Méhnyakrák vagy méhtestrák - mi a különbség?

Méhnyakrák vagy méhtestrák - mi a különbség?

Szerző: dr. Hernádi Balázs Módosítás:2024.11.15 08:35

Bár a nevük alapján talán könnyű összetéveszteni, de a méhnyakrák és a méhtestrák két különböző daganattípus. A szűrésekre vonatkozó felhívások elsősorban a méhnyakrák korai felfedezésére buzdítanak, már csak azért is, mert ez a daganattípus kezdetben tünetmentes. A méhtestrák azonban általában rendellenes vérzéssel hívja fel magára a figyelmet, és méhnyakrákkal szemben elsősorban az 50 feletti nőket érinti. A két betegség tüneteire és a felismerés jelentőségére dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája hívta fel a figyelmet.

Méhnyakrák – egyre fiatalabbakat érint  

A méhnyakrák szűréssel korán felismerhető a daganat.A méhnyakrák tipikusan az a betegség, amely évek alatt fejlődik ki, döntően, szinte kizárólag a HPV vírusfertőzés talaján. Hazánkban évente 1200-1400 új méhnyakrákos esetet fedeznek fel, leggyakrabban 30-35 éves kor közt, de sajnos egyre fiatalabbakat is érint a betegség. Mivel sokszor már előrehaladott állapotban fordulnak a nők orvoshoz, évente közel 400 nő hal meg méhnyakrák miatt. 
A méhnyakráknak nagyon sokáig egyáltalán nincs tünete, és később is sokszor csak általánosabb jellegű tünetek jelentkeznek először. A panaszok általában akkor válnak feltűnővé, amikor a daganat nagyobbra nő és a környező szöveteket is érinti. Ezek az alábbiak lehetnek:

  • szokatlanul erős és hosszú menzesz, 
  • rendellenes vérzés, például a menstruációk közti pecsételő vérzés,
  • vérzés a szexuális aktus közben vagy után,
  • alhasi fájdalom a szexuális aktus közben,
  • menopauza utáni vérzés,
  • szokatlan jellegű és szagú folyás,
  • vizelési és/vagy székelési problémák,
  • lábdagadás, ödéma,
  • medence- és deréktáji fájdalom.

A méhtestrák – 50 körül a leggyakoribb 

A méhtestrák jellemzően a menopauza körüli években, 50 éves kor körül alakul ki a nőknél, bár minden életkorban előfordulhat. Alapvetően méhtestráknak neveznek két, eltérő betegséget: a méh nyálkahártyájából és a méh izomzatából induló daganatot, melyek közül az első jóval gyakoribb. A méhtestrák – a méhnyakrákkal szemben – korán jelentkező tünetekkel hívja fel magára a figyelmet, amelyek közt a legtipikusabb a rendellenes vérzés. Ilyen jellegű panaszok jelentkezhetnek: 

  • a menopauzát követően megjelenő pecsételő, vagy erős, darabos vérzés,
  • két menstruáció közt jelentkező vérzés (még a menopauza előtti években),
  • erős, elhúzódó vérzés,
  • kellemetlen szagú hüvelyi folyás,
  • erős alhasi fájdalom, ami menstruációtól független is lehet.

A szűrés nagyon fontos, a tünetek ellenőrzése elengedhetetlen

Tünetek esetén elengedhetetlen a nőgyógyászati vizsgálat.nőgyógyászati szűrővizsgálatot 20-21 éves kortól ajánlott évente beiktatni, ugyanis ennek kapcsán lehet kimutatni a méhnyakrákot és a rák megelőző állapotot, amiből később daganatos sejtek válhatnak. 
- A méhnyak-szűrés a méhnyak felszínéről levált sejtek mikroszkópos vizsgálata, amely a korai stádiumú méhnyakrák, valamint a rákmegelőző állapotok felismerését teszi lehetővé. Az eljárás olyan megnevezéseken is ismert, mint sejtkenet vizsgálat és citológiai vizsgálat, bár a páciensek leginkább csak szűrésként emlegetik – foglalja össze dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája. - A pozitív citológiai lelet azonban még nem egyenlő a méhnyakrák diagnózisával! Ebben az esetben további vizsgálatokra van szükség: a fennálló fertőzés kezelése után ismételt citológiára, kolposzkópiára, HPV-vizsgálatokra és HPV-tipizálásra, esetleges szövettani mintavételre.  A méhtestrák diagnózisának felállításához szintén szükséges a hüvelyi vizsgálat, az Ultrahangvizsgálat és általában a mintavétel (biopszia) is. Ez utóbbi úgynevezett curettage, (méhkaparás) útján is történik. A méhnyakrák esetén tehát nem lehet eléggé hangsúlyozni az évenkénti szűrés jelentőségét, és mindkét daganatfajta korai felismeréséhez elengedhetetlen, hogy a nők a gyanús tünetek esetén minél előbb forduljanak orvoshoz. 

 Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktorno/Doktor ur! A terhessegem 12- ik heten erosebb, elenek piros verzesem volt (mensturacio jellegu), ami kb. 8 oran keresztul tartott (otszori betet cserevel). Vasarnap este korhazba tudtunk csak menni ahol egy hematomat latott az orvosno, a baba jol volt. Azt mondta hogy nincs mit tenni, pihenjek es a heten latogassak el a nogyogyaszomhoz, egy het betegszabadsagot kaptam. A nogyogyaszom mar nem latott hematomat, azt mondta hogy nem homogen a placenta szerkezete, lehetnek üregek is lehet hematoma is amit lat, ezzel ellenegedett es kaptam 7 nap mulvara egy idopontot. A kovetkezo ellenorzesen mar azt mondta hogy most inkabb hasonlit hematomara, es ket foltot mert meg (22 mm x 23 mm es 28 mm x 33 mm). Az eros verzestol eltelt 2 es fel hetben vegig sotet (feketes) verzesem volt, hol gyengebb hol erosebb, ami meg most is tart. Sok forumon olvastam hogy van akinek fekudnie kell, vagy gyogyszert szedni, mikor van erre szukseg? Nekem azt mondtak hogy ne sportoljak es emeljek, es tilos az parommal valo egyuttlet is de ezenkivul mindent csinalhatok amit eddig. Kulfodon elunk es a az unnepre valo hazaut hosszadalmas de ettol se tilottak el, viszont en aggodom hogy nehogy ezzel is artsak. (2 ora repules + 4 ora autozas). Szivesen fogadnam a tanacsat abban hogy mi az amit mindenkepp kerulnom vagy tennem kene azert hogy a babammal minden rendben legyen. Elore is koszonom! Tisztelettel Kata
Kata

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Kata!

A látott vérömleny (haematoma) ürülését észlelheti jelenleg, ennek színe mindig sötét vörös.
Ha élénkpiros a vérzés mindenképpen forduljon orvoshoz.
Terhessége veszélyeztetett lett!
Kímélő életmódot, pihenést, valamint Utrogestan 3x1 szedését, ill. Rutascorbin 2x1 tbl.-t javasolnék.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szívesen ajánlom

Kedves, segítőkész, felkészült team. Maximálisan meg voltam elégedett. Szívesen ajánlom a szolgáltatást ismerőseiknek is. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók