Petefészek ciszta vagy rák? Fontos megkülönböztetni a kettőt

Petefészek ciszta vagy rák? Fontos megkülönböztetni a kettőt

ódosítás:2022.04.26 09:37

A petefészekben gyakran alakulnak ki kisebb-nagyobb ciszták. Ezek általában ártalmatlanok, ám van, hogy rosszindulatú daganatra hívják fel a figyelmet. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza a petefészek ciszta és a rák közti különbségekről, differenciáldiagnosztikájáról és a kezelésükről beszélt.

Petefészekrák

A petefészekrák az ötödik leggyakoribb rosszindulatú daganat a nők körében. Több típusuk is van, attól függően, pontosan milyen sejttípusból indult ki (a legtöbb esetben a petefészek felszínét borító csírahámból ered). Igen veszélyes ráktípus, hiszen kezdetben nem okoz tüneteket, ráadásul könnyű a petefészek cisztával összekeverni. A rák szövettani típusa (savós,papilláris forma, nyáktermelő forma, a méhnyálkahártyát utánzó endometroid típus, világos sejtekből álló típus) nagyban befolyásolja a prognózist, akárcsak az, mikor került felismerésre a probléma. Az esetek háromnegyedében már a felismerésekor előrehaladott. Sajnos gyakran képez áttéteket a hasüregben, így az egyik leghalálosabb nőgyógyászati ráktípusról van szó.

Petefészek ciszta

A petefészek ciszta egy folyadékkal töltött, hártyával/vastag fallal körülhatárolt képlet, amely a petefészekben vagy annak felületén képződik. A petefészek ciszták a fogamzókorú nőknél a leggyakoribb (follikularis ciszta), mivel a nem megfelelő ovulációkor alakul ki a legsűrűbben. Vannak ciszták, melyek egy idő után felszívódnak, ám vannak, melyek ott maradnak. A petefészek cisztáknak több típusuk van, és több csoportosításuk is ismert (a ciszta oka, helye, mit tartalmaz). Léteznek olyan típusai melyek jóindulatúak, ám vannak, amelyek rákos elváltozásra utalhatnak, ezért fontos a ciszták pontos diagnózisa, nyomonkövetése.

Jelentős különbségek vannak a petefészek ciszták és a petefészekdaganatok között:

• A petefészek ciszták általában folyadék tartalmúak, míg a petefészekrák szilárd részeket, bennük véráramlást is tartalmaz, hasűri vizenyő képződik

• A legtöbb petefészek ciszta felszívódik a ciklusok során, míg a petefészekrák minden esetben ott marad

Tünetek

petefészek ciszta vagy rákSajnos a petefészek ciszta és a rák tünetei igen hasonlóak, ezért erre alapozni semmit sem szabad! Meglehet, hogy semmilyen tünetet nem okoznak, csupán nőgyógyászati ultrahang vizsgálat keretein belül veszik észre véletlenszerűen. Ha okoz panaszokat azok rendszerint a következők: alhasi fájdalom, nyomás, puffadás, fájdalmas közösülés, gyakori vizelés, vérzészavarok. PCOS (policisztás ovárium szindróma) esetén túlsúly, erős arc-és testszőrzet, aknék is jelen lehetnek.

A hirtelen éles hasi fájdalom, láz és hányinger annak a jele lehet, hogy a petefészek ciszta megrepedt vagy megcsavarodott- ez gyors orvosi ellátást igényel!

A diagnózis után

Ciszta esetén az orvosok további vizsgálatokat végezhetnek annak meghatározására, hogy milyen típusú is a ciszta, illetve jó-vagy rosszindulatú problémával áll szemben a beteg.

Ha az orvos jóindulatú ciszta-t gyanít, a következő lépés gyakran az, hogy a következő néhány hónapban ultrahanggal ellenőrzi, hogy jelen van-e még, illetve növekszik-e.

Ezen kívül érdemes CA125 tumormarkert is nézni, melynek szintje gyakran megemelkedik petefészekrák esetén. (Fontos megjegyezni, hogy a CA125 szint nem rákos körülmények között is megemelkedhet, mint például az endometriózisban, mióma és kismedencei gyulladásnál is)!

Ezekkel lehet elkülöníteni a cisztát a ráktól

• UH (expert vizsgáló)

• CA125, HE-4, RMI/ROMA index tumormarker vizsgálata

• Citológia/szövettan

• CT/PET CT

• Szabad hasűri folyadék ellenőrzése, abból mintavétel

 

Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza elmondta, a kezelés minden esetben személyre szabott. Rák esetén gyakran radikális műtéti beavatkozás indokolt (méh/petevezetők/petefészkek, cseplesz, érintett szervek eltávolítása). Cél a teljes tumormentesség (R0) elérése. Szükség lehet továbbá kemoterápiára is. Ciszta esetén a terápia több tényezőtől is függ (ciszta mérete, száma, okoz-e panaszokat, növekszik-e stb). Enyhébb esetben csupán életmódváltás szükséges, de gyógyszeres kezelés, illetve a ciszta endoszkópos eltávolítása is indokolt lehet.

 

 

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr/Doktornő! Kissé megijedve fordulok már Önhöz, augusztus 15-e után tudok a saját orvosomhoz visszamenni,de addig nem bírom ki a tanácstalanságot. Korábbi (2hete) vizsgálat során nem igazán mondott semmi konkrétat az orvosom. A tüneteim a következők: - fájdalmas együttlét (behatoláskor hüvelyi fájdalom kb. 5- percig tart) -orgazmus után görcsös alhasi fájdalom (ha nincs behatolás,akkor is) - görcsös,néha tompa,néha erősebb alhasi fájdalom spontán is,gyakran hosszabb ülés után - vizelet probléma (van,amikor azt érzem,hogy nagyon kellene,de alig tudok üríteni, máskor pont fordítva, nem érzem igazán,de végül sokat pisilek) - ingerlékenység, izzadás,verejtékezés - szinte állandó sárgás-barnás vízszerű folyás - bővebb menstruáció, kb 8 nap (az első 3 napban 2 órát bír ki egy super méretű tampon) z orvosom talán felszívódó varrat problémára gyanakodott,de látni és tapintani sem tapintott erre utaló göböket. Gyulladást sem látott.Ultrahangon sem találtak semilyen eltérést, bár a bal ováriumot nem tudták vizsgálni,nem került látótérbe a lelet szerint. Labor eredményemen a vizelet tiszta, gyulladásom azalapján nincs, pajzsmirigy értékek rendben, egyedül minimális vérszegénység jött ki ) az MCH és az MCV érték alacsonyabb 24,8 és 79,2,de a vas még épphogy nincs a minimál érték alatt. Háttér információ még,hogy november 16-án született a kisfiam,természetes úton,komplikáció nélkül.Rákszűrés eredménye 15-e után lesz meg. Tarthatok attól,hogy nem lesz teljesen negatív az eredmény? Mi okozhatja még ezeket a tüneteket?
Szombati Nikolett

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Tisztelt Szombati Nikolett!

A tünetei endometriosis-t feltételeznek Ilyen irányú további vizsgálatát is javaslom. Vérből a CA-125 érték vizsgálatát, illetve egy kismedencei MRI-t.
Fizikális vizsgálat nélkül többet mondani nem tudok.

Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni rendeléseinkre.
https://www.nogyogyaszatikozpont.hu/munkatarsak

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

Dr. Herendi Balázs doktor munkájával maximálisan meg voltam vele elégedve. Kitűnő szakember, kedves, figyelmes.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók