Rendellenes vérzés a méhtestrák fő tünete

Rendellenes vérzés a méhtestrák fő tünete

Szerző: dr. Hernádi Balázs ódosítás:2024.01.11 08:41

A méhtestrák azon, e tekintetben szerencsésebbnek mondható daganattípusok közé tartozik, amelyet feltűnő tünetei miatt jellemzően korán sikerül diagnosztizálni. Az egyik legtipikusabb tünet a rendellenes vérzés, amelyet minden esetben érdemes kivizsgáltatni. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája a méhtestrák rizikófaktoraira, diagnosztizálásának és kezelésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

A méhtestrák döntően a menopauza körüli időszakban alakul ki

A méhtestrák tipikusan az 50 év feletti nőknél jelentkezik, a menopauza körüli években, bár ez nem zárja ki a fiatalabb korban kialakuló betegséget. A tüdő-, a vastagbél- és az emlőrák után ez a daganatfajta a negyedik-ötödik leggyakoribb, nőket érintő onkológiai betegség. Alapvetően méhtestráknak neveznek két, egyébként eltérő betegséget: a méh nyálkahártyájából és a méh izomzatából induló daganatot, melyek közük az első jóval gyakoribb.
A méhtestrák feltűnő tünetekkel hívja fel magára a figyelmet, ami lehetővé teszi a korai felismerést és így a gyógyítást is. A panaszok alapvetően a rendellenes vérzés köré épülnek, hiszen előfordulhat

  • a menopauzát követően megjelenő pecsételő, vagy erős, darabos vérzés,
  • közti vérzés (ami két menstruáció közt jelentkezik),
  • erős, elhúzódó vérzés, 
  • kellemetlen szagú hüvelyi folyás,
  • erős alhasi fájdalom, ami nem feltétlenül menstruációhoz kötött. 

Természetesen az ilyen jellegű tünetek nem kizárólag csak méhtestrákra utalhatnak, de ennek tisztázása végett mindenképpen fontos a nőgyógyászati vizsgálat. 

Ismert rizikófaktorok a háttérben

A méhtestrák két fő típusa közül az I-es típusú betegség rizikófaktorait lehet beazonosítani. (Az I-es típusba tartozik a méhtestrákok kb. 90%-a, ez általában jól gyógyítható. A II-es típusú későbbi életkorban jelenik meg, és agresszívebbnek mondható.)
Az I-es típusú méhtestrák legfőbb kockázati tényezője tehát az ösztrogén túlsúly, az ösztrogén dominancia. Ebből a szempontból tehát minden olyan élethelyzet növeli a rizikót, amely fokozott ösztrogén hatással jár. Ide sorolható például az elhízás, a cukorbetegség, a rendszertelen ovuláció (pontosabban az ezt kiváltó okok, például a policisztás ovárium szindróma, a PCOS), az ösztrogén tartalmazó gyógyszerek, bizonyos ritkább betegségek, illetve van szerepe a genetikának is (Lynch-szindróma). 
Ugyancsak növeli a méhtestrák kialakulásának kockázatát az, ha egy nő sosem volt terhes, ha az átlagosnál korábban kezdődött a menstruációja és/vagy a menopauza.   

Ezek a diagnosztizálás és kezelés lehetőségei

Méhtestrák gyanúja esetén első lépés a nőgyógyászati vizsgálat.- A kivizsgálás első lépése a nőgyógyászati vizsgálat, majd, ha a tünetek és a vizsgálat ezt indokolja, következik a szövettani vizsgálat, ugyanis csak ennek alapján lehet felállítani a diagnózist – ismerteti dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája. – Ha ez a vizsgálat igazolja a méhtestrák jelenlétét, pontos képet kell kapni a hasi-kismedencei régióról, ez általában Ultrahang vizsgálattal, és MRI-vizsgálattal lehetséges. 
Ha a szövettani vizsgálat során igazolódik a méhtestrák, akkor a következő lépés a kismedence-hasi régió feltérképezése valamilyen képalkotó eljárás használatával. Ez lehet hasi és kismedencei ultrahang, hüvelyi ultrahang-, MRI és mellkas CT vizsgálat, amelyek segítségével megtudható, vannak-e kóros nyirokcsomók, illetve, hogy milyen stádiumban tart a kórosan burjánzó nyálkahártya terjedése.
Az eredmények birtokában születhet döntés a kezelésről, amely elsősorban sebészeti jellegű. Általában a méh, a petevezeték és a petefészek – többnyire laparoszkópos úton történő - eltávolítása megoldást jelenthet, áttétek esetén azonban további lépések szükségesek.  

Forrás: Nőgyógyászati Központ (www.nogyogyaszatikozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
  • Specialitások:
    • méhnyakrák, petefészekrák terápiás terv összeállítása
    • daganatos nőgyógyászati kórképek másod szakvéleményezése
    • nőgyógyászati daganatsebészet
    • mióma kivizsgálása és kezelése
    • endometriózis kivizsgálása és kezelése
    • nőgyógyászati endoszkópos műtétek 

     

    Véleményeket itt olvashat a Doktor Úrról>>

  • Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit: Mammut II. 5.em. 
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot! Olyan panasszal fordulok önhöz, hogy voltam multhéten dokinál aki megállapította van egy 31mm X 31mm cisztám. Szeretnénk babát és abban állapodtunk meg hogy vissza megyek ha megjön, rá 12 napra. de a menzeszem nem jött meg már késik 6 napja a tesztek negativak. terhes lennék vagy a ciszta okozza a késést ? Köszönöm előre is!
Zsófi

Dr. Hernádi Balázs

szülész-nőgyógyász
Kedves Zsófi!

Egy hét múlva ismételje meg a tesztet, amennyiben negatív, menses után kontrollvizsgálat javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, korrekt

Nagyon elégedett voltam a Doktorúrral, minden tekintetben. Kedves és korrekt volt. Részletes tájékoztatást kaptam mindenről. Alapos vizsgálattal.

Dr. Hernádi Balázs
Dr. Hernádi Balázs
szülész-nőgyógyász

Kapcsolódó videók