Mi az oka a ritkább menstruációnak?

Mi az oka a ritkább menstruációnak?

Utolsó módosítás:2020.08.14 10:26

Amennyiben 35 napnál ritkább a menzesz, menstruációs problémáról beszélünk, és akár endokrin betegség is állhat a hátterében! Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza mondja el a legfontosabbakat.

 

A két egymást követő menstruációs vérzés első napjai közötti 28 nap a ciklus hossza, ebbe beleszámítjuk a menstruációs vérzés 4-5 napját is. Nem kell aggódni, ha valakinél ez eltolódik akár 4-5 nappal, pozitív vagy negatív irányban egyaránt. A menstruációs ciklust több minden befolyásolhatja, így lelki, fizikai megterhelés, az immunrendszer átmeneti gyengülése vagy valamilyen nőgyógyászati fertőzés.

Hormonális probléma?

A menstruációt követően a tüszőérést serkentő hormon, az FSH szintje (amely az ovulációs szakaszban 4,5-25 IU/L) lassan emelkedik, segítve az új tüsző érését. A ciklus közepe táján az ösztrogének szintje is emelkedik, ezt követi a luteinizáló hormon (LH) mennyiségének ugrásszerű növekedése, az érett petesejt kilökődésével.

A 35 napnál ritkább havi vérzés esetén nem árt a fokozott figyelem, ugyanis ennek hátterében legtöbbször a hormonális rendszer nem kielégítő működése állhat. Endokrin problémánál fontos mielőbb szakorvoshoz fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi is áll a ritka vérzés hátterében. Az FSH-szint mellett az alábbi paramétereket is fontos ellenőrizni:

  • LH
  • ösztradiol
  • progeszteron
  • tesztoszteron
  • vércukor, inzulin értékek (0, 60 és 120 perces)
  • TSH, T3, T4
  • prolaktin

Miért fontos a vizsgálat?

Mivel ezekben az esetekben általában nem következik be szabályos tüszőérés és tüszőrepedés (ovuláció), még inkább indokolt a vizsgálat és a kezelés, különösen akkor, ha babát szeretnének. Amennyiben terhesség a cél, és a nőgyógyászati vizsgálat nem igazol egyéb eltérést, úgy a hiányzó tüszőérést gyógyszeres kezeléssel lehet elérni. A terápia mindenképpen szakorvosi felügyeletet igényel! – mondja dr. Hetényi Gábor.

Problémát jelenthet még a megszokottnál gyakrabban jelentkező menstruáció, illetve az is jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál bővebb vérzést tapasztal a nő.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Nőgyógyászati Központ

+36 70 621 2443

online bejelentkezés életmódorvosi központ

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Doktor úr! Páromat ureaplasmával diagnosztizálták, amire mindkettőnknek doxyciklint írtak fel, 8 napon keresztül, napi 2 alkalommal. Én emellé kaptam 10 napos klion d hüvelytablettát is. Minden szükséges előírt kezelést elvégeztem, az antibiotikum szedését 3 nappal ezelőtt fejeztem be. Ma visszamentem az orvosomhoz, aki gynoflort írt fel... Bár a tünetem javultak, még mindig alhasi fájdalmaim vannak...Lehetséges, hogy nem volt sikeres a kezelésem? Nemi életet nem éltem a kezelés alatt sem, és azóta sem.
Kedves Edit!

Alhasi fájdalom hátterében nagyon sok tényező állhat, ezért sajnos fizikális vizsgálat nélkül nem diagnosztizálhatunk.
Egy vizitet tudnék Önnek javasolni, hogy részletes anamnézis felvételt és vizsgálatot követően véleményt mondhassunk.
Készséggel látjuk rendelőnkben, ahová online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmai

A doktor úr higgadt volt, végig szakmai hozzáállást tanúsított a vizsgálat során, és türelmesen válaszolt felmerülő kérdéseimre. 

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász