációm kimaradására nézve csak annyit fűznék még hozzá, hogy az anyukámnak 46 éves korában múlt el végleg a menstruációja. Én most 40 vagyok, lehet, hogy azért nem jött meg esetleg? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Csilla
András  Csilla

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt András Csilla!

A petefészekben valószínű tüszők kerültek leírásra, ez normális.
A hormon laborját nem tudom.
A panaszai nemcsak nőgyógyászati eredetűek lehetnek, esetleg urológiai vizsgálat lehet szükséges. Amennyiben a menstruáció zavara nem rendeződik kontroll vizsgálata javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók