Mi történhet, ha nem kezelik a méhsüllyedést?

Mi történhet, ha nem kezelik a méhsüllyedést?

Szerző: dr. Józan Gyöngyi Módosítás:2025.07.23 07:47

Miközben a méhsüllyedés meglehetősen gyakori probléma a nők között, még mindig kibeszéletlen témának, tabunak számít. Az érintettek sokszor még a nőgyógyásznak is szégyellnek beszélni a problémáról, éppen annak természete miatt. Holott dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica nőgyógyásza, sebész arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos feltárni a helyzetet és megérteni azokat a kockázatokat, amelyeket a kezeletlen méhsüllyedés okozhat.

Fontos ismerni a méhsüllyedés lehetséges okait

A méhsüllyedés kezelését minél előbb meg kell kezdeni.- A medencefenék-süllyedés vagy közismert nevén méhsüllyedés akkor következik be, amikor a medencefenék szervei, például a vékonybél, a végbél, a méh vagy a húgyhólyag elmozdulnak a szokásos helyükről, és a hüvely falának nyomódnak. A méh- és hüvelysüllyedésnek több stádiuma létezik, ha például a hüvelyfal részlegesen a hüvelybemenet elé kerül, előesésről beszélünk, ami már egy előrehaladott fázis - ismerteti Józan doktornő. - Ilyen esetben a kezelés előtt az előesett szerveket vissza kell helyeznünk eredeti állapotukba, és ennek akkor is meg kell történnie, ha nem csak a méh, de esetleg más szervek is előestek a hasüregből. Aszerint, hogy melyik szervet érinti a süllyedés vagy előesés, beszélhetünk hólyag-, méh-, és végbélsüllyedésről, illetve előesésről.

A probléma fő kiváltó oka a medencefenék sérülése. Ez a finom izomzattal rendelkező „háló” károsodhat a hasban lévő nyomás miatt, különösen olyan események után, mint a terhesség és a szülés. De a süllyedésben más tényezők is közrejátszhatnak:

  • elhízás,
  • gyakori hasmenés, a bélmozgások erőltetése,
  • krónikus köhögés,
  • a medence területén kialakult daganatos megbetegedések egyes kezelései,
  • öröklött vagy szerzett hajlam a kötőszöveti gyengeségre,
  • menopauza kapcsán felmerülő hormonális változások,
  • a medence területén végzett műtétek (például méheltávolítás).

Azoknak a nőknek tehát, akik ilyen rizikófaktorokkal rendelkeznek, mindenképpen fel kell figyelniük már az első tünetekre.

Milyen tüneteket okozhat a méhsüllyedés?

Minél előbb veszi észre egy nő a tüneteket és kér segítséget, annál könnyebb lehet megtalálni a hatékony kezelést. Mivel pedig a tünetek az egészen enyhétől a súlyosig változatosak lehetnek, érdemes tisztában lenni a jellegzetességeikkel:

  • állandó nyomás vagy teltségérzet a medence területén,
  • gyakori húgyúti fertőzések,
  • fájdalmas szexuális együttlét,
  • egyre gyakoribb székrekedés,
  • szokatlan vagy pecsételő vérzés,
  • derékfájás,
  • súlyosabb esetben „valaminek” a tapintása a hüvelyben.

Mi történhet, ha kezeletlenül marad a méhsüllyedés?

A méhsüllyedés pesszáriummal, hormonnal és műtéttel is kezelhető lehet.Komoly egészségi következmények

Mivel a hólyag is gyakran érintett a problémában, az érintett nők inkontinenciát, gyakori hólyagfertőzéseket és állandó vizelési ingert élhetnek meg. A süllyedés székrekedéshez, székletürítés közbeni erőlködéshez, és néha székletinkontinenciához is vezethet. A kismedencei szervek süllyedése okozta kellemetlenség fájdalmassá teheti a nemi aktust, a hüvelyfalak kidudorodása pedig fokozott fertőzésveszéllyel járhat.

Fizikai korlátozottság

A hasűri nyomást növelő tevékenységek, mint például az emelés, súlyosbíthatják a tüneteket. A probléma ezért akadályozhatja a szokásos mindennapi tevékenységeket is, hiszen súlyos esetben akár már a köhögés, a nevetés is ronthat a helyzeten.

Általános közérzeti romlás

A fizikai kellemetlenségeken és az egészségi következményeken túl a kezeletlen medencesüllyedés az életminőség romlásához is vezethet. Csökkentheti az egykor szeretett tevékenységek örömét, az olyan egyszerű dolgoktól kezdve, mint egy hosszú séta, egészen a megerőltetőbb tevékenységekig, mint az edzés. Sőt, kezelés nélkül a probléma elhatalmasodhat, ami jelentősen rombolja az önbizalmat és intimitásproblémákhoz vezethet.

Az orvos előtt nem kell szégyenkezni

- Azokat, akik kínosnak érzik a panaszaikat, meg kell nyugtatnom: ez egy gyakori probléma, amelynek sokféle kezelési módja létezik, a lényeg, hogy beszélni kell róla az orvosnak – hangsúlyozza dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ – Prima Medica nőgyógyásza, sebész. – Akár már megelőzésképpen és a kezelés részeként is nagyon ajánlatos a gátizom-torna gyakorlása, amely hatékonyan edzi a kismedencei izmokat. Enyhe esetben már ez is elég lehet ahhoz, hogy megakadályozza a folyamat további romlását. Ezen kívül dönthetünk a hüvelyi elektrostimulációs kezelések, az ideiglenesen vagy akár véglegesen a terápiás méhgyűrű (pesszárium), és/vagy a hormonpótlás mellett. Ugyanakkor bizonyos esetekben helyreállító műtétre is szükség lehet, végső megoldásként pedig a méheltávolítás jöhet szóba. 

Forrás: Nőgyógyászati Központ – Prima Medica (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Józan Gyöngyi

nőgyógyász, sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató szakmaiság

Egy számomra elég intim, erős vérzéses problémával fordultam a doktornőhöz. Szakmaisága és türelme lenyűgözött. Nagyon köszönöm!

Dr. Józan Gyöngyi
Dr. Józan Gyöngyi
nőgyógyász, sebész